Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Vladna koalicija je po odstopu generalnega direktorja policije Senada Jušića, ki ga je pred interpelacijsko razpravo zahteval Milan Kučan, z glasovanjem ubranila notranjega ministra Boštjana Poklukarja, ki je Jušiča postavil za šefa policije brez vodstvenih izkušenj.
Za odstavitev Poklukarja, ki jo je predlagala opozicija, ni glasoval nihče iz vladne koalicije. Ker je za odstavitev nujnih 46 glasov, Poklukar ostaja minister. Za odstavitev Poklukarja je glasovalo 29 poslancev SDS, NSi, ki sta se jim pridružila Eva Irgl in Anže Logar, proti je bilo 35 poslancev Svobode. Poslanci SD in Levice niso glasovali.
V letu pred volitvami, če bi Poklukar padel, bi premier Robert Golob tudi težko našel pametnega naslednika, saj bi ta do konca mandata celotne vlade položaj komaj dobro prevzel. To pa pametnim praviloma ni ambicija.
V Svobodi so na kritike imenovanja direktorja Jušiča, ki ni imel vodstvenih izkušenj, ugovarjali, da je kriv uradniški svet, ki ga ni zavrnil, minister in vlada pa nimata nič s tem, ker ministru in vladi ni treba nič razmišljati in preverjati o kandidatih za najvišje funkcije, ko jih postavljajo na položaje.
Kot sem poročal, se je zdaj že bivši generalni direktor policije Jušić ob odstopu javno zahvalil Poklukarju in vladi Roberta Goloba, da so ga na vrh policije imenovali. Za zahvalo je imel tehten razlog: nobena druga vlada v zgodovini države ga ne bi imenovala in več mesecev obdržala, ko je celo že sodišče odločilo, da so z imenovanjem kršili zakon, ker je bil imenovan brez izkušenj na vodilnih položajih. K pameti je vladajoče z opozorilom, da to ni pametno, spravil Kučan.
Na policiji so v času Goloba izvedli celo že dve čistki, eno proti svojim lastnim: nekdanji ministrici Tatjani Bobnar in v. d. generalnem direktorju policije Boštjanu Lindavu, ki je tudi sprožil spor sodni spor zaradi imenovanja Jušića, za katerega je vedel, da nima vodstvenih izkušenj. Kot tudi drugi.
Pod plazom kritik se je Poklukar znašel tudi zaradi dogajanja v Centru vlade za varovanje in zaščito, ki skrbi za varovanje predstavnikov države, tudi sodnikov in tožilcev, edina izjema je premier Golob, ki si je na začetku mandata ustanovil lastno varnostno službo, ki varuje le njega, ker običajni varnostni službi ne zaupa.
Iva Dimic (NSI) je o urejanju razmer v tej službi z najnovejšimi menjavami povedala:
“Center za varovanje in zaščito namreč prevzema strankarski kader LMŠ oziroma Svobode Aleksander Perklič. Gre za nekdanjega komandirja Policijske postaje Kamnik in za soproga diplomatke Tadeje Forštner Perklič, sicer nekdanje državne sekretarke v kabinetu premierja Marjana Šarca, danes visoke uradnice na zunanjem ministrstvu. Oba veljata za kader Boštjana Poklukarja in Damirja Črncčeca. Na CVZ je kot višji policijski inšpektor zaposlen tudi Perkličev brat Boštjan. Viri so zato prepričani, da bo CVZ tudi v prihodnje vsaj toliko nadziral kot varoval in da bodo občutljive informacije o varovanih osebah sproti odletele v vrh stranke Svoboda. Tako bo imel Golob v zadnjem letu mandata nevarno pokrite vse s predsednico države in predsednico parlamenta vred. In celo je zapisano, da gre za imenovanje z močnim ozadjem. Kar je nedavno razkrila tudi tožilka Mateja Gončin, se ob tem zdi precej nedolžno. Svoboda bo imela v letu pred volitvami popoln nadzor nad CVZ, specialno enoto NPU in generalnega direktorja policije. Politični nadzor bolj ali manj združeni v eni osebi. Se pravi, igrate zelo nevarno igro. Zelo nevarno igro igrate. Včasih bi rekla, še dobro, da smo morda v Evropski uniji, da nas še kdo drug opazuje, ampak vse pod pretvezo, da je v Sloveniji varno. Seveda bo varno, ker boste o tej varnosti odločali vi. Komu, kdaj, koliko varnosti in tega nas je pošteno strah.”
Strankarsko dogajanje in tudi to, koga se edino boji notranji minister in tudi vladne stranke, pa je opisal Bojan Podkrajšek (SDS):
“Danes so stranke, predvsem Levica in SD v izjemno težki situaciji. Ker morajo seveda to nekako danes voziti. Komaj čakajo, da se to zaključi. Ampak glejte, spoštovani minister, vi se samo enega bojite Republiki Sloveniji. To vam pa moram priznati, tiskovne konference, sestanki v SD, v Levici, v Svobodi, sestanek tudi s predsednikom vlade, nič ni zaleglo. Vsi so vam očitali, da vaš direktor, ki ste ga nastavili, nima pogojev, a vi ga niste odpustili. Mislim, to ne moreš verjeti. Res pravi policaj, velik, močan, glasen. Ampak, kaj se je pa potem zgodilo? Deset dni nazaj je bil napovednik, da bo v Politično Tanje Gobec prvi predsednik Milan Kučan. Sem svoji ženi rekel: v tem tednu pa sledi odstop direktorja policije. Evo, Milan Kučan pri Tanji Gobec reče, da to pa ni vse v redu, vi ste to poslušali, čez dva dni, direktor odstopi. Samo enega človeka, se bojite. Ste pa bili na zagovoru ne vem kolikokrat, pri SD-ju, Levici, v Svobodi, sestanki, predsednik vlade, skratka, ne vem kdo vas je vse klical, niste popustili, ampak enega se pa bojite.”