Piše: Vida Kocjan
Potem ko poslanska skupina Nove Slovenije (NSi) ni bila pripravljena prispevati treh manjkajočih podpisov za ustanovitev parlamentarne preiskovalne skupine za preiskavo Gen-I, je zdaj posvetil žarek upanja, da bo do tega le prišlo.
Spomnimo. Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS) je kmalu po konstituiranju pripravila zahtevo za preiskavo Gen-I, pod njo pa se je podpisalo vseh 27 poslancev in poslank SDS. Ker je za vložitev zahteve v parlament potrebnih 30 glasov poslancev, bi potrebovali še tri podpise, teh pa NSi ni dala, saj ta stranka sodeluje z Golobovim Gibanjem Svoboda. Zdaj so predlog za ustanovitev preiskovalne komisije obravnavali v državnem svetu. Če bo predlog izglasovan, bo moral državni zbor preiskavo tudi uvesti.
Zahteva v državnem svetu
Državni svet RS (DS) je prejšnji teden na 14. seji začel z odločanjem o predlogu zahteve za odreditev parlamentarne preiskave pri poslovanju podjetja Gen-I v času, ko ga je vodil Robert Golob. Nadalje naj bi preverjali podjetji Star Solar, Borzen in financiranje stranke Gibanje Svoboda.
Pobudo za odreditev parlamentarne preiskave je v DS vložila skupina, ki v njem zastopa lokalne interese, vodi pa jo državni svetnik Milan Ozimič. Za poročevalca je bil določen državni svetnik Andrej Poglajen. Zahtevo za odreditev preiskave je podprla tudi Komisija DS za državno ureditev.
Natančna obrazložitev zahteve
Pobudniki za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije so zahtevo natančno obrazložili. Zapisali so, da je Robert Golob, takrat še v vlogi predsednika uprave podjetja Gen-I, 24. januarja 2022 napovedal svojo kandidaturo za predsednika neparlamentarne Stranke zelenih dejanj (Z.DEJ), njeno preobrazbo in preimenovanje v Gibanje Svoboda. Stranka je v času do parlamentarnih volitev 24. aprila 2022 vodila zelo obsežno in intenzivno predvolilno kampanjo, celo obsežnejšo (jumbo plakati, avtobusi …) kot tedaj največje parlamentarne stranke. V javnosti pa so se že takoj po napovedi političnega delovanja Roberta Goloba začela pojavljati vprašanja o virih financiranja njegovih političnih aktivnosti. Že 9. decembra 2021 je poslovni dnevnik Finance objavil novico, da je Gen energija, družba v lasti države, ki upravlja Nuklearno elektrarno v Krškem, objavila razpis v zvezi s komunikacijsko podporo projektu NEK2. Šlo naj bi za 1,4 milijona evrov (brez DDV) vreden posel.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!