-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(IZ MINUTE V MINUTO) VSO predstavila strokovne ugovore glede združitve Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije: Javnost mora zahtevati, da se ta avtoritarni način ustanavljanja muzejev spremeni!

Piše: P. J.

Združenje VSO danes na novinarski konferenci predstavlja vsebinski koncept ustanovitve javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve in strokovne ugovore ob sklepu Vlade Republike Slovenije o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije.

Vsebinski koncept predstavljajo arheologinja in muzeologinja ddr. Verena Vidrih Perko, umetnostna zgodovinarka in konservatorka Jelka Pirkovič ter zgodovinar, kustos in muzejski svetnik dr. Marko Štepec.

Novinarsko konferenco lahko spremljate v živo na spodnji povezavi:

13:06 Novinarska konferenca je končana. Sledijo novinarska vprašanja.

foto: Polona Avanzo

12:47 Zgodovinar, kustos in muzejski svetnik dr. Marko Štepec: V Muzeju slovenske osamosvojitve bi ljudje lahko dobili celotno zgodbo glede osamosvojitve, ki bi jo lahko poglabljali. Kaj je državnost, kaj je identiteta, kaj je demokracija? Vse te odgovore bi lahko v tem muzeju ljudje dobili. Podporo je izreklo 79 uglednih ljudi, ki se je podpisalo pod javno pismo glede ukinjanja Muzeja slovenske osamosvojitve.

Smo v pravno neustrezni situaciji. Pri tem gre za resno skrb za pravno državo in demokracijo.

Tistega, s čemer se ne ukvarjamo, tega ni. Tudi odnos do prve svetovne vojne se je spremenil z odnosom do demokracije, prva svetovna vojna je bila prepuščena vremenskim razmeram in šele v devetdesetih letih se je odprl Kobariški muzej ter naredil lepo in uspešno zgodbo.

Dediščinjenje slovenske osamosvojitve je potrebno in ob 30. letnici nastanka države je bil primeren čas za ustanovitev muzeja.

Prva razstava Muzeja slovenske osamosvojitve je nagovarjala problematiko plebiscita. Vsak pano je nosil zgodbo enega udeleženca plebiscita. Sam sem pri tej razstavi sodeloval in sledila je še ena razstava, zdaj pa je muzej ukinjen. Zdaj gre že za dediščinjenje ukinjanja Muzeja slovenske osamosvojitve.

Kakšen odnos imamo do slovenske osamosvojitve?

foto: Polona Avanzo

12:30 Umetnostna zgodovinarka in konservatorka Jelka Pirkovič je telegrafsko predstavila zgodovino ustanavljanja muzejev na Slovenskem. Najprej so te ustanavljali meceni, nato korporativne družbe, ob koncu prejšnjega stoletja država, nato so jih ustanavljale občine in na koncu nevladne organizacije kot sodobna oblika civilne družbe. Vsi državni muzeji so se organizirali iz Narodnega muzeja. V 30. letih je država ustanovila le 2 muzeja, in sicer Muzej krščanstva in Muzej za arhitekturo in oblikovanje. Tudi v času ustanavljanja Muzeja krščanstva so bile hude polemike, ob ustanavljanju drugega te ni bilo. Nikoli pa država ni ukinjala muzejev, kot je sedaj ukinila kar 2 muzeja: Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije. Je tukaj stroka ukinila muzeja?

Muzeji, takšni kot so, ne vidijo osamosvojitve kot pomembnega dogodka, razen izjem, zato se je skristalizirala ideja, da država ustanovi Muzej slovenske osamosvojitve. Stekli so potrebni postopki. Vsebinski cilj je bila tema osamosvojitve, sodelovanje in vključevanje javnosti. Šlo je za participialni pristop, ki ga poznajo tudi na Zahodu, kar pa sedanja oblast ne razume, saj je zakopana v avtoritarni model. Javnost mora zahtevati, da se ta avtoritarni način ustanavljanja muzejev spremeni.

foto: Polona Avanzo

12:18 Arheologinja in muzeologinja ddr. Verena Vidrih Perko: Pred leti sem naredila koncept za Muzej slovenske osamosvojitve. Muzeji morajo odgovarjati s potrebami sodobne družbe. Sodobni muzeji so se potrebni odzivati na potrebe javnosti in voditi k nekem skupnem cilju. Sam muzej je bil zasnovan tako kot drugi, ki so bili odprti po 2. svetovni vojni. V Muzeju slovenske osamosvojitve naj bi se zbirali ljudje ob vrednotah osamosvojitve, da se utrdi slovenska identiteta, da bi združevali različne poglede na osamosvojitev. Očitek, da je političen projekt, ni res, saj so vsi muzeji politični, ker jih ustvari politika. Zasnova je bila tudi namenjena, kako preprečiti izgubo snovne in nesnovne dediščine slovenske osamosvojitve, tudi spominov, da se ohranja kolektivni spomin na slovensko osamosvojite, kot pripomoč k demokratizaciji Slovenije, da se promovira evropsko identiteto, da se povezuje s podobnimi muzeji po svetu ipd.

Država Slovenija do sedaj ni poskrbela za skupno predstavitev tega izjemnega zgodovinskega dogodka v okviru muzejev. Mar ni čudno?

Slovenska zavest je v Sloveniji na nizki ravni.

foto: Polona Avanzo

12:12 Pozdravni govor predsednika VSO Lojzeta Peterleta preko video posnetka: Nikakor ne more biti res, da se stroka lahko drži samo neke politične opcije. Danes bomo poslušali tisti del stroke, ki se ukvarjajo z muzeologijo. V ponedeljek bomo v VSO predstavili akcijski načrt.

12:11 Novinarska konferenca se je začela.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine