-1.5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Vatovec šokiral: “Odprava dneva spomina se je zgodila čez noč, ker so se že zbirali…”

Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)

“Šlo je za odpravo napake, ki jo je prejšnja vlada naredila,” je bila izjava poslanca Levice Mateja T. Vatovca. To je bil njegov komentar na čez noč sprejeto odločitev Golobove vlade, da ukine narodni dan spomina na žrtve komunizma. Predstavniki vlade so se namreč zaradi ostrih odzivov, ki so jih sami izzvali, odločili sklicati novinarsko konference v preddverju DZ. Na odločitev vlade, ki je preklicala sklep o razglasitvi nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, se vrstijo ostri odzivi tako s strani javnosti, številnih organizacij, s strani opozicije pa tudi s strani nekdanjega predsednika RS, ki je premierju očital, “da zdaj počne to, kar je prej očital Janši”

Pritisk na vlado po nedavni odločitvi, da ukine narodni dan spomina na žrtve komunizma, je visok. Tako visok, da so v ta namen predstavniki koalicijskih strank za danes v preddverju DZ sklicali novinarsko konferenco, ki je bila namenjena vnovičnemu besedičenju o “sovražnem govoru” in pozivanju k sovražnosti, vendar je vse skupaj še bolj absurdno glede na dejstvo, da so to sami izzvali. Ne le to, narodni dan spomina je zanje “napaka”, ki jo je bilo treba odpraviti.

 

“Pritiski na svobodnjake zaradi ukinitve 17. maja kot dneva spomina na žrtve komunizma mora bit strahovit, da vsak dan sklicujejo novinarske konference,” je ob novici o sklicu novinarske konference zapisala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. Njihova odločitev je sprožila ostre in burne odzive, zato je Golobova vlada poslala v obrambo svojo “trojico”, in sicer vodjo poslanskih skupin Svoboda Boruta Sajovica, iz vrst SD Janija Prednika, iz vrst Levice pa Mateja T. Vatovca. Seveda pa pri njih nič ne gre brez podpore nevladnikov, zato ne čudi, da se istočasno na socialnih omrežjih oglaša tudi Inštitut 8. marec in njegova predstavnica Nika Kovač. Ta je od prevzema strateškega sveta “proti sovražnem govoru” prav nestrpno čakala na trenutek, ko bo lahko nastopila svojo vlogo.

Narodni dan spomina na žrtve je za Golobovo vlado “napaka, ki jo je bilo potrebno odpraviti”
Pri vsem tem pa je najbolj ironično dejstvo, da so tak revolt sami izzvali. Na vprašanje, zakaj so odločitev sprejeli brez posveta in čez noč, je Sajovic odgovoril, “da se ve, kdo je prvi vrgel kamen”. Tako on kot Vatovec pa sta se strinjala, da naj se z “zgodovino ukvarjajo zgodovinarji”. Če to ni dovolj brezsramno, je bila šokantna ena od nadaljnjih izjav Vatovca, ko je dejal, da so s z ukinitvijo spomina na mrtve “odpravili napako, ki jo je storila Janševa vlada”, iz česar je to moč vzeti kot priznanje, da je bil narodni dan spomina umrlim zanje “napaka, ki jo je bilo potrebno odpraviti“. Težko je verjeti, da si predstavniki vlade privoščijo take izjave na račun ljudi, zaradi katerih danes lahko stojijo tukaj, in mislijo, da bodo to ljudje kar sprejeli.

“Častiti mrtve je lepa hvale vredna čednost”

“Glede na izjave po ukinitvi nacionalnega dneva ob spominu na žrtve komunističnega nasilja predlagam, da si vodja poslanske skupine @strankalevica @Matej_T_Vatovec prebere maturantsko gradivo za Esej 2023, izseku pa lahko prisluhne tu,” je na Twitterju zapisal poslanec SDS Andrej Hoivik in priložil videoposnetek, priložen spodaj.

 

Zavračanje slovenske zgodovine in boja, truda, ki so ga slovenski predniki vložili v nastanek samostojne Slovenije, države, ki ji danes vladajo. Kaj drugega bi pričakovali po tem kot pa ostre odzive, ki so jih prejeli? Vatovec je po vsem tem odločitev začel pojasnjevati z besedičenjem o tem, kako se vlada zdaj ukvarja s problemi, ki državljane pestijo v letu 2023 in ne v 40-ih letih in da so pripravili program. Slednja trditev je bila pričakovana, saj je to edino, kar je Golobova vlada doslej počela — pripravljala programe in časovnice ali pa sprejemala odločitve, od katerih je kasneje zaradi nepremišljenosti vzela nazaj.

Ukinjanje spomina na ljudi, zaradi katerih so danes tukaj. Vračanje spomenikov žrtvam, ki jih ne priznavajo? Kako daleč sega njihova ignoranca do posledic sprejetih odločitev in pričakovanje, da bodo to ljudje mirno sprejeli? Zdi se, da bi ostale očitke lahko ignorirali, najbolj pa jih je razburil zapis prvaka opozicije Janeza Janše, ki je na Twitterju zapisal, da gre za eno najbolj zavržnih in sramotnih odločitev v zgodovini samostojne Slovenije, ki je “žalitev za vsakogar, ki premore vsaj trohico sočutja do sočloveka”. S tem je vlada po njegovem mnenju “napovedala novo državljansko vojno”.

“V SD vedno po istem zgodovinskem vzorcu. Ponosni nasledniki najprej sprožijo revolt, potem pa obsojajo reakcije. Od #Čebine do #VaškeStraže”, je ob tem zapisal Davorin Kopše, ki ga prav tako odzivi vladnih predstavnikov niso presenetili.

 

Vladi očita rehabilitacijo komunističnih zločinov ter hkratno izničevanje “izjemnih spravnih naporov generacije, ki je Slovenijo demokratizirala in osamosvojila”.  Zdi se, da je vladne predstavnike prav to najbolj zbodlo — ne toliko zapis kot sam avtor zapisa — saj se zavedajo, da so danes tukaj na podlagi svoje antijanšistične propagande, s katero še danes vztrajajo. Pa četudi za ceno več tisoč žrtev. “Žrtve komunističnega nasilja so nesporno bile, glede tega ni dvoma. Po odločitvi vlade premierja Goloba zdaj spet ni nacionalnega dneva spomina nanje,” se je v zapisu na Facebooku na ukinitev nacionalnega dneva spomina na žrtve komunizma odzval nekdanji predsednik republike Borut Pahor. Opozoril je, da je bilo ravnanje Golobove vlade neprimerno, nesprejemljivo in zaskrbljujoče.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine