Piše: N. Ž. (Nova 24TV)
“V. d. generalnega direktorja oziroma novi predsednik uprave RTV Slovenija Zvezdan Martić začel menedžersko dobesedno epsko,” je glede kar treh nedavnih menjav na mestu v. d. vodje Multimedijskega centra RTV Slovenija izpostavil Bojan Požar. Tukaj pa se Martić ni ustavil, saj je šel tudi v sprožitev postopka izredne odpovedi zoper v. d. direktorja TVS mag. Uroša Urbanije. “To je bizarno, perverzno,” pravi Urbanija in dodaja, da je podan argument za razrešitev žalitev za zdrav razum.
Zvezdan Martić je najprej zamenjal Anžeta Ančimerja in na mesto v. d. vodje Multimedijskega centra RTV Slovenija postavil Marjanco Plaznik. Plaznikovo je nato s svetlobno hitrostjo zamenjal s Tomažem Drnovškom. Na mesto Drnovška pa je sedaj imenoval Katarino Jakopič. “Če bi vsaj približno tako počel prejšnji generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough, bi ga mediji raztrgali, zdaj so pa tiho. Kot da se nič ne dogaja …,” je kritičen Bojan Požar.
V zvezi z Martićevim kadrovanjem se je preko družabnega omrežja Twitter odzval v. d. direktorja Televizije Slovenija Uroš Urbanija in sporočil, da je Martić zoper njega sprožil postopek izredne odpovedi. “Zadnji dan mandata v vlogi v. d. generalnega direktorja RTVS je Zvezdan Martić sprožil še postopek izredne odpovedi v. d. direktorja TVS,” je izpostavil in dodal, da je razlog za to še posebej bizaren. “Ker sem dolgoletni pomočnici za finance, ki je bila to najmanj pod 5 direktorji na TVS že 25 let, marca 2023 dal nekaj pooblastil. Da je stvar še bolj bizarna: Martić trdi, da tega ni dovolil Grah Whatmough.” V zvezi z novico o začetku postopka razrešitve, ki ga je Martić včeraj iz krivdnih razlogov začel zoper direktorja Televizije Slovenije Uroša Urbanijo, je Požar spomnil, da za to Martić potrebuje soglasje Sveta RTV.
Za komentar smo se odločili povprašati Urbanijo. Za naš medij je povedal, da kljub jasno opredeljenim zakonskim obveznostim, zakonu o RTV, torej tudi tisti noveli zakona, ki jo je sprejela Golobova vlada, kot tudi zavezam v. d. generalnega direktorja Zvezdana Martića na zadnji seji sveta RTV, da ne bo posegal v praktično noben sistem na RTV v času, ko bo generalni direktor, in da bo praktično zamrznil stanje, kakršno je, je sedanji v. d. generalnega direktorja, ki je včeraj uradno postal predsednik uprave oziroma ko je uprava postala polno operativna, izvajal kar zelo brutalne kadrovske poteze. “Že praktično prvi dan od svojih 10 dni mandata je razrešil v. d. vodjo Multimedijskega centra. V tem času pa je nato še dvakrat zamenjal vodje Multimedijskega centra, ki jih je imenoval sam. V 10-ih dneh imamo tako že tretjega vodjo MMC-ja,” je pojasnil.
Urbanija: Krivdni razlog je več ali manj bizaren
“Včeraj mi je poslal seznanitev s postopkom izredne odpovedi zaradi krivdnih razlogov,” je izpostavil Urbanija in dodal, da je podan krivdni razlog več ali manj bizaren. “V času mandata prejšnjega generalnega direktorja sem marca podpisal finančno pooblastilo finančnici na Televiziji Slovenija, ki je finančnica že 25 let in je bila pomočnica vseh direktorjev televizije od Janeza Lombergarja naprej. Bila je tudi pomočnica Natalije Gorščak, Valentina Areha, Ljerke Bizilj, pa tudi Jožeta Možine.” Urbanija pravi, da ji je dal pooblastilo, Martić pa mu očita, da mu prejšnji generalni direktor ni dovolil dati pooblastila tej finančnici. “To je bizarno, perverzno. Bomo pa videli, kako bo stvar šla naprej,” je povedal in dodal, da ne dvomi v to, da bo Svet RTV stvar tako, kot je bilo do sedaj običajno in je običajno v totalitarnih režimih, sprejeta soglasno.
Ni očitka, da bi finančnica naredila kaj narobe
Na vprašanje, če se bo pritožil, je odgovoril pritrdilno in pojasnil, da bo pojasnil stvari, če mu bodo to omogočili. V zvezi s podanim argumentom pravi, da gre tukaj v nekem smislu za žalitev zdravega razuma. “Očitno se jim je zelo mudilo, da je na zadnji dan mandata nekaj napisal, kar seveda v osnovi ne drži oziroma ne pije vode.” Pravi, da ga zanima, kako bo on dokazoval to svojo krivdno razrešitev. “Po drugi strani pa ta finančnica, ki je imela pooblastila, ni v ničemer oškodovala RTV ali karkoli drugega. To je drugi del zgodbe, ki je pravzaprav popolnoma čist. Delala je namreč v dobri veri. Vse je naredila dobro in tudi ni nobenega očitka, da bi bilo karkoli narobe.”
Spominja, da je bilo podobno tudi pri v.d. generalnem direktorju RTVS Grahu Whatmoughu, kjer so mu očitali razloge, ki evidentno ne pijejo vode. Očitali so mu, denimo, da jim ni zagotovil Odvetniške pisarne Čeferin. “Bodimo iskreni, Odvetniške pisarne Čeferin nisem zagotovil jaz, ker sem takrat nadomeščal generalnega direktorja, in sem podpisal sklep, da ne morem, ker bi bilo to nezakonito, če bi jim eksplicitno omogočil eno odvetniško pisarno. Očitno v neki totalitarni državi lahko stvari, ki jih nekdo evidentno ni naredil, pripišeš in ga obtožiš, da je kriv.” Prejšnjega generalnega direktorja so po besedah Urbanije razreševali 10 dni pred koncem mandata, danes pa bi bila primopredaja poslov. “Enako pa tudi, kar se mene tiče. Če me bodo razrešili, bo to 10–14 dni pred potekom mandata, kot ga predvideva zakon,” je zaključil Urbanija.