Piše: A. S.
Danes je na tiskovni konferenci Ministrstva za solidarno prihodnost minister Simon Maljevac po včerajšnji vladni potrditvi zakona o dolgotrajni oskrbi predstavil kaj naj bi zakon prinašal, kakšne naj bi bile njegove rešitve, in kako bo potekal postopek do uveljavitve zakona.
Sprejem predloga o zakonu je sicer naletel na kritike, predvsem zato, ker ga je vlada sprejela in poslala državnemu zboru v obravnavo po nujnem postopku, brez da bi ga obravnaval tudi Ekonomsko-socialni svet, ki ga je vlada preprosto preskočila. Predsednik ESS Jakob Počivavšek je ob tem poudaril, da gre za nesprejemljivo kršitev, negativno pa so presenečeni tudi v Gospodarski zbornici Slovenije.
Na tiskovni konferenci smo tudi sami glede tega povprašali ministra Maljevca, namreč kako to, da je vlada omenjeni zakon sprejela mimo socialnega dialoga v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Njegov odgovor se je glasil, da je na to že odgovarjal in da se ne misli ponavljati, obenem pa je dejal, da so bila sicer Ekonomsko-socialnemu svetu predstavljena sama izhodišča zakona, ter da se je pogajalska skupina dobila štirikrat glede tega vprašanja. Rekel je, da je sicer dialoh pomemben, da pa se je pač vladi mudilo, češ da je v časovni stiski.
Poleg tega smo na ministra za socialno prihodnost naslovili tudi vprašanje o odločitvi za dodatne davčne obremenitve, in pa za koliko se bodo oskrbnine s prvim julijem povišale. Glede oskrbnin je minister povedal, da je bil sicer predlog ministrstva podan, da pa je bilo prejšnje leto izplačanih 12,5 milijona evrov iz proračuna v zvezi s problematiko oskrbnin, za letos pa je napovedal, da naj bi bilo izplačanih 35,5 milijona evrov. Glede slednjega vprašanja pa je bil precej skop z besedami, in je namesto konkretnega odgovora povedal le, da je bilo kar se tiče oskrbnin že izplačanih dvajset milijonov evrov ter da se nastavek za to deloma nadaljuje v okvirjih novega zakona o dolgotrajni oskrbi.