Piše: Spletni časopis
Precej je zavrelo v parlamentu, ki je danes odpovedoval posvetovalni referendum o NEK2, ko je Zvone Černač (SDS) opozoril, da po stališčih Levice ni več dilem, kdo stoji za nezakonitim snemanjem pogovorov poslancev in kdo je scenarist Tarče, ki so nastali po teh posnetkih.
Da je Černač zrel za kazensko ovadbo, ker tajno snemanje policija šele preiskuje in nihče ni kriv, preden stvari niso dokazane, je ostro protestirala Nataša Sukič (Levica) in od predsednice Urška Klakočar Zupančič (Svoboda) zahtevala, da izreče poslancu opomin. Klakočar Zupančičeva je ocenila, da Černač ni šel čez mejo. Miha Kordiš pa je nastop Sukičeve nadgradil z oceno, da so tajno snemali in to Tarči dostavili iz SDS, da bi spravili v težave koalicijo.
Pri zahtevi, da je treba ukrepati proti Černaču, je Sukičeva vztrajala. Enako ravnanje Kordiša je ni zmotilo. A Klakočar Zupančičeva ni izgubila živcev kot zadnje čase nekajkrat, ko se je, denimo, spravila nad poslanca Andreja Hoivika (SDS), da ne sme kritizirati ravnanja ministrice za kulturo Aste Vrečko (Levica) ob sumih mobinga in pritiskov v postopkih javnih razpisov in nad Aleksandra Reberška (NSi), ki bi se naj preveč populistično zavzemal za otroke s posebnimi potrebami. Celo odmora, ki ga je že napovedala, Klakočar Zupančičeva danes ni odredila za umiritev strasti v Levici.
Manj razburjenja pa so sprožila pomembnejša opozorila Černača, kako je vladi najbolj v hrbet skakal minister odgovoren za energetiko Bojan Kumer z izjavami, kako si ljudje zaslužijo dodatne informacije, ko bi jih on sam moral zagotoviti. In z ocenami, kako je ta investicija izjemno tveganje in lahko pokoplje državo, saj bo vsako slovensko gospodinjstvo obremenila s 17 do 18 tisoč evrov in da bi bilo morda smotrno ta denar dati gospodinjstvom, da si vsak zagotovi svoj vir energije in tako razogljičimo celo Slovenijo. Vse te, je opozoril Černač, in številne druge izjave ministra so enake izjavam nevladnikov, ki projektu Jek2 ves čas nasprotujejo.
Černač je nadaljeval: “Ampak to še ni vse. Ta isti minister je ravno v času priprav na izvedbo referenduma lansiral zgodbo o katastrofalnem vodenju projekta Teš6, ki se lahko ponovi pri Jek 2 v bistveno večjem obsegu. In seveda so takoj to zgodbo napihnili, danes smo to slišali tudi v stališču Levice, desetkratnik te nesrečne zgodbe bi bil Jek 2. Šele v zadnjih dneh pa smo izvedeli, da ima minister, odgovoren za energetiko Kumer, že vsaj dva meseca v predalu analizo o alternativnih scenarijih glede energetske oskrbe, ki ne gre na roko tistim, ki stojijo v ozadju.” Černač je nadaljeval, da je po poročanju medijev ta analiza za nevladnike, ki so jo zahtevali, zelo neugodna, saj dokazuje, da stabilne in cenovno dostopne oskrbe z električno energijo v Sloveniji v prihodnje brez drugega bloka NEK ni mogoče zagotavljati, in da bi bil scenarij, ki bi temeljil samo na obnovljivih virih energije vsaj dvakrat, če ne celo trikrat dražji od kombinacije obnovljivih virov energije in drugega bloka. Poleg tega bi scenarij, ki bi temeljil samo na obnovljivih virih energije, pomenil bistveno večjo nestabilnost pri oskrbi z električno energijo. Da bi minister Kumer, če je študijo dva meseca res skrival pred javnostjo, moral odstopiti že včeraj, je ocenil Černač in pripomnil še, da minister mimo tihe podpore predsednika vlade tega ne bi počel.
Podobno je na nenavadno dvomesečno skrivanje Elesove analize Kumra opozoril tudi Janez Žakelj za NSi: “Ta dokument zagotovo vsebuje pomembne informacije za odločanje na referendumu. Analiza je menda jasno pokazala, da je scenarij jedrske energije plus obnovljivih virov energije najboljši scenarij razvoja strategije energetske neodvisnosti, je bistveno ugodnejši kot scenarij čiste OVE, ki je tako rekoč neizvedljiv, in ugodnejši od scenarija obnovljivih virov energije in plina. V tem primeru gre za skrivanje pomembne informacije. Komu je to v prid? Morebiti lobiju, ki podpira solarizacijo oziroma po svobodnjaško razsvetljenju. Ali pa je to mogoče v interesu plinskega lobija, katera država je največji plinski lobist na svetu, pa je vsem jasno. Vsem je v zadnjih letih tudi jasno, kam vodi energetska odvisnost od te države.”