Piše: Vida Kocjan
Za zaščito zdravstvenih delavcev je nujna sprememba kazenskega zakonika. Kljub številnim oviram jim je uspelo zbrati podpise. Zdravniška stavka razgalila vso bedo in trhlost vladajoče koalicije. V Fidesu opozarjajo, da bodo, če ne bo prišlo do dogovora, edini poraženci javni zdravstveni sistem in z njim pacienti.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) je prejšnji teden sporočil, da se vladna koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) pod vodstvom Roberta Goloba že ves čas ukvarja z iskanjem načinov, kako bi zdravništvo utišala in stavko zatrla. Opozarjajo tudi, da je zdravniška stavka razgalila vso bedo in trhlost javnega zdravstvenega sistema. »Če do dogovora med sindikatom Fides in vlado ne bo prišlo, bodo edini poraženci žal javni zdravstveni sistem in z njim pacienti,« so navedli.
Prepričani so, da se javni zdravstveni sistem »pri življenju ohranja samo zaradi predanosti in požrtvovalnosti zdravništva in preostalega medicinskega osebja«. Pojasnjujejo, da so se za stavko odločili zdravniki in ne vodstvo Fidesa. Zdravniki in zobozdravniki so se za to odločili, da bi opozorili »na nesprejemljivo ravnanje vlade, ki je ignorirala podpisane in v Uradnem listu RS objavljene sporazume, s katerimi je bila začrtana pot za postopno reševanje našega javnega zdravstva«. Poudarjajo tudi, da si zdravnice in zdravniki stavke ne želijo, a jo kljub vsem oviram nadaljujejo. Pričakujejo namreč, da se bodo v okviru pogajanj našle rešitve, ki bodo zagotovile dolgoročen obstoj in dostopnost javnega zdravstvenega sistema. »Le zdravnice in zdravniki so tisti, ki bodo na podlagi dogovorjenega na pogajanjih odločali o usodi stavke, vodstvo Fidesa tega mandata nima,« so zapisali v Fidesu in spomnili, da stavka od začetka poteka tako, da zdravniki delajo. To je posebnost, saj drugje zdravniki med stavko ne delajo in so doma ali na ulici.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!