3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Sindikalista Jerkičeva (ZSSS) in Počivavšek (Pergam) se danes branita, češ da nista proti višanju plač zdravnikom in zobozdravnikom

Piše: L. K. F., Siol

Danes sta – tako poroča Siol – predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič in šef Pergama Jakob Počivavšek v posebnem sporočilu za javnost predsedniku Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konradu Kuštrinu sporočila, da sta osupla nad Fidesom, ker da je začel verjeti lažnim novicam o njihovem delu. »Obtožujejo nas,’da sindikati svojo funkcijo zlorabljajo v politične namene in se pri tem obračajo proti tistim, ki jih zastopajo’,« poudarjata. In pravita, da z zahtevo za ustavno presojo in začasnim zadržanjem možnosti povišanja plač zdravnikom in zobozdravnikom ne nasprotujeta povišanju, sta le proti načinu, kako je bila možnost višanja uzakonjena. 

Spomnimo: iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides so včeraj sporočili, da so »osupli nad nerazumljivo držo sindikalnih voditeljev, ki so se odločili pravno državo braniti prav s tem, da so se obrnili proti delavcem. Gre za nevzdržen konflikt interesov. Sindikalni funkcionarji ne samo zlorabljajo svojo funkcijo v politične namene, temveč gredo pri tem tako daleč, da se obrnejo celo proti tistim, ki jih zastopajo«. Tako se je sindikat zdravnikov, ki ga vodi Konrad Kuštrin, odzval na zahtevo za presojo ustavnosti možnosti povišanja plač zdravnikom in zobozdravnikom, ki so jo na ustavno sodišče vložili sindikalisti Branimir Štrukelj, Lidija Jerkič, Peter Majcen, Jakob K. Počivavšek in Evelin Vesenjak.

Niso proti višanju, ki ga poskušajo onemogočiti

Lidija Jerkič in šef Pergama Jakob Počivavšek sta se na kritiko Fidesa danes odzvala s: »Naj poudarimo, da ustavna presoja, ki jo je vložilo šest predsednic in predsednikov reprezentativnih sindikalnih central, ni povezana z nasprotovanjem zvišanju plač najbolje plačanih zdravnikov in zobozdravnikov, še manj s kakršnimikoli političnimi nameni, ampak je uperjena proti načinu, kako je do tega prišlo. Sindikati smo ustavno presojo vložili zaradi izigravanja socialnega dialoga in izigravanja zakonodaje. Člen, ki je omogočil zvišanje njihovih plač, je bil namreč podtaknjen v interventno zakonodajo, ki ni namenjena tovrstnim sistemskim spremembam, temveč spopadanju z epidemijo covida-19 in njenimi posledicami.«

V Fidesu so o zahtevi šefice svobodnih sindikatov Jerkičeve, šolskega sindikalista Štruklja in drugih včeraj še zapisali: »Samo en korak je še potreben, da se bodo dopoldne pogajali za svoje člane, popoldne pa kot ‘zaskrbljeni državljani’ izpodbijali akte, za katere so se dopoldne pogajali.« Sindikati, ki so zahtevali ustavno presojo, so predlagali tudi začasno zadržanje možnosti povišanja plač zdravnikov čez doslej veljavne omejitve v javnem sektorju. Med drugim so to utemeljili tako: »Izpodbijani ukrep je namreč po prepričanju vlagateljev v očitnem nasprotju s 14. členom Ustave, saj ni jasno, zakaj bi se ‘kapica’ iz drugega odstavka 7. člena ZSPJS odpravila zgolj za zdravnike in zobozdravnike, ne pa tudi za ostale javne uslužbence. Iz razprave v DZ je sicer mogoče zaslediti, da je to nagrada za vlogo, ki jo imajo zdravniki pri spopadanju s covidom-19. Kot že pojasnjeno, vlagatelji nimajo težave s tem, da se nagradi vse javne uslužbence (ne zgolj zdravnike in zobozdravnike), ki imajo odločilno vlogo pri spopadanju z epidemijo covida-19, vendar pa tega ni mogoče storiti na način, da se ZSPJS brez dialoga in mimo predvidenih postopkov sistemsko spremeni.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine