1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(VIDEO) Demokracija Magazin Tour: Pogovor z Radom Pezdirjem, Igorjem Omerzo in Žanom Mahničem v Gorenji vasi: Slovenski državljan, nekdanji agent KGB, je danes kulturni mecen prijateljstva med Slovenijo in Rusijo in odpira spomenike Prešernu, …

Piše: P.J.

V veliki dvorani Sokolskega doma v Gorenji vasi je danes potekal pogovorni večer, na katerem je glavni in odgovorni urednik Demokracije Jože Biščak gostil raziskovalca in publicista Rada Pezdirja in Igorja Omerzo ter poslanca SDS Žana Mahniča.

Gre za dogodek v okviru Demokracija Magazin Toura oziroma Vseslovenske turneje Založbe Nova obzorja, na kateri ta v različnih slovenskih krajih prireja pogovore z avtorji knjig, ki jih je nedavno izdala. Med njimi je tudi uspešnica ekonomista Rada Pezdirja »Vzporedni mehanizem globoke države«, v kateri avtor na podlagi arhivskih gradiv opisuje delovanje udbo-partijskega vzporednega ekonomskega sistema, ki je v Sloveniji onemogočil zdravo tranzicijo. Prav tako je beseda tekla o knjigi Igorja Omerze Velikani slovenske osamosvojitve in UDBA.

Poslanec SDS Žan Mahnič je najprej odgovoril na vprašanja glede ruske agresije v Ukrajini. »To stanje se vleče že dalj časa, z dogodki od leta 2008, ko so potekale Olimpijske igre v Pekingu.« Mahnič je omenil, da Putin že od tistega časa počne, kar želi, od agresije v Gruziji, zastrupljanja z novičokom… »To kar se dogaja danes, je posledica tolerance do njegovih dejanj. Kaj se dogaja v njegovi glavi, je težko napovedati, kljub temu, da ga obveščevalne službe že dolgo proučujejo.« Mahnič je tudi prepričan, da se je vojna začela prav po nedavnih olimpijskih igrah zato, ker se Putin ni želel zameriti Kitajcem. »Da se Putin premisli glede napada, se je poskušalo tudi preko diplomacije, a neuspešno. Kar je Putin naredil, ni nihče pričakoval,« je menil Mahnič in pri tem poudaril, da je Zveza Nato obrabna organizacija in zato ne bo posredovala v Ukrajini. Dodal je, da je za obrambo v Ukrajini predvsem pomembna logistika. Mahnič je prepričan, da »če bi bile evropske države tako enotne, kot so zdaj, bi verjetno bi bilo danes drugače«. Na vprašanje gleda mita o mogočni ruski vojski, je Mahnič odgovoril, da so Rusi mislili, da bodo zmagali Ukrajino v enem dnevu, a se slednja uspešno brani.

Beseda je pa je tekla tudi o Putinovem življenju, ki je bil agent sovjetske tajne službe KGB. Na to so navezali pogovor o Udbi, ki je bila prav tako politična tajna službe v totalitarnem režimu, in sicer v komunistični Jugoslaviji.

Igor Omerza je razložil razliko med tajnimi službami v demokratičnih državah in totalitarnih državah. Prva preprečuje razne teroristične napade ipd., druga pa je varuh totalitarnega režima. Udba je tako odgovarjala takratnemu beograjskemu vojaškemu vrhu, v Slovenij pa partijskemu vrhu.

Iz tistega obdobja pa izhaja tudi še danes živeča vzporedna ekonomija, o čemer piše Rado Pezdir. V pogovoru je spomnil na primer iz Arhiva RS, ki še ni popisan v njegovih knjigah. In sicer je to zgodba nekega slovenskega državljana, ki je šel leta 1978 študirat v BiH. Študiral ni kaj dosti, se mu je pa v tistem času k srcu prirasla Sovjetska zveza. In da bi bolje živel, je »švercal« različne dobrine, vse dokler ga na meji niso (dvakrat) ustavili. KGB je zasliševala, nakar je pristal na sodelovanje z njimi. Kasneje mu je KGB odprla celo slamnato podjetje v Londonu in na koncu je dobavljal tehnološko opremo za Rdečo armado. To podjetje je aktivno še danes in ima hčerinsko podjetje tudi v Sloveniji, prav tako pa je aktivna tudi ta oseba, ki je »danes kulturni mecen prijateljstva med Slovenijo in Rusijo ter odpira najrazličnejše spomenike Karaginu, Prešernu«… »Ta omrežja bivših obveščevalnih služb je uniprezentno. In je preživelo. In eden od razlogov, da je preživelo so finančni tokovi, ki so jih zakrili prikrili in z njimi preživeli čez tranzicijo,« je še razložil Pezdir.

Omerza je povedal, da sta s Pezdirjem za knjigo Kriminalni temelji Teritorialne obrambe in NLB v Arhivu RS našla 10.000 strani na mikrofilmih. V njej sta opisala, da so od leta 1969 posamezniki zlorabili Teritorialno obrambo za svoje zasebne posle.

Pezdir si je sicer zaželel, da bi nekdanji arhivi ostali nedotaknjeni, a je »prejšnja oblast storila zločin« in veliko večino teh namerno uničila.

Pezdir je v današnjem pogovoru tudi širše objasnil, kako je nastala knjiga Vzporedni mehanizem globoke države. Med drugim je dejal, da ga je najbolj zanimalo raziskovanje današnjih omrežij, ki so ga pripeljali do arhivov Udbe in vzporednega mehanizma ekonomije globoke države, ki deluje še danes.

Mahnič je ob tem razložil podobnost Putinove Rusije z našo globoko državo. »To kar Putin počne v Rusiji, je za par takih naših vzporednih mehanizmih. Putinu je vzor Kitajska.« Beseda je tekla tudi o opranem iranskem denarju v NLB. »Milijarda osemsto tisoč lahko opereš le, če si povezan z obveščevalnimi službami neke države,« je prepričan Mahnič, ki se je vrnil na aktualno vojno dogajanje v Ukrajini. »Putinova Rusija je lep primer, ki deluje na istem nivoju, kot je delovala Jugoslavija.«

Afero pranja iranskega denarja v NLB je komentiral tudi Pezdir, ki je prepričan, da je primer Farrokh največji finančni škandal v slovenski zgodovini. V luči sedanjih sankcij proti Rusiji je Pezdir povedal: »Pomembno je, kateri denarni tokovi tečejo skozi Slovenijo. Primera Irana ne smemo več ponoviti.«

Da je nekdanji politični vrh, vključno s šefom partije Milanom Kučanom, vedel o početju Udbe, je jasno, a je dokumentov o tem zelo malo. S tem se je strinjal tudi Omerza, ki raziskuje primere umorov s strani Udbe. Težko pa je to danes kazensko preganjati, kot pravi Omerza, saj so ta kriminalna dejanja žal zastarala.

Pezdir je oligarhična omrežja bivše partije in Udbe opisal tudi na primeru Merkurja. Namreč Niko Kavčič je želel dokumente spraviti v digitalno obliko in je dal ljudem material pretipkavati. In ko so ljudje slišali, da Pezdir to področje raziskuje, so se pričeli javljati ter mu dostavili ogromno količino fasciklov digitalizirane oblike Kavčičevega arhiva. In tam so se našli fantastični dokumenti, med drugim »Operacija Merkur«, ki govori o tem, kako je nekdanji predsednik RS Milan Kučan neposredno vplival na to, kdo bo dobil mesto direktorja uprave NLB, kar je izpeljal prav Niko Kavčič. In to je prva zadeva, ki Kučana dokumentira v vzporedni državi, kajti predsednik države nima nobene pristojnosti pri imenovanju direktorja uprave NLB.

Omerza, ki ima pripravljen material še za nove knjige, je prepričan, da ima danes Udba negativno konotacijo in udbovci ter z njimi povezana politika, niso veseli, da se to razkriva.

Poslanec SDS Žan Mahnič je prepričan, da je zdaj jasno, da je Putin nacifašist. »Danes vidimo, kako nacifašizem zgleda v praksi. Ruska agentura je v Sloveniji dokaj močna.« Tudi med novinarji, kar lahko gledamo na RTV Sloveniji. Na koncu so se omenjeni gostje dotaknili tudi oboroževanja Slovenije, ki je, kot vidimo danes, potrebno, saj se svoboda brani z orožjem. »Zveza Nato je garant za mir,« je še menil Mahnič, ki je ob tem tudi spomnil, da so prihajajoče volitve prelomne, saj je pomembno, po kateri poti bo šla Slovenija. Mahnič si tako želi, da Slovenija ne gre po poti Putinove Rusije in njegovega režima. Zato je pomembno, tako Mahnič, da na volitvah zmaga desna sredina, ki je zdaj dokazala, da zmore voditi državo. To kažejo tudi vsi pozitivni kazalniki. Mahnič je ob tem tudi vesel, da zdaj tudi drugi evropski voditelji povzemajo ideje slovenskega premierja Janeza Janše, kar se vidi na primeru članstva Ukrajine v EU.

Celoten pogovor si lahko ogledate spodaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine