Piše: Gašper Blažič
“Dr. Marko Milosavljević, profesor na FDV, je v akademske vode zavil iz novinarske prakse,” je lani konec decembra poročal časnik Delo. Gre torej za človeka, ki ni samo predavatelj teorije, ampak ima za seboj tudi konkretno izkušnjo novinarja.
… Če seveda verjamete v to. Marko Milosavljević, dolgoletni predavatelj na Fakulteti za družbene vede (FDV) in tudi predstojnik katedre za novinarstvo – na tem mestu je nasledil Manco Košir – namreč ne obvlada le novinarstva kot akademske znanosti, ampak tudi politični aktivizem kot sredstvo za obvladovanje množic, privilegirano početje tistih, ki jih je, kot je dejal Marcel Štefančič, “jebeno več”. To dokazujejo tudi dogodki v zadnjem času.
Očitno živi na drugem planetu
Poglejmo, kako se je začelo. 17. januarja letos, pred dobrim mesecem dni, je spletni portal Voice of America objavil članek o t. i. depolitizaciji RTV Slovenija. Članek, pod katerega se je podpisala Marja Novak, navaja, da so poskusi depolitizacije slovenske javne radiotelevizije “privedli do obtožb, da novo vodstvo preprosto zamenjuje eno politično agendo z drugo, tako da iz hiše odstrani zaposlene, ki so preveč naklonjeni prejšnji vladi“, pri čemer namiguje na nedavne kadrovske čistke na RTV. Članek povzema tudi odziv RTVS, katere vodstvo je v pisni izjavi za Glas Amerike izjavilo, da “političnih pritiskov ni” in odločno zavrnilo namigovanja o političnem očiščenju. Pri tem se članek sklicuje tudi na mnenje Marka Milosavljevića, da so se razmere za medije v zadnjem času izboljšale. Poročanje RTV po njegovo dokazuje, da so “novinarji zdaj bolj neodvisni in so lahko bolj kritični do vlade in drugih nosilcev oblasti, kot je bilo prej”.
Pri tem kot dokaz navaja, da so se v oddaji Tarča lotili sedaj že nekdanje ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik, ki je nato odstopila. Povedano drugače: z odhodom prejšnje, Janševe vlade in s prihodom sedanje, Golobove vlade so se razmere za medije izboljšale, saj so bili prej oblastniki za medije tako rekoč nedotakljivi – vsaj tako bi lahko razumeli Milosavljevića, čeprav vsi vemo, da je to daleč od resnice in da so tudi mainstream mediji v času prejšnje vlade po zgledu Jaše Jenulla krepko “politkolesarili”.
Novinar kot vojak revolucije?
A pojdimo k jedru problema. V omenjenem članku Milosavljević namreč trdi, da so pod prejšnjim vodstvom na RTV zaposlili številne novinarje, ki so delali v oddajah, med njimi v Panorami, ki bi poročala “v korist (takrat desnosredinske) vlade”. “Vprašanje je, kaj storiti z ljudmi, ki so bili zaposleni zaradi političnih interesov,” je dejal. No, prej ali slej se izkaže, da je polresnica še nevarnejša od laži. Dejstvo je, da je informativno oddajo Panorama res uvedlo prejšnje vodstvo RTV, toda podtikati tej oddaji povsem politične interese je zagotovo zlonamerno sprevračanje dejstev. Sploh spričo tega, kako se je v času prejšnje vlade tako kot v času vseh dosedanjih desnosredinskih vlad aktiviral neformalni novinarski klub “Klub 571”, ki ima monopol tudi v uredništvu informativnih oddaj in se očitno ne namerava sprijazniti z evropsko normalnostjo, kjer se novinarski ceh, zlasti na javnih radiotelevizijah, obnaša profesionalno ne glede na to, kdo je na oblasti. Očitno se je miselnost, da je novinar neke vrste vojak revolucije, v tem primeru branilec revolucionarnih izročil ter zato nasprotnik “razrednih sovražnikov” v slovenskih medijih večinsko obdržala tudi več kot 30 let po formalnem koncu totalitarnega režima. To o Sloveniji tudi nekaj pove.
Zaposlitve je zahteval aktiv novinarjev
Del te mentalitete je očitno tudi Milosavljević, ki se z akademsko avtoriteto novinarske stroke očitno poslužuje tudi neresnic. Marca 2021 je posebni skupini evropskega parlamenta sporočil, da je prejšnji programski svet RTV zamenjal generalnega direktorja Igorja Kadunca še pred koncem mandata, kar je bila neresnica. Sedaj pa z neresnicami in polresnicami diskvalificira oddajo Panorama, ki v svojih 368 oddajah in rubrikah ni objavila niti enega samega prispevka, ki bi hvalil ali kritiziral katero koli slovensko politično stranko oziroma hvalil ali kritiziral katero koli vlado. Šlo je za nepolitično oddajo. S spraševanjem, kaj storiti z ljudmi, ki so po Milosavljeviću zaposleni zaradi političnih interesov, pa vsa zadeva postane še bolj podla. Še zlasti, ker so bili novinarji Panorame zaposleni na izrecno zahtevo Aktiva novinarjev informativnega programa, te aktiviste pa je izrecno podpiral tudi Milosavljević.
Ob tem velja spomniti, kako so glavni aktivisti Helena Milinković, Gregor Drnovšek in Igor E. Bergant na sejah programskega sveta večkrat izrecno poudarjali, da na TV Slovenija močno primanjkuje novinarjev in so potrebne nove zaposlitve. Na osnovi ultimatov aktivistov sta nadzorni in programski svet RTV novembra 2022 od takratnega vodstva zahtevala nove zaposlitve. Ko so novinarje vendarle zaposlili, niso nikogar spraševali, katero stranko podpirajo, zato so nekatere novinarje Panorame sedaj lahko vključili v obstoječi informativni program TVS, drugih pa ne. In seveda, kako se je lahko v prvotni sestavi Panorame znašel tudi Zvezdan Martić, ki so ga nato odslovili, sedaj pa je predsednik uprave depolitizirane RTVS? In navsezadnje, zakaj so novinarji ukinjene Panorame problematični, če se večinoma sploh niso ukvarjali s poročanjem o politiki?
Mar profesorja novinarstva sploh zanimajo dejstva?
Na to dejstvo so opozorili tudi novinarji Panorame sami, pritrdil jim je tudi nekdanji v. d. direktorja TVS Valentin Areh: “Dejstvo je, da od skupaj 3.012 prispevkov, ki so bili objavljeni v dveh letih Panorame, Magneta in drugih rubričnih oddaj, Milosavljević in politični aktivisti na RTV niso našli niti enega samega prispevka, za katerega bi lahko trdili, da je bil politično pristranski. Niti enega!!! Zaradi nesramnih laži od Marka Milosavljevića zahtevamo javno opravičilo. Bilo bi modro, da zaradi njegovih ponavljajočih se laži, razkritih v medijih, kar sam odstopi z delovnega mesta učitelja novinarstva, še preden dobi odpoved. Ob tem se lahko upravičeno vprašamo: le zakaj bi bodoči novinarji želeli študirati novinarstvo pri Milosavljeviču? Učitelj ne zna ali noče preverjati niti dejstev in zavestno širi laži. V EU ni mogoče najti niti enega profesorja novinarstva s takšnimi karakteristikami. Novinarstva, ki temelji na resnicoljubnosti, se ni mogoče učiti od človeka, ki v javnosti večkrat dokazano laže.”
Areh je še zapisal: “Bizarno je, da Milosavljević ugotavlja, da so mediji in novinarji pod to vlado postali bolj neodvisni in uživajo večjo svobodo kot prej. Očitno živi na drugem planetu. V zadnji analizi indeksa svobode medijev 2023 v Sloveniji, ki jo opravlja Reporters without borders, se je Slovenija znašla na katastrofalnem 50. mestu; za Hrvaško, Gambijo in Armenijo. Še leta 2021 je bila na 36. mestu. Milosavljević pa še naprej meni, da so to dobri rezultati.“
RTV podpira Milosavljevića in ne novinarjev
In kaj je sledilo? FDV je Milosavljevića pričakovano vzela v bran, kar je sicer normalno. Bolj bizarno je, da ga je v bran vzela tudi RTV Slovenija. No, pa tudi režimski organizaciji, kot sta novinarski sindikat in Društvo novinarjev Slovenije, češ da je treba zaupati novinarski stroki. Na to nenavadno prakso apologije se je odzval tudi Peter Jančič, novinar in urednik Spletnega časopisa. “Ravnanje portala RTVS, ki objavlja odgovore na poročanje drugih portalov (denimo Spletnega časopisa), sami pa ljudi niso niti obveščali o dogajanju, je nenavadno in očitno neprofesionalno. Še posebej, ker gre za javni servis in za njihove novinarje, ki so protestirali čez trditve Milosavljevića. Zakaj ne poročajo korektno o dogajanju in o stališčih vseh vpletenih, kaže hkratna objava priznanja, da aktiv portala MMC podpira Milosavljevića,” je zapisal Jančič. In dejansko je prav spletna stran MMC RTVS objavila (nepodpisan) članek o tem, da podpira Milosavljevića, o kritikah s strani novinarjev Panorame pa seveda niti besede.
Pot v (evropsko) Venezuelo
Naj ob tem povzamemo še “uradno mnenje” RTV, očitno kar vodstva, ki govori v imenu vseh zaposlenih. “S tem ko peščica zaposlenih sodeluje pri napadih, hkrati sodeluje tudi pri poskusu diskreditacije novinarske stroke. Neodvisno novinarstvo pa je temelj vsake demokratične družbe. Mnenja in očitki nekaterih zaposlenih, ki profesorju očitajo nestrokovnost, niso mnenja javnega zavoda RTV Slovenija in se kot medijska hiša od njih močno ograjujemo. Očitke razumemo tudi kot posredni napad na RTV Slovenija, s čimer se blatita naše ime in kredibilnost. RTV Slovenija bo v nadaljnjih korakih preučila možnosti, kako zaščititi javni servis, javni interes in druge zaposlene na RTV Slovenija. Pojasnjujemo še, da je večji del ekipe oddaje Panorama že sprejel nove delovne obveznosti, le peščica, gre predvsem za tiste, ki so imeli izjemno visoke plačne razrede pri omenjeni oddaji, pa izključno po lastni volji še vedno ne dela, saj novih pogodb v okviru potreb novih delovnih procesov PPE TV Slovenija ni želela podpisati,” so zapisali. Če je mogoče prav razumeti, bo javni zavod RTV Slovenija zaradi zaščite dobrega imena Marka Milosavljevića razmislil celo o tožbi proti Arehu in novinarjem Panorame samo zato, ker niso ostali tiho. To samo dodatno dokazuje, da politično-medijski aktivisti Slovenijo spreminjajo v evropsko Venezuelo. Ali če hočete, v podružnico Putinove Rusije. Vendar pa s tem, da Milosavljević zastopa novinarsko stroko, dejansko daje zelo slabe signale novim generacijam novinarjev. Sreča pri tem je le, da FDV nima monopola nad izobraževanjem novinarjev.