Piše: Bogdan Sajovic
Jordanski zunanji minister Ayman Safadi je pred dnevi dejal, da bo Jordanija odgovorila z vojno napovedjo, če bi Izrael skušal vsiliti palestinske begunce njegovi državi.
Safadi je v pogovoru z nemško zunanjo ministrico Anno Baerbock sicer obsodil Izrael oziroma bolje rečeno premierja Netanyahuja, da s svojimi akcijami uničuje možnosti za sklenitev miru. Po drugi strani pa je gladko zavrnil možnost, da bi po končanju vojaških operacij Jordanija poslala svojo vojsko kot mirovno silo na obočje Gaze. »Jordanija ne bo pošiljala svojih vojakov kot tarče v nerazrešene konflikte«, je dejal Safadi. V primeru, če bi Izrael izgnal Palestince v Jordanijo, pa je zagrozil z vojno napovedjo.
Jordanija ima namreč slabe izkušnje s Palestinci. Po vojni leta 1948 je bila edina med arabskimi državami, ki je res širokosrčno sprejela Palestince, ti pa so ji gostoljubnost povrnili z državljansko vojno. Vodstvo Palestincev je namreč čez čas začelo zahtevati, naj Jordanija beguncem povrne izgubljeno premoženje, da se celotno vojno krilo PLO sprejme v redno jordansko vojsko z enakovrednimi čini in seveda dohodki, zahtevali pa so tudi obvezne kvote za Palestince v jordanski vladi. Ko je Jordanija to zavrnila, so Palestinci sprožili upor, s katerim so skušali zrušiti vlado in prevzeti Jordanijo v svoje roke.
Del teh poraženih Palestincev se je zatekel v Libanon, kjer so kmalu postali ena glavnih komponent, ki je cvetoče finančno središče-»Bližnjevzhodno Švico«- potegnila v državljansko vojno in razdejanje.
Glede na izkušnje Jordanije in Libanona je jasno, zakaj se cel bližnji vzhod otepa »palestinskih bratov«, Egipčani so celo postavili na egiptovsko-palestinski meji utrjeno bariero, ki preprečuje Palestincem vstop na egiptovsko ozemlje.