7.2 C
Ljubljana
sreda, 8 januarja, 2025

Popotnica za morje: povišica za državne funkcionarje, Kučanu manj dodatka

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Zaradi povišanja plačnih razredov (s 1. junijem) so na začetku parlamentarnih in sodnih počitnic vsi najvišji politični in sodni funkcionarji včeraj dobili višje plače.

Se je pa, kot so sporočili iz urada predsednice republike, znižal poseben dodatek Milanu Kučanu. V parlamentu sta zaradi povišanja plač dva politika Svobode (prej eden) dobila več kot šest tisoč evrov plače. Predsednica Urška Klakočar Zupančič 6.489 (mesec prej 6.298) evrov in vodja poslanske skupine Borut Sajovic 6.081 (mesec prej 5.893) evrov. Na tretjem mestu je podpredsednik Danijel Krivec (SDS) s 5.938 (prej 5.493) evrov. Plače funkcionarjev se pred tem več let niso spreminjale. Ker ima več delovne dobe je Klakočar Zupančičevo po višini plače prehitela predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je za mesec junij 2024 dobila bruto 6.700 (prej 6.493 evrov), v neto znesku 3.805 (prej 3.707) evrov. V parlamentu neto podatkov ne razkrivajo. Za podatke o plačah sem tokrat zaprosil tudi ustavno in vrhovno sodišče, pa tudi urad nove generalne državne tožilke Katarine Bergant, da bi lahko prihodnje mesece prikazal, kako se bodo spremenila razmerja, ko bodo sodnikom zaradi odločitve ustavnega sodišča krepko povišane plače in bo predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević zaradi tega nenadoma veliko bolje plačan kot šefi drugih vej oblasti. Bolje plačan bo kot Robert Golob ali Matej Accetto.

Nenavaden odgovor z vrha tožilstva

Takoj so mi o višini izplačanih plač odgovorili iz ustavnega sodišča, ki sami sebi plač septembra, kot so opozorili, niso povišali. Tudi v preteklosti jim vlada, ko je Robert Golob vsem sodnikom obljubil 600 evrov “happy end” dodatka, plač ni višala s spremembo zakona, ki je v parlamentu potem propadla. Povsem neuporaben odgovor o osnovni plači brez dodatkov so mi poslali iz tožilstva za novo generalno tožilko Bergantovo. Na vrhovnem sodišču in v vladi pa še zbirajo podatke. Podobne poskuse kot na tožilstvu, da bi javnosti predstavili le nekakšne osnove plač, sem v preteklosti opazil tudi v drugih institucijah, ki so se sklicevale na nekakšno mnenje informacijske pooblaščenke, da morajo varovati podatek o delovni dobi, a mnenja, ki bi zahtevalo takšno prikrivanje, v resnici ni. Tožilstvo sem prosil, naj premislijo.

Če zmorejo v DZ, na vladi, pri predsednici republike, na ustavnem in vrhovnem sodišču, bodo morda tudi pri Bergantovi.

Nova generalna tožilka Katarina Bergant (v sredi med Andrejo Katič in Urško Klakočar Zupančič) prikriva podatke o svoji plači. Foto DZ / Matija Sušnik

Ustavnim sodnikom so se plače, ki so jih dobili včeraj, v primerjavi s plačami januarja, ko sem nazadnje prosil za podatke o njih, povišale na: Matej Accetto 6.539 (prej 6.337), Rok Čeferin 6.413 (6.299), Klemen Jaklič 5.988 (5.813), Rajko Knez 6.412 (6.224), Špelca Mežnar 6.307 (6.112), Neža Kogovšek Šalamon 6.180 (6.019), Rok Svetlič 6.269 (6.075), Marko Šorli 6.789 (6.579) in Katja Šugman Stubbs 6.407 (6.261) evrov. Razlike v plačah so predvsem posledica različnega dodatka za delovno dobo. Zaradi tega ima najvišjo Šorli in ne predsednik Accetto.

Iz ustavnega sodišča so opozorili, da se nedavna odločba ustavnega sodišča o ureditvi sodniških plač ne nanaša na plače ustavnih sodnikov in da dviga plač ustavnih sodnikov septembra zaradi tega ne bo.

Od nove generalne državne tožilke pa so sporočili: “V zvezi z vašim vprašanjem vam sporočamo, da je osnovna bruto plača generalnega državnega tožilca določena z Zakonom o sistemu javnih plač v javnem sektorju (ZSPJS) in je trenutno uvrščena v 65. plačni razred. To pomeni, da znaša osnovna bruto plača generalne državne tožilke 5.853,71 EUR, končni znesek izplačila pa lahko vključuje tudi dodatke, določene z zakonom. Generalni državni tožilki ob osnovni plači pripada le dodatek na delovno dobo.”

Prosil sem jim znova, naj mi posredujejo višino plače s tem dodatkom, za kar sem jih prosil že prvič. In kar sporočajo vsi drugi že leta.

Manj dodatka Kučanu

Iz kabineta predsednice republike Nataše Pirc Musar pa so pojasnili še, da ima Milan Kučan pravico do mesečnega prejemka v višini razlike med 80 % plače predsednika republike in pokojnino in da je za mesec junij 2024 prejel bruto 993 evrov, neto pa 745 evrov. Mesec prej je Kučan bruto dobil 1.220 evrov, neto pa 915 evrov dodatka. Dodatek se mu je znižal. Kučanu zakon ne zagotavlja 8o odstotkov plače Nataša Pirc Musar, zakon govori o njegovi zadnji plači. Koliko točno to je, ni znano. Je pa znano, da ima, ker je imel večino časa kariere visoko funkcionarsko plačo, eno najvišjih pokojnin v državi. In dodatek, ki pada.

Privilegij dosmrtnega doplačila je v zakonodaji le za Kučana. To ni zaradi tega, ker bi imel posebne zasluge za osamosvojitev ali zaradi statusa prvega predsednika. Privilegij dosmrtnega doplačila je bil za vse bivše predsednike s posebnih zakonom za predsednike republike uzakonjen pred dvema desetletjema v času vlade Antona Ropa (LDS), ko je predsednik republike ravno postal Janez Drnovšek. Takrat so določili velike privilegije po koncu mandata. Ki jih pa pozneje Drnovšek ni mogel uporabiti, ker je hitro umrl. Čez desetletje v času varčevanj so poslanci ukinili te posebne dolgotrajne pravica za predsednike republike, ki za druge funkcionarje ne obstajajo. Po zaslugi dopolnila Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića pa je Kučanu ostal privilegij dosmrtnega dodatka tudi po teh varčevalnih ukrepih in to z razlago, da je pravico edini že uveljavil in da bi šlo za poseg v že pridobljeno pravico. Da je takrat leva opozicija za dopolnilo Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića, da bo Kučan dodatek še dobival, zbrala večino poslanskih glasov, je z glasom za prispeval Matej Tonin (NSi) in še nekaj poslancev tedanje desnosredinske vladne koalicije, ki niso glasovali proti, ker so manjkali ali pa so bili v dvorani in niso glasovali.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine