5.5 C
Ljubljana
sreda, 8 januarja, 2025

Vprašajte Star Solar, koliko več je plačal omrežnine, sporočajo iz Golobovega kabineta

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

“Prosimo, da se z vprašanji obrnete na podjetje Star Solar na naslov: [email protected].”

Tako so mi iz kabineta premiera Roberta Goloba odgovoril na novinarsko vprašanje o tem, kako je sprememba cenikov za omrežnino povečala stroške premierjevega podjetja Star Solar. Vprašanje sem postavil, ker je vlada zahtevala vrnitev starih cenikov in odstop članov sveta agencije za energije, ki je določila nove cenike. Po zakonu je premier dolžan odgovarjati na vprašanja novinarjev o svojem delu, podjetje v njegovi lasti pa ne. Kljub temu sem spoštoval predlog iz kabineta premiera in vprašanje o vplivu spremembe omrežnin včeraj poslal še na naslov Star Solarja. Morda pa bodo odgovorili, če je kabinet premiera, ki je lastnik firme, predlagal, naj vprašam njih. Vprašanje je bilo takšno:

“Prosim vas za informacijo, za koliko se je mesečno spremenila višina omrežnine podjetju Star Solar s spremembo cenikov, zaradi katerih je vlada zahtevala odstope članov sveta za energijo in vrnitev starih cenikov. Prosim vas, če je mogoče, da mi posebej pošljete podatke za elektrarno na Ptuju, ki je po moči daleč največja. Za informacije prosim, da bi lahko javnosti prestavil, koliko sprememba cenikov zadeva poslovanje podjetja, ki je v lasti predsednika vlade.”

Brez pomoči premiera ali podjetja Star Solar je zaradi zapletenega sistema obračunavanj težko ugotoviti, kakšen je vpliv sprememb na bilance premierjevega podjetja, ki je bilo zadnja leta visoko dobičkonosno. Dobičkov je bilo več kot premierske plače.

Po ocenah bralcev, ki imajo sami podobne naprave in več znanja o računih v elektrogospodarstvu, pa bi lahko bil najmanjši mesečno račun za omrežnino na Ptuju, kjer ima premier daleč največjo sončno elektrarno, po novem 545 evrov mesečno. To je tarifa izključno za moč. Tarifa za energijo se, so me opozorili, Star Solarju ne obračunava, ker niso porabnik. Precej verjetno pa je, da mora premeirovo podjetje po novem plačevati tudi omrežnino za tri manjše elektrarne, ki so v Rušah in Mariboru. Spremenjen je akt o metodologiji za določitev regulativnega okvira in metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje, ki je prej določal izjemo pri obračunavanju obračunske moči za končne odjemalce tako: “Za proizvodne naprave iz obnovljivih virov in proizvodne naprave s soproizvodnjo toplote in električne energije z visokim izkoristkom, ki imajo nazivno moč manjšo od 50 kW in so priključene na prevzemno-predajnih mestih, elektrooperater pri obračunu omrežnine ne obračuna obračunske moči.” Torej je bila omrežnina za obračunsko moč za tri sončne elektrarne, ki jih ima premier v Rušah in Mariboru, doslej enaka nič. Po novem pa je ta člen napisan nekoliko drugače. Izjema pri obračunavanju obračunske moči za proizvodne naprave priključene direktno na omrežje je le še za lastno in ne več za poslovno rabo. Tako: “Za lastno rabo proizvodnih naprav iz obnovljivih virov in proizvodnih naprav s soproizvodnjo toplote in električne energije z visokim izkoristkom, ki imajo nazivno moč manjšo od 50 kW in so priključene direktno na omrežje, elektrooperater pri obračunu omrežnine ne obračuna obračunske moči.”

Kakšne je praktična razlika in koliko več Star Solar po novem plačuje, bo pokazal šele odgovor iz podjetja Star Solar, če se bodo zanj odločili. Zdi se, da bi to bili pravilno, ker premier sodeluje pri odločanju o tarifah. Za zdaj iz vlade niso opozorili, da bi se kakorkoli izločil.

Pri cenikih za elektriko se je položaju, ko se odločanje ne bi nanašalo tudi odločevalce, težko izogniti, ker elektriko uporabljamo vsi.

Nismo pa vsi lastnik podjetij za proizvodnjo električne energije s pomočjo sončnih panelov, ki bi imeli v letu 2023 250.356 evrov prihodkov in 71.789 evrov čistega dobička, leto prej pa 256.659 prihodkov in skoraj sto tisoč čistega dobička, kar kažejo zadnja objavljena letna poročila podjetja.

Po teh podatkih tudi krepko povišanje omrežnin za podjetje premiera ne pomeni veliko težav. Nekaj manjši dobiček pa skoraj gotovo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine