3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(VIDEO) Demokracija Magazin Tour: Pogovor z Igorjem Omerzo, Mirom Petkom in Žanom Mahničem

Piše: L.K.F.

V Galeriji DPD svoboda Žiri, na Trgu svobode 6 v Žireh, je bil nocoj, 29. marca 2022, ob 18. uri, pogovorni večer, na katerem je glavni in odgovorni urednik Demokracije Jože Biščak gostil publicista in raziskovalca Igorja Omerzo, kandidata za poslanca Žana Mahniča ter nekdanjega novinarja, urednika in publicista mag. Mira Petka. Govorili so o Udbi, medijih, vojni v Ukrajini, delu vlade Janeza Janše, predvolilni kampanji.

Gre za dogodek v okviru Demokracija Magazin Toura oziroma Vseslovenske turneje Založbe Nova obzorja, na kateri ta v različnih slovenskih krajih prireja pogovore z avtorji knjig, ki jih je nedavno izdala, in s kandidati za poslance SDS.

O trenutnem političnem dogajanju so si bili sogovorniki enotni: o t.i. novem obrazu Robertu Golobu so dejali, da je okoli sebe nabral »sporne«, nenačelne ljudi, kot so aktivistični novinarji leve politike – Tanjo Vonta in Mojco Šetinc Pašek – ali nekdanje udbaše, kot je Anton Grizold (na sodišču zaradi prevelikega izplačevanja dodatkom k plačam, ko je bil dekan FDV, sedaj pa baje cilja na mesto veleposlanika v Natu). To, da je velik podpornik Goloba Janković, ki je mlado mamico v zameno za pomoč pri iskanju stanovanja nagovaril k spolnim odnosom, pa da tudi meče slabo luč na Golobovo stranko. Poslanec SDS (sedaj tudi kandidat za poslanca) in sekretar za nacionalno varnost Žan Mahnič se čudi tudi nad Golobovo izjavo na TV, češ da bo, če bo prevzel mandat, spremenil zakon o RTV, vendar tako, da ga bo spisala civilna družba. »«Kdo je ta Golobova civilna družba? Najbrž nevladniki, torej ’njihovi’, ne pa vsa slovenska javnost,« je opozoril Mahnič. Ter dodal: »Upam, da volivci ne bodo že petič nasedli t.i. novemu obrazu, ki sploh ni nov obraz, saj je bil v preteklosti že v politiki.«

Mag. Miro Petek, sedaj svetovalec kulturnega ministra Vaska Simonittija, je spomnil na povsem neutemeljeno obtoževanje levih slovenskih novinarjev, češ da pod to vlado doživljajo pritiske, se počutijo zaradi vsakega tvita na njihov račun ogroženi itd: »To se mi zdi prav smešno. Novinarjem se v zadnjih 25 letih zaradi politike ni zgodilo prav nič. Jaz sem bil edini slovenski novinar, ki so ga hoteli likvidirati. Gospodarsko omrežje skupaj s politiko.« Ob tem je Mahnič dodal, da podobno vpijejo na vlado, češ da ima pod nadzorom policijo: »Vendar, kje pa so bile v času te vlade hišne preiskave? Samo pri naših ljudeh, pri Počivalšku, denimo. In smo koga zaprli? Ja, skoraj so v petek zaprli novinarja Bojana Požarja, edino njega – neodvisnega novinarja.«

Dotaknili so se še starega političnega sistema, v katerem je vladala Služba državne varnosti ali Udba. Igor Omerza raziskuje dokumente iz arhivov, precej jih je uničenih, a kar je ohranjeno, je v celoti. Na njihovi osnovi je spisal že 17 knjig. Omerza je navedel nekaj imen ljudi, ki so bili v stari državi aktivni pod Udbo in se še danes pojavljajo v javnosti in na vidnih mestih, funkcijah. Poleg Milana Kučana še mnogi drugi. Dejal je, da jih je bilo zelo veliko med novinarji in uredniki, še v času, ko je bil Petek poslanec (2004-2008) tudi med poslanci, … Mahnič, sedaj tudi član komisije za nadzor obveščevalnih služb je opomnil, česa vse so nekdanji udbovci še danes sposobni – sam je celo doživel neutemeljeno ovadbo tajni policiji enega od njih … In Omerza je med drugim omenil zveznega šefa Udbe, Silva Gorenca, ki je danes aktiven pri SD … »In SD se priklanja Kidričevemu spomeniku, človeku, ki je bil množični morilec. To delajo, ker mislijo, da s tem ugajajo nekemu delu javnosti – in v tem jaz vidim problem.«

Na Biščakovo vprašanje, kako to, da vzporedna država že dve desetletji onemogoča demokratične volitve (spomnimo na afere Patria in druge, ki so v zadnjem trenutku onemogočile SDS prevzeti vlado), sedaj se vrstijo množični protesti nevladnikov itd, je bil Mahnič precej optimističen, nekoliko sarkastično je odgovoril: »Hm, ja, saj, ti protesti res kažejo njihovo učinkovitost – stokrat so že protestirali, kakor se hvalijo, vlada pa še stoji!« Ocenjuje še, da je civilna družba tisto, na kar stavijo na levi strani: »Zakaj bi stranka porabila denar za volilno kampanjo, če ima civilno družbo oz. nevladne organizacije,ki vpijejo zanjo. In te so, kakšen absurd, za svoje civilno delovanje celo plačane od države. In to so te nevladne organizacije, ki rušijo vladne infrastrukturne in gospodarske projekte itd.«

Ob pogovoru o vojni v Ukrajini in premierjevem obisku v Kiev, so izpostavili razliko med tujimi in našimi mediji: medtem ko Janšo vsi resni svetovni mediji sprašujejo, kako je v Kievu, so ga naši, ali je bil sploh tam … Mahnič je opozoril, da je ta vojna pokazala, kako nepripravljeni smo v EU na vojno. Dejal je še, da je bil Janša najglasnejši, da je treba Ukrajini pomagati z orožjem in jo sprjeti v EU, in prvi, ki je predlagal sankcije proti Rusiji, in te delujejo. Danes je Putin vendarle malo popustil, pravi Mahnič …

Pogovoru lahko prisluhnete na povezavi spodaj.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine