0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

“Strici” spet disciplinirajo Goloba preko KPK

Piše: G. B. 

Vlada je po počitnicah spet začela z delom, saj se že danes sestaja na redni seji. S tem pa so na dan prišli tudi stari in novi problemi. Med drugim je “počilo” na relaciji med uradoma predsednika vlade in predsednice republike, a očitno je “spor” bolj posledica posega botrov iz ozadja. To kaže tudi današnja novica iz Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

Senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je namreč na včerajšnji dopisni seji sprejel sklep, da se nadaljuje postopek preiskave, ki jo zaradi sumov kršitve integritete v povezavi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar vodi zoper premierja Roberta Goloba, so danes sporočili s KPK. “Prenehali so namreč vsi razlogi, zaradi katerih je morala KPK začasno prekiniti postopek, saj obravnavani osebi zaradi zadržkov Specializiranega državnega tožilstva (SDT) ni mogla zagotoviti celovitega vpogleda v spis in s tem vseh procesnih pravic,” so pojasnili.

Mar res zgolj formalni razlogi?

SDT je namreč 10. julija z dopisom obvestilo KPK, da so prenehali razlogi, zaradi katerih bi aktivnosti komisije lahko škodovale interesom predkazenskega postopka. Z nastopom mandata nove namestnice predsednika KPK Tine Divjak 1. avgusta pa je postal brezpredmeten tudi drugi razlog, zaradi katerega komisija ni mogla nadaljevati postopka preiskave. Pooblaščenec predsednika vlade je namreč zahteval izločitev nekdanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega, ki pa mu je 31. julija prenehal mandat.

Ker je Golobov pooblaščenec na sodišču izpodbijal zavrnitev zahteve za izločitev, je bil namreč senat KPK nesklepčen, saj se je iz obravnave zadeve že ob prejemu prijave izločil predsednik komisije Robert Šumi. Z novo namestnico predsednika KPK je senat znova sklepčen, so dodali v sporočilu za javnost.

Senat KPK v sestavi obeh namestnikov predsednika Davida Lapornika in Tine Divjak je tako na sredini seji soglasno sprejel sklep o nadaljevanju postopka preiskave. Hkrati je sprejel sklep, da se Golobu omogoči vpogled v spis, torej v dokumentacijo, ki jo KPK vodi v tej zadevi. Oba sklepa in dokumentacijo je komisija z elektronskim vročanjem že posredovala premierjevemu pooblaščencu, zaradi interesa javnosti pa je o tem seznanila tudi javnost.

V nadaljevanju bo KPK z Golobom in vabljenimi pričami izvedla razgovore, po potrebi pridobila dodatno dokumentacijo ter izvedla druga dejanja, na podlagi česar bo lahko potrdila ali ovrgla sume kršitve integritete in s tem zaključila postopek, so še sporočili s KPK.

Je v igri znova Milan Kučan?

No, zgodba je zanimiva predvsem zaradi dejstva, da je KPK doslej velikokrat odigral vlogo “neodvisnega” arbitra, ko je šlo za politične obračune. Spomnimo: prvi šef tega organa je bil znani operativec globoke države, sicer nekdanji kriminalist Drago Kos. Tatjana Bobnar pa je sedaj v službi pri predsednici republike Nataši Pirc Musar, obe pa sta dokaj blizu Milanu Kučanu, ki še vedno hoče vplivati na politično dogajanje, predvsem pa preprečevati škodo. Na drugi strani pa je svoj vpliv močno povečal Kučanov (nekdanji?) protežiranec, sicer dolgoletni ljubljanski župan in soustanovitelj sedaj že propadlega Foruma 21 Zoran Janković, ki je de facto tudi šef vlade, čeprav se za vpliv na vlado in njenega predsednika istočasno bori tudi Tina Gaber. 

Glede Tatjane Bobnar je potrebno omeniti tudi to, kar smo pisali tudi v prejšnji številki Demokracije, namreč o aretacijah ruskih vohunov. Prav Bobnarjeva je namreč “namočila” Goloba, da je želel prestaviti datum aretacije vohunov in sicer iz političnih razlogov. Češ, če smo toliko časa čakali, bomo potrpeli še en teden. Ob tem ni nepomembno, da so slovenski organi vohunski par aretirali šele na namig tujih obveščevalnih služb, ki so zaznale precejšnjo nezainteresiranost slovenskih varnostnih organov za delovanje Putinovih špicljev, ki pa pravzaprav niti niso bili tako potrebni glede na to, da svoje tihe simpatije s Putinovim režimom deli precejšen del medijev, pa tudi vsaj ena politična stranka (ki je sicer izvenparlamentarna).

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine