16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

Ministrica Asta Vrečko, boste dopustili prodajo spominske Kosmačeve hiše?

Piše: Lea Kalc Furlanič

Med neustreznimi potezami Golobove vlade se napoveduje še ena. Ta se sicer odvija na občinski ravni, vendar gre za ohranjanje zapuščine enega večjih slovenskih pisateljev Cirila Kosmača.

Gre za prodajo javne kulturne dediščine, Kosmačeve spominske hiše. Hiša bi po vseh etičnih pravilih morala ostati v javni lasti, zapolnjena z vsebinami, ki poudarjajo kulturno in nacionalno vrednost literata, ki je tam živel in ustvarjal večji del svojega življenja. Literarni zgodovinarji o Kosmaču povedo, da je njegovo »pripovedno delo zaradi individualnosti pisateljske poetike in izjemnega sloga, za katerega je značilno ravnovesje lepote in sporočilne jasnosti, med najpomembnejšimi stvaritvami sodobne slovenske proze«.

Ministrica Asta Vrečko bo najbrž razumela, da mora biti kultura nad kapitalom.

Lastnica hiše z vrtom v Portorožu, v kateri je Kosmač živel in ustvarjal od leta 1956 do svoje smrti leta 1970, je piranska občina, z njo pa od leta 2002 upravlja piranska knjižnica. Hiša s Kosmačevo spominsko sobo je bila od 80. let prejšnjega stoletja namenjena kulturnim dogodkom, ustvarjanju in umetniškemu druženju pisateljev, zadnja leta pa jo je vodstvo knjižnice dalo v najem zasebnikoma, ki sta jo tržila v turistične namene. Zanimivo bi bilo slišati, kaj bi na to porekel Kosmač, ki je prav na tem kraju ustvaril svoja najboljša dela. In kaj društvo pisateljev pa kulturni ministri ali združenje muzejev in spominskih objektov?

Še več, kaj bi oz. kaj bodo omenjeni dejali sedaj, ko so se vodilni na piranski občini odločili, da Kosmačevo hišo prodajo? Po hitrem postopku so jo iz upravljanja odvzeli knjižnici in umestili v načrt prodaje občinskih nepremičnin. Verjeti je, da si marsikdo že mane roke konkurirati na občinski javni dražbi, saj gre za lepo, tradicionalno istrsko kamnito hišo z urejenim vrtom na odlični lokaciji, nedaleč od središča Portoroža. Na lokalni ravni je sicer zadeva že dvignila nekaj prahu, vendar se utegne ta kmalu poleči, če ne bo ukrepala najvišja ustanova, ki skrbi za slovensko kulturo – ministrstvo za kulturo. Ministrica Asta Vrečko bo najbrž razumela, da mora biti kultura nad kapitalom.

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine