-3.1 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

V novi številki revije Demokracija: Vlada samozavestno z rezultati uspešnega dela na volitve! Stranka Levica je recept za sistemsko gojenje revščine! Globoka država na delu! Volitve za demokratizacijo, dekomunizacijo in debalkanizacijo Slovenije! Intervjuji: Anže Logar, Eva Irgl, Zvone Černač

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija ugotavljamo, da je stranka Levica v vsaki vladni koaliciji recept za sistemsko gojenje revščine. Zato opozarjamo, da so prihajajoče volitve izredno pomembne, saj z njimi lahko uveljavimo pravo demokracijo, se znebimo socialističnih – balkanskih sedimentov in nadaljujemo sedanjo pot uspešnega razvoja.

Razkrivamo, da sta tesna sodelavca Roberta Goloba ovadena goljufije. Objavljamo intervjuje z Anžetom Logarjem, Evo Irgl, Zvonetom Černačem in s številnimi drugimi zanimivimi sogovorci. Z Demokracíjo bóste védeli vèč!

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

Stranka Levica v koaliciji je recept za sistemsko gojenje revščine

Volitve leta 2022 predstavljajo zelo jasno odločitev za volivce. Dva tabora sta tokrat tako narazen, da se bo jasno izoblikovala volja Slovencev. V prejšnjih soočenjih se je dalo med levosredinskimi in desnosredinskimi strankami še risati nekatere vzporednice. Odkar je jasno, da levi pol ni več zmožen oblikovati koalicije brez skrajne stranke Levica, se je vse spremenilo. Levica se ni približala levi sredini, ampak se je leva sredina približala Levici. Stranke na desni pa so danes tako daleč od uradnega levega pola, kot so bili politični disidenti tipa Jože Pučnik stran od komunistične partije.

Javnomnenjska anketa: Štel bo vsak glas!

Javnomnenjska raziskava agencije Parsifal, izvedena med 30. marcem in 1. aprilom za Nova24TV, je pokazala, da bi se parlamentarnih volitev zagotovo udeležilo 67,7 odstotka vprašanih. Še 14. januarja 2022 je bilo samo 56,8 odstotka vprašanih prepričanih, da se bodo volitev udeležili. Ankete opredeljenih volivcev kažejo, da bosta tako SAB kot LMŠ težko prestopila parlamentarni prag. To bi tudi pomenilo potop strank z imenoma svojih predsednikov in konec upanja za levo koalicijo, ki bi skupno prejela 36,1 odstotka glasov. Po drugi strani pa bi se glede na izbiro opredeljenih volivcev v parlament uvrstilo gibanje Povežimo Slovenijo, blizu parlamentarnega praga je tudi Naša dežela Aleksandre Pivec. Koalicija SDS, NSi in Povežimo Slovenijo bi prejela 46,1 odstotka glasov.

Intervjuji: Anže Logar, Eva Irgl, Zvone Černač in drugi

Zunanjega ministra dr. Anžeta Logarja smo ujeli med volilno kampanjo v njegovem volilnem okrožju. Med drugim je beseda tekla o ukrajinski krizi, mednarodnem sodelovanju, diplomaciji, energetski prihodnosti in migracijah. Seveda pa smo govorili tudi o notranji politiki, saj je Logar predsednik Sveta SDS. V tokratni reviji Demokracija smo se pogovarjali tudi z ministrom pristojnim za evropska kohezijska sredstva Zvonetom Černačem, poslanko Slovenske demokratske stranke Evo Irgl ter tudi drugimi kandidati za poslance in poslanke Državnega zbora Republike Slovenije Dominikom Štaklom, Andrejem Hoivikom, Boštjanom Konečnikom in Eleno Zavadlav Ušaj.

Mesec april je v znamenju naše slovenske zastave

V aprilu praznujemo rojstni dan slovenske zastave, vsem znane razvrstitve treh barv, pod katerimi smo se Slovenci opredelili najprej kot narod, nato pa še kot državotvorna nacija. Z dodatkom grba je slovenska zastava postala tudi zastava osamosvojene in svobodne Republike Slovenije in njen najprepoznavnejši državni simbol. »Naša zastava je res lepa in nas že od daleč vabi s svojim sporočilom povezovanja, domoljubja, enotnosti in narodne zavednosti. Zastavo smo Slovenci takoj sprejeli. Z njo se poistovetimo ne le v domovini, ko naši sonarodnjaki dosegajo čudovite uspehe v najrazličnejših panogah. Tudi izseljenci in njihovi potomci se prek slovenske zastave povezujejo s svojimi koreninami in jo ponosno izobešajo,« na svojem portalu zapišejo v Društvu Heraldica Slovenica.

Golobova tesna sodelavca ovadena goljufije

Družba Elektro Ljubljana je na ljubljansko okrožno tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper Andreja Ribiča, nekdanjega predsednika uprave Elektra Ljubljana, in Martino Pohar, pravnico v Elektru Ljubljana in direktorico podjetja GEN-EL naložbe. Andreju Ribiču, tesnemu sodelavcu nekdanjega predsednika uprave družbe GEN-I Roberta Goloba, sicer pa predsedniku Gibanja Svoboda, Elektro Ljubljana očita sum kaznivega dejanja pri upravljanju družbe, zaradi česar je bila družba Elektro Ljubljana oškodovana. Martini Pohar pa očita, da je pri opravljanju pravniškega dela zlorabila pooblastila.

Škandalozni poskus aretacije Bojana Požarja

Zadnje marčevske dni je v javnosti močno odmevala načrtovana aretacija Bojana Požarja, novinarja in lastnika spletnega portala Požareport, ki deluje že 15 let. Požar je prek družbenih omrežij sporočil, da bo po odredbi Višjega sodišča v Ljubljani najbrž končal v priporu, in čeprav ima 24 ur časa za pritožbo na vrhovno sodišče, to ne zadrži njegove aretacije in pripora.

»V KUL z Golobom za razpad tradicionalnih vrednot«

Predsednik stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc poziva, da je čas za delo, da bomo naslednja štiri leta živeli mirno! Mi pa se spomnimo, kaj bodo levičarji naredili, če aprila zmagajo. Uvedli bodo nepremičninski zakon, znižali plače, povišali davke, ustavili rast pokojnin, s tem denarjem pa bodo tako kot prej dolga leta spet zalagali svoje prijatelje. »Same grozne stvari,« opozarja Aleš Primc, predsednik stranke Glas za otroke in družine.

Obisk južnega dela osrednjeslovenske regije

Vlada Republike Slovenije je v petek, 1. aprila 2022, obiskala južni del osrednjeslovenske statistične regije. Celotna površina te regije znaša 2334 km2, kar je 12 odstotkov Slovenije. V regiji živi 555.000 prebivalcev, kar 26 odstotkov prebivalcev Slovenije torej. Regija ima tako največjo gostoto prebivalstva v Sloveniji, so pa velike razlike po posameznih območjih. V osrednjeslovenski regiji živi najmlajše prebivalstvo v Sloveniji. Stopnja delovne aktivnosti je sedma najvišja. Po podatkih Statističnega urada RS je regija tudi prva po stopnji BDP (38-odstotna). Hkrati je to tudi najvišji BDP, saj je kar 44 odstotkov nad slovenskim povprečjem.

Tadej Ian: Fašizem na pohodu v Sloveniji

V Sloveniji se levi politični pol vse bolj izgublja oz. zapleta v fašizem. Očitki slovenski desnici, da je fašistična, so samo manipulacija oz. projekcija (z vidika psihoanalize), saj levičarji desničarjem zavajajoče očitajo točno to, kar počno sami. Leve fašistične prakse so tako v politiki in medijih. Projekcija je izraz iz psihoanalize. To je mehanizem, s pomočjo katerega posameznik, ki projekcijo izvaja, svoje napake oz. dejanja pripisuje drugim. Tisti, ki izvaja projekcijo, sovraži sočloveka, ker se prepričuje, da ima sočlovek napake oz. izvaja (ali hoče izvajati) zavržena dejanja, ki jih ima oz. izvaja v resnici posameznik sam.

Za demokratizacijo, dekomunizacijo Slovenije

Dr. Ivan Klemenčič: Državnozborske volitve aprila 2022 so za demokratično stran izredna priložnost za utrditev demokratične oblasti na Slovenskem. Če jim prepričljivo uspe, bi to demokratom omogočilo uresničitev doslej neuresničljivih, da ne rečemo drznih načrtov, do osrednjega, utemeljitve prve povojne demokratične Slovenije. Že predstavitev tako zahtevnih programov pred volitvami je nedvomno pomembna. Ali naj bo načelna, eksplicitna, ideološka, celo v konfrontaciji z opozicijo ali pragmatična. Vsekakor lažje bo po volitvah, odvisno seveda od rezultatov.

Publicist: Milan Gregorič: Putinova Rusija

Svet se zaprepaden sprašuje, kako se je v 21. stoletju Evropi lahko zgodila Ukrajina. Naj naveden le nekaj podatkov in misli, ki bi lahko to pojasnile. Za rusko »dušo« je znano, da je zaverovana v veličino svoje »matjuške« Rusije, pa da ustava zavezuje Ruse, »da ohranjajo spomin na prednike in prenašajo svojo vero v Boga in ideale na potomce … in da spoštujejo branitelje domovine« (Demokracija, 9. 7. 2020). Znano je tudi, da ruski nacionalisti in komunisti niso nikoli preboleli razpada SZ in izgube ogromnih ozemelj, ki so se oklicala za samostojne države.

V Ukrajini sledi »druga faza« spopadov

Ukrajina je prevzela nadzor nad območjem severno od prestolnice in ponekod prešla v protiofenzivo. Rusija krepi napade na jugu in vzhodu države. Del taktike so tudi brutalna obstreljevanja mest in raketni napadi, ki terjajo številna življenja in povzročajo ogromno škodo. Poročila o umiku ruskih enot iz nekaterih delov Ukrajine so po pisanju Institute for the Study of War točna. Severno od Kijeva je ukrajinska vojska osvobodila mesta Bucha, Ivankiv, Borodjanka, Vorsel in druga. Rusi so se umaknili tudi z območja Černobila. Za seboj so pustili pravo razdejanje. Po spletu krožijo posnetki, s katerih se da razbrati, da so zapustili del oborožitve, vozil in celo svoje padle vojake. Ukrajina je osvobodila skoraj celotno Kijevsko oblast.

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

foto: Demokracija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine