5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Ko se predsedniku vlade dobesedno fučka za vse

Piše: dr. Metod Berlec

Očitno je, da tako vlada kot njen predsednik Robert Golob nista niti približno kos funkciji, ki jo opravljata. Da o očitkih o korupciji in klientelizmu, ki jih je prejšnji teden na njun račun izrekla opozicija na izredni seji državnega zbora, na tem mestu sploh ne govorimo.

Vlada Republike Slovenije je po slovenski ustavi organ izvršilne oblasti in najvišji organ državne uprave. Opravlja politično izvršilno in upravno funkcijo. Politično izvršilna funkcija pomeni, da izvaja politiko, ki jo določi državni zbor,  ter izvaja zakone in druge predpise, ki jih prej sprejme državni zbor. Vlada tako v skladu z ustavo, zakoni in drugimi splošnimi akti državnega zbora usklajuje, usmerja in določa izvajanje politike države. V skladu s funkcijo najvišjega organa državne uprave izdaja predpise in sprejema pravne, ekonomske, politične, organizacijske, finančne in druge ukrepe, ki so potrebni pri razvoju države in pri urejenosti razmer na področjih v pristojnosti države. Vlada predlaga državnemu zboru v sprejetje zakone, nacionalne programe, državni proračun in druge splošne akte, s katerimi se določajo načelne in dolgoročne politične usmeritve za posamezna področja, ki so v pristojnosti države. Predsednik vlade po ustavi (114. člen) skrbi za enotnost politične usmeritve vlade in usklajuje delo ministrstev.

Se vam ob vsem naštetem zdi, da imamo vlado in predsednika vlade, ki sta kos vsem tem zadevam? Vlado, ki dela v dobro države in njenih državljanov? Vlado in predsednika vlade, ki rešuje težave, ki se pojavljajo znotraj različnih gospodarskih sektorjev? Znotraj družbe? Nikakor ne! Še posebej če imamo v mislih, da se gospodarske dejavnosti delijo na štiri sektorje: primarnega (kmetijstvo, ribištvo, gozdarstvo, lov …), sekundarnega (industrija, gradbeništvo, energetika, turizem …), terciarnega (storitvene dejavnosti, kot so trgovina, bančništvo, promet, turizem …) in kvartarnega (zdravstvo, šolstvo, javna uprava …). V Sloveniji je vse več sektorjev, v katerih se povečuje nezadovoljstvo, prihaja do protestov in stavk − od kmetov, zdravnikov, sodnikov, zaposlenih na upravnih enotah do tistih, ki delajo v klicnih centrih za obveščanje. Namesto da bi ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel (v teh dneh je na dopustu) in predsednik vlade Robert Golob s predstavniki zdravnikov sedla za pogajalsko mizo, jih raje prek vladi (oglaševalsko) podrejenih medijev ter levičarskih političnih aktivistov in brezdelnežev tipa Jaša Jenull napadata in blatita. Demonizirata, čeprav zdravniki tedensko izgorevajo, ker jih je v Sloveniji preprosto premalo. Golobova vlada pa sprejema ukrepe, s katerimi skuša pred uveljavitvijo preklicev soglasij za nadurno delo zdravnikov, domnevno poskrbeti »za zaščito javnega zdravstvenega sistema«. Na njihovi podlagi bodo lahko direktorji javnih ustanov zdravnike razporedili v izmene, izvajalci nujne medicinske pomoči pa bodo lahko organizirali skupna dežurna mesta. Uveljavljanje izmenskega dela v Fidesu vidijo kot pravno izjemno težek in hkrati za bolnike nevaren poseg v organizacijo dela. Skratka, še en ukrep na horuk, ki bo razmere v zdravstvu še poslabšal.

A Robert Golob se očitno s tem na obremenjuje. Komaj je našel novo kandidatko za ministrico za pravosodje. In še to osebo (Andrejo Katič), ki je prej na tem položaju ni hotel. Raje s svojo partnerko Tino Gaber kot nekakšen pubertetnik dela t. i. selfije (fotografira samega sebe s pomočjo pametnega telefona za objavo na spletu). Ali kot je napisal neki uporabnik omrežja X ob njunem poziranju v dvigalu: »J… se mu za − Slovenijo in Slovence − gospodarstvo − zdravstvo − obrambo − upokojence − mladino − šolstvo – kmete«. Druga uporabnica tega omrežja pa je dodala: »Saj je dal to vedeti že pred volitvami. Težava ni v njem, težava je v volivcih, ki nič ne vidijo, nič ne poslušajo in nič ne mislijo.« No, Golob se ne obremenjuje niti s tem, da njegove obljube niso vredne počenega groša. Ravno v teh dneh je prišla v javnost informacija, da prizadeti zaradi velikega požara na Krasu pred 19 meseci še danes niso dobili odškodnine od države. In to kljub temu, da je Golob takrat to na veliko obljubljal. Poplavljeni v lanskih avgustovskih poplavah pa še naprej v poslušajo obljube in odlaganje rešitev v nedoločljivo prihodnost.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine