3.3 C
Ljubljana
torek, 11 februarja, 2025

Monografija: Jaz pa nikoli nisem sanjal: Opus Borisa Pahorja med življenjem in pisanjem

Piše: U.P.
Predstavitev večavtorske znanstvene monografije Jaz pa nikoli nisem sanjal: Opus Borisa Pahorja med življenjem in pisanjem, ki je v sodelovanju Slovenske matice in Založništva tržaškega tiska izšla ob skorajšnjem izteku prejšnjega leta, je bila v četrtek 9. januarja v prostorih Slovenske matice v Ljubljani.
Literarni večer je s toplimi, a odločnimi besedami o vrednosti osebnosti in dela slovenskega tržaškega velikana odprla tajnica-urednica njegove tako rekoč hišne založbe, doc. dr. Ignacija Fridl Jarc. Spomnimo, Boris Pahor je pri Slovenski matici začel objavljati že v 60. letih in posebej intenzivno v času 80. letih prejšnjega stoletja, ko je to prvo slovensko znanstveno založbo vodil pisatelj Drago Jančar.
Za dr. Fridl Jarc je besedo prevzela urednica in avtorica knjige, literarna zgodovinarka, prof. dr. Urška Perenič, ki se že poldrugo desetletje intenzivno posveča raziskovanju ustvarjalnosti Borisa Pahorja. Predstavila je vsebino knjige, ki v razvid postavlja celotno Pahorjevo življenje, razpeto med mnogoštevilnimi postajami, “od najemnega stanovanjca v tržaški Ulici del Monte, kjer je bodoči pisatelj in pričevalec prijokal na svet, […] do ‘platnenih zabojev’ na afriškem pesku pod zvezdami, ki jih bo kmalu zamenjal prostor za zaprtimi lesenimi vrati, prepredenimi z bodečo žico, […] vse prestane psihološkoe muke in zatiranja Borisa Pahorja s strani jugoslovanskega komunističnega režima.” Knjiga prav tako vsebuje rezultate nadaljnje diseminacije pisateljeve pisemske republike, in sicer na podlagi popisa njegove ogromne zapuščine v hrambi Narodne in univerzitetne knjižnice, ter prinaša sveženj dragocenih spominskih prispevkov ljudi, ki so mu bili različno blizu.
Dr. Pereničeva je k besedi, ki je tekla v prijetnem in sproščenem vzdušju ter jasni zavezanosti Pahorjevi misli, povabila nekatere druge navzoče avtorje in avtorice. Nastopili so še prof. Adrijan Pahor, pisateljev sin, prof. ddr. Igor Grdina, Ravel Kodrič, hči Viktorja Blažiča, Jasna Blažič, Tereza Bernik in Ema Terpin, medtem ko se je dddr. Evgen Bavčar v predstavitev vključil skozi pismo, ki ga je prebrala že omenjena tajnica-urednica Slovenske matice. Preostala poglavja h knjigi so prispevali tudi Andrej Lokar, David Bandelj, Željko Oset in Janez Bizjak, ki pa se večera niso mogli udeležiti.
Nova knjiga Jaz pa nikoli nisem sanjal skupaj z večavtorsko znanstveno monografijo “Trst, to je tam, kjer je Boris Pahor« (to je dr. Pereničeva uredila skupaj z ddr. Grdino) – druga je izšla z izključno finančno, a tudi moralno podporo Slovenske matice – uresničuje cilje projekta Književna republika Borisa Pahorja, katerega avtorica je Urška Perenič, ki za čas njegovega trajanja razpolaga tudi z ekskluzivno pravico za objavljanje iz pisateljeve pisne zapuščine in se s svojim delom – skupaj s soavtorji v obeh knjigah – plemenito poklanja pisatelju iz mesta v zalivu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine