-3.1 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Ali lahko uveljavitev novega spornega zakona o RTV še prepreči državni svet? Glasovanje o vetu bo v sredo

Piše: C. R. 

Državni svet bo v sredo na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom odločal o vetu na vladno novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Zakon je DZ s 53 glasovi za potrdil že prejšnji teden. Če bo državni svet izglasoval veto, pa bodo morali poslanci o zakonu glasovati še enkrat, za ponovno potrditev bo potrebnih 46 glasov.

Vlada z novelo zakona predlaga spremembe upravljanja in vodenja zavoda z uvedbo sveta RTVS, v katerem bodo imeli odločilno vlogo civilna družba in zaposleni. Namesto obstoječega programskega in nadzornega sveta novela zakona uvaja enoten organ upravljanja in nadzora – svet RTVS, ki bi štel 17 članov.

Zaposleni bi iz svojih vrst izbrali pet članov, preostalih 12 pa bi na podlagi izvedenih javnih pozivov imenovali italijanska in madžarska narodna skupnost, predsednik države, DZ, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, nacionalni svet za kulturo, Olimpijski komite Slovenije, informacijski pooblaščenec, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja ter varuh človekovih pravic.

Predlog kot posvetovalno telo sveta RTVS predvideva uvedbo finančnega odbora, ki ga bo sestavljalo pet članov, strokovno usposobljenih in z delovnimi izkušnjami na finančnem področju. Uvaja se tudi štiričlanski upravni organ, v katerem bo tudi delavski direktor.

Še pred sejo državnega sveta se bo v sredo sestala tudi komisija državnega sveta za državno ureditev, ki bo obravnavala pobudo za veto na zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so jo na državni svet vložili v Inženirski zbornici Slovenije.

Zakon, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bi sicer v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, ki so bili spremenjeni v času vlade Janeza Janše.

T. i. omnibus zakon med drugim vključuje tudi gradbeni zakon, ki je začel veljati konec lanskega leta, uporablja pa se ga od 1. junija letos.

Ta je že v postopku sprejema razdelil arhitekturno in inženirsko stroko, predvsem glede vodenja projektov, medtem ko predlagani zakon spreminja ravno to področje. V inženirski zbornici ob tem opozarjajo, da zakon arhitektom in krajinskim arhitektom neupravičeno podeljuje pooblastila za vodenje gradenj. Po njihovem mnenju zakon nezakonito širi področje dela in poslovanja arhitektov in krajinskih arhitektov na področja, za katera niso strokovno usposobljeni.

Na državni svet so tako naslovili pobudo za odložilni veto. Če bo pristojna komisija državnega sveta takšnemu predlogu prižgala zeleno luč, pa bi lahko državni svet ob vetu na vladno novelo zakona o RTVS v sredo odločal tudi še o vetu na omenjen zakon.

Tudi slednjega je sicer DZ v preteklem tednu potrdil z 52 glasovi poslancev.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine