-3.5 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Slovenijo v 20 letih prehitele številne države

Piše: Vida Kocjan

Od desetih držav, ki so leta 2004 vstopile v Evropsko unijo, je Slovenija kot država z najboljšim izhodiščem zdrsnila proti dnu. Prehitele so nas višegrajske in baltske države. »Prehitela nas je Češka, dohitela Estonija, če se pri nas nič ne spremeni, nas bosta do konca desetletja prehiteli tudi Poljska in Hrvaška,« navaja poslovnež dr. Matej Kovač.

Prvega maja je minilo 20 let, ko je Slovenija postala polnopravna članica Evropske unije (EU). To je bila peta in največja ter najbolje pripravljena širitev EU v njeni dosedanji zgodovini. Slovenija je v EU vstopila skupaj s še devetimi državami Srednje in Vzhodne Evrope. Pred tem je prilagodila svojo zakonodajo evropskim pravilom, razen na področjih, kjer so bile na pogajanjih dogovorjene nekatere izjeme in prehodna obdobja.

O vstopu Slovenije v EU smo v Sloveniji glasovali na posvetovalnem referendumu, za vstop je glasovalo 89,64 odstotka vseh slovenskih volivk in volivcev. 1. maja 2004 je nato Slovenija po končanem pristopnem procesu poslala polnopravna članica EU. Danes smo del skupnosti 27 držav članic. Podpora EU med Slovenci še danes ostaja visoka oziroma nad povprečjem.

Kot takšni smo del velike družine, ki je gospodarsko, družbeno in politično zelo povezana. Zastopani smo v vseh institucijah EU in sodelujemo pri vseh odločitvah, ki jih te institucije sprejemajo. Imamo zagotovljenega komisarja v Evropski komisiji (ministra v evropski vladi). V evropskem parlamentu smo imeli doslej osem poslancev, po novem jih bo devet. Kot takšni imamo tudi enakopraven glas z vsemi drugimi državami članicami pri odločitvah tako v parlamentu kot v Svetu EU. Slovenija je Svet EU doslej vodila dvakrat, obakrat v času, ko je vlado vodil Janez Janša. Prvič je Slovenija predsedovala Svetu EU v prvi polovici leta 2008, drugo predsedovanje je sledilo v drugem polletju 2021.

Prednosti vstopa v EU je veliko. Poleg finančnih in razvojnih prednosti članstva so se slovenskim državljanom odprle tudi možnosti za zaposlovanje v drugih državah članicah. Po vstopu Slovenije v schengensko območje ob koncu leta 2007, s katerim je bil odpravljen nadzor na notranjih mejah, pa je zelo poenostavljeno tudi potovanje znotraj EU. Zelo pomembno je tudi, da je slovenščina postala uradni jezik EU.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine