-3.5 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Bo nekdanji špijonki Udbe uspel veliki met?

Piše: Anamarija Novak

Vlada Roberta Goloba je 19. septembra potrdila kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko in jo je še isti dan poslala v Bruselj. A njena preteklost, povezana z zloglasno Službo državne varnosti (SDV) oziroma Udbo, sproža mednarodno polemiko na več ravneh.

Politična kariera Marte Kos in njena predlagana kandidatura za evropsko komisarko pretresa tudi Evropo. »Val številnih kritik o Kosovi je pljusknil vse do Bruslja. 59-letnica prihaja iz ugledne družine s Prevalj, ki so streljaj od Pliberka oziroma koroške državne meje,« smo lahko nedavno brali v članku avstrijskega časnika Kleine Zeitung z naslovom Kandidatka v navzkrižnem ognju, pri čemer se avtor besedila ne more načuditi dejstvu, da kandidatka za eno najvišjih služb v EU še vedno živi v Švici – zunaj EU torej.

V stranki EPP vlada napetost

Marta Kos je v svoji karieri med drugim delala kot novinarka v Nemčiji, delala je na Gospodarski zbornici Slovenije, bila tiskovna predstavnica vlade in nazadnje veleposlanica v Nemčiji in nato v Švici; tam je po obtožbah o »neprimernem vodenju« odstopila. V nadaljevanju Kleine Zeitung omenja tudi odstop od njene predsedniške kandidature v letu 2022, kar jih preseneča, seveda pa ne morejo mimo dejstva, da je 59-letna kandidatka domnevno delala za tajno službo nekdanje Jugoslavije, Udbo, zaradi česar je evropska poslanka Romana Tomc (SDS) Kosovo ostro kritizirala in jo označila za »popolnoma nesprejemljivo«. »To je eksplozivno, saj Tomčeva ni le vodja slovenske delegacije v EPP v Evropskem parlamentu, ampak tudi podpredsednica Evropske ljudske stranke,« so zapisali pri omenjenem avstrijskem časniku in dodali, da bi zavrnitev kandidature Marte Kos nasprotovala željam Ursule von der Leyen, članice iste strankarske družine, kot je Tomčeva. Kosova je obtožbe zavrnila v izjavi za Euronews. Obtožbe so se pojavile že med njeno predsedniško kandidaturo leta 2022, da bi jo diskreditirale: »Preden sem postala veleposlanica v Nemčiji in Švici, so me preverjale varnostne službe obeh držav. Soglasje sem prejela brez težav,« je dejala za omenjeni evropski medij. Omenila je tudi svoje javne funkcije in nagrade, saj je bila leta 2016 »ambasadorka leta« in prejela medaljo časti v Nemčiji. Kosova je še dodala: »Trditev, da sem bila nominirana le zato, ker sem ženska, je v nasprotju z mojo 35-letno kariero in mojo usposobljenostjo. To je laž in obrekovanje.«

»Padla veleposlanica«

Nič kaj drugačno poročanje ne prihaja iz Hrvaške. Znani politični analitik Davor Gjenero je za Slobodno Dalmacijo zapisal, da so možnosti Kosove manjše kot pri drugih kandidatih. »Ona je najbolj sporna od vseh kandidatov, žal mi je, da moram to reči,« je dejal Gjenero. Tudi Gjenero ne zavrača možnosti njenega sodelovanja z Udbo, saj pravi, da so to zadeve, ki se po njegovih besedah »vlečejo že od konca devetdesetih let, ko je Ljubo Sirc objavil popis sodelavcev Udbe na podlagi mikrofilmov, ki jih je našel prvi ‘nekomunistični šef’ obveščevalne službe Miha Brejc«.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine