-3.1 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

(PROTISLOVENSKO in ZAVRŽNO!) Ministrica iz vrst Levice Asta Vrečko likvidirala komaj ustanovljeni Muzej slovenske osamosvojitve

 

Piše: L. K. F., STA

 

»Muzeja slovenske osamosvojitve kot samostojne ustanove, ki ga je zasnovala prejšnja vlada in ki ima že od marca direktorja s polnimi pooblastili, ne bo. Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je odločila, da ga združi z Muzejem novejše zgodovine v nov javni zavod,« so danes sporočili z ministrstva za kulturo.

 

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je kot enega od ključnih razlogov izpostavila upoštevanje raziskovalne in muzejske stroke, ki naj bi že ob ustanovitvi muzeja opozarjala, da gre za politični projekt. Kakor poroča STA, je ministrica še dejala, da tovrstno gradivo zbirajo že številne druge ustanove po Sloveniji: »S tem se ukvarja že precej institucij, muzejskih, raziskovalnih v Sloveniji in ravno zato menimo, da je dovolj, da se združita oba muzeja in da se to delo nadaljuje v tej novi instituciji. Vsekakor menimo, da je potrebno obravnavati tudi obdobje sodobne zgodovine, tudi 90. let, ampak ne na ta način, da se to s takšnim rezom ločuje. Tu je šlo očitno za ideološki projekt ustanovitve nove institucije.«

Združitev muzejev naj bi se, kot pravijo na ministrstvu, zgodila v zelo kratkem času. Sodelavci Muzeja slovenske osamosvojitve se bodo pridružili ekipi Muzeja novejše zgodovine, ki ga trenutno vodi dr. Jože Dežman. Iz tega bo nastal nov javni zavod z novim vodstvom. Zato je le še vprašanje časa, kaj čaka dr. Dežmana. Ki pa seveda ni ravno favorit levičarjev in ki so ga že hoteli zamenjati. Po vsej verjetnosti bo tokrat umaknjen. Ali bo službo obdržal trenutni direktor Muzeja slovenske osamosvojitve Željko Oset, pa bo pokazal čas.

Kot kaže, bodo skupaj z Muzejem slovenske osamosvojitve ukinjeni tudi prostori stare vojašnice na Poljanski 40, ki so mu bili namenjeni. Ministrstvo bo prostore namenilo zgolj Arhivu RS.

Muzej slovenske osamosvojitve je vlada predvidela v predlogu državnega proračuna za leto 2022, sklep o ustanovitvi pa je sprejela marca 2021.

Ministrica je povedala še, da smo ob ustanovitvi tega muzeja, ki je bil, tako ona misli, »očitno ideološki projekt prejšnje vlade«, poslušali kritike tako strokovne raziskovalne javnosti kot tudi muzejske. Morda res, vendar je zagotovo šlo za tisti del javnosti, ki je a priori nasprotovala kakršnim koli odločitvam Janševe vlade.

Zato je pomembno poudariti, kar so izpostavili snovalci muzeja: »Muzej je bil ustanovljen s ciljem, da se na enem mestu zbira, ohranja in preučuje premično kulturno dediščino, vezano na osamosvojitev in nastanek samostojne in neodvisne Republike Slovenije, ter predstavlja muzealije, s tem povezana znanja in vrednote ter zgodovinski čas konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let. Svoje poslanstvo bo izvrševal samostojno in v sodelovanju z obstoječimi slovenskimi in tujimi muzeji ter deležniki.«

In ob tem so še dodali: »Obdobje slovenske osamosvojitve je že vključeno v obstoječe stalne in občasne muzejske razstave, vendar ni nikjer žarišče, kamor sodi po svoji pomembnosti v slovenski zgodovini.«

Ter sklenili: »Vizija Muzeja slovenske osamosvojitve je postati osrednji tematski muzej, posvečen prelomnim dogodkom, ki so oblikovali Slovenijo kot samostojno državo. Z interpretacijo zgodovine z različnih zornih kotov bomo povezovali in primerjali skupne izkušnje osamosvajanja ter prispevali k ohranjanju kolektivnega spomina za sedanjost in prihodnost.«

 

Janez Janša je odločitev ministrice Levice Aste Vrečko po Twitterju tako komentiral:

 

 

Nekdanji svetovalec kulturnega ministra Vaska Simonitija Mitja Iršič pa tako:

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine