0.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Proračun je načrtovan netransparentno in neodgovorno!

Piše: Žiga Korsika / Nova24tv

Zadnje poročilo Fiskalnega sveta vsebuje tri bistvene kritike proračunskega načrtovanja Golobove vlade. Ta je po mnenju varuha proračuna pretirano zapravljiva in nepregledno načrtuje proračun. Predvsem pa Fiskalni svet trdi, da bo morala vlada pristopiti k načrtovanju jesenskih dokumentov bolj odgovorno. Javne finance sta za nas komentirala podpredsednik odbora za finance Rado Gladek in predsednik državnega sveta Marko Lotrič. 

“Dosedanja letošnja realizacija znova potrjuje, da proračunsko načrtovanje spremljajo številne pomanjkljivosti. Zaradi teh in spremenjenih fiskalnih pravil, ki zahtevajo bolj verodostojno in srednjeročno usmerjeno načrtovanje, bo treba k pripravi jesenskih proračunskih dokumentov pristopiti bolj odgovorno,” je Fiskalni svet zapisal v zadnji Mesečni informaciji.

Da so slovenske javne finance v težavah, je včeraj opozoril tudi OECD. Zadnje poročilo za Slovenijo navaja javnofinančno vzdržnost kot ključni izziv države. “Da bi še naprej spodbujali gospodarski napredek in odpornost, je potrebna pospešena fiskalna konsolidacija, ki bo pomagala znižati inflacijo in ponovno vzpostaviti fiskalni prostor,” je v Kranju pri Brdu komentiral generalni sekretar OECD Mathias Cormann.

Za komentar smo poprosili podpredsednika parlamentarnega Odbora za finance, poslanca SDS Rada Gladka. Opozarja, da je sedaj čas, ko bi se morala Slovenija pripraviti na leta “suhih krav”, česar pa vlada ne počne. Še več, Gladek opozarja na napačne prioritete, pretirano trošenje in mestoma celo netrasparentno načrtovanje proračuna.

“Vlada si en del proračuna pusti kot “proračunsko rezervo” in potem s to proračunsko rezervo razpolaga za primere, kot je denimo “Litijska” (TUKAJ). Z drugimi besedami, teh izdatkov ni v proračunu, potem pa iz proračunske rezerve financirajo stvari, ki so sporne iz vseh vidikov. Da gre za nerealno načrtovanje, opozarja tudi OECD. Navajajo, da imamo rekordne prihodke in rekordno zaposlenost, torej je trenutna situacija relativno ugodna, tudi kratkoročne napovedi niso slabe, po drugi strani pa opozarjajo, da je sedaj čas priprave na leta “suhih krav”. Torej čas za realno načrtovanje proračuna. Pa tudi z malce nižjo potrošnjo na nekaterih segmentih zniževanje javnega dolga,” je povedal Gladek.

Podpredsednik odbora za finance, poslanec SDS, Rado Gladek (Vir: STA)

Na vprašanje, ali se strinja z dikcijo Fiskalnega sveta, da vlada neodgovorno načrtuje proračun, odgovarja: “Absolutno. Gre za denar davkoplačevalcev in vsi pričakujejo, da bo ta denar potrošen transparentno in zdravorazumsko porabljen. Ampak očitno skuša vlada s tem denarjem zadostiti tudi apetitom nekaterih slojev družbe.” 

Lotrič: Tukaj imamo resne težave
Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je uvodoma izpostavil povečanja proračunskih prihodkov na račun davka na prihodek pravnih oseb, dohodnine in nedavčnih prihodkov. “Kar lahko zaskrbi, so manjši prihodki na račun DDV-ja. Morali bi se vprašati, zakaj je temu tako. Gre morda za nakupe državljanov v tujini, preko spleta? To bi lahko imelo vpliv na storitveni sektor, kot tudi manjši prihodki iz naslova trošarin. Predvsem bi pa opozoril na EU sredstva iz kohezijskega sklada, ki se praktično sploh še niso začela črpati. Tu imamo resne težave,” je povedal Lotrič.

Tako kot Fiskalni svet je opozoril tudi na slabšo preglednost javnih financ v primerjavi z obdobjem pred epidemijo covida. “Zdi se mi, da tukaj ni sistematičnega pristopa,” opozarja Lotrič. Dodaja, da javne finance zamegljujejo različne blagajne, proračunske sklade … “Vse to zamegljuje vpogled v finančno stanje v državi”.

Predsednik Državnega sveta Marko Lotrič (Vir: STA)
“Verjetno se vsi spomnimo popolavnih obljub o SOS-u, torej Solidarni obnovi Slovenije in skladu za obnovo Slovenije, kjer naj bi bil vzpostavljen jasen nadzor, a se iz tega ni storilo nič. Kljub vprašanjem državnega sveta. Bojim se, da je teh “skladov” kar nekaj in da niso pod nadzorom,” je povedal.

Tudi Lotriča smo povprašali, ali deli mnenje Fiskalnega sveta, da vlada neodgovorno načrtuje proračun. Tako je odgovoril: “Tudi v okviru delodajalskih organizacij se sprašujemo, kako je to mogoče, da smo v par letih prišli iz devetih milijard na 17 milijard proračunskih odhodkov. To so enormne številke in ne vem, zakaj so se odhodki tako grozno povečali. Bojim se, da takega denarja prihodnje leto ne bomo sposobni zbrati.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine