Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Bojana Požarja danes že drugič poskuša zaslišati Tamara Vonta, ki vodi vladno preiskovalno komisijo za črnjenje medijev in novinarjev, ki niso pod nadzorom koalicijskih strank.
Vonta slovi po ostrih nastopih, cilj preiskave vladajočih pa je z diskreditiranjem in onemogočanjem do vlade kritičnih novinarjev in medijev prikriti lastno sporno ravnanje. Požarja je nameravala Vonta, ki je med tistimi, ki so državi zavladali po zaposlitvi v državnem GEN-I Roberta Goloba, zasliševati že lani, a je morala dogodek odpovedati, da so vladajoči na hitro na izredni seji parlamentu uzakonili 400 milijonsko vladno finančno pomoč za ogrevanje iz TEŠ6 na domači premog, ki je slabe kakovosti in drag, a zagotavlja delo rudarjem.
Vonta sodi med nekdanje novinarje, ki so kariero poročanja o politiki nadgradili s služenjem političnim strankam. Ta nekdanja novinarka POP TV je bila leta 2011 izvoljena za poslanko Pozitivne Slovenija Zorana Jankovića, pozneje je bila državna sekretarka premierke Alenke Bratušek, leta 2017 so jo v času vlade Mira Cerarja postavili na vrh direktorata za medije na ministrstvu za kulturo, pozneje je bila zaposlena v GEN-I Roberta Goloba, ki je pod mizo financiral podjetje novinarke Siol.net Vesne Vuković s 103.000 evri. Novinarka, sicer brez formalne izobrazbe, Vukovićeva je po zadnjih volitvah postala generalna sekretarka Svobode. V parlamentu koalicija Svobode, SD in Levice že več let preprečuje preiskovanje Golobovega nenavadnega financiranja Vukovićeve. Preiskujejo druge. Pod mizo financirano vzporedno podjetje je na koncu kot zadnji lastnik likvidiral urednik Necenzurirano Primož Cirman.
Pri preiskovanju in črnjenju novinarjev, ki niso na vladni liniji, ki ga je najprej vodila Mojca Pašek Šetinc, pomaga novinar Necenzurirano Tomaž Modic, ki hkrati, ko opravlja to politično delo, še naprej dela tudi kot “neodvisno” novinar portala Necenzurirano, ki v imperiju Martina Odlazka slovi kot propagandno glasilo Svobode. Modic je za propagandno pomoč vladnim poslancem za črnjenje Bojana Požarja in podobnih doslej prejel 39.784 evrov plačila, kaže aplikacija Erar.
Požarja je bil v karieri novinar Slovenskih Novic, ki ga izdaja podjetje Delo, urednik tabloida Direkt za Dnevnik, zadnja leta pa je znan po lastnem portalu Požareport.si in vodenju oddaje Ure Moči na Planet TV, ki pa se je končalo, ko je javno protestiral, ker mu niso objavili pogovora s svetovalcem premiera Roberta Goloba Milošem Milovićem, ki ga je naredil tik pred tem, ko je moral Milović v zapor. Pogovor bi bil neroden predvsem za vplivnega šefa evropske nogometne zveze Aleksandra Čeferina, pa tudi za premiera Goloba. Milović je moral v zapor zaradi kraje denarja slovenskim železnicam s fiktivnim poslom, ko je bil zaposlen v odvetniški družini Čeferin. Na sodišču se je branil, da je bil fiktivni posel, zaradi katerega je končal v zaporu, poplačilo slovenskih železnic Aleksandru Čeferinu za odvetniške storitve. Na Planet TV so intervju najprej napovedovali, urednik informativnega programa Uroš Urbanija ga je tudi reklamirali s sporočili na X. Prepoved pa je pozneje, tako se zdi, dosegel Čeferin s posredovanjem pri lastniku Planet TV na Madžarskem.
Lahko pa bi posredoval tudi preko premiera Goloba in vladnih strank na državni Telekom, s katerim je Planet, ki je sicer v lasti madžarskega podjetja, poslovno močno povezan: kot druge velike televizije prejema nadomestilo za predvajanje televizijskih programov in plačila za reklame, Planet TV pa tudi posluje v prostorih, katerih lastnik je državni Telekom.
Kako pomemben je Telekom kaže, ker je bila skoraj prva stvar, ki jo je vlada Roberta Goloba naredila po prevzemu oblasti, zamenjava nadzornikov slovenskega državnega holdinga (SDH) za menjavo uprave SDH, da je lahko zamenjala nadzornike in upravo Telekoma, s čemer so pridobili vpliv na medije. Za menjave nadzornikov SDH je sodišče pozneje odločilo, da je bila nezakonita. A kršitev zakona je omogočila politično čistko in takojšno pridobitev vpliva.
Med drugim so lahko zamenjali poslovni in uredniški vrh Siol.net, ki je v celoti v lasti Telekoma. To, kako lahko oblast preko Telekoma izboljša bilance tujih lastnikov medija, pa je v preteklosti pokazal primer POP TV, ki je v lasti podjetja iz Češke, ko je Golobov lobi že imel vpliv na Telekom. Dogajalo se je po letu 2016, ko je vlado vodil Miro Cerar, nadzorni svet Telekoma Slovenije Borut Jamnik, upravo Rudolf Skobe, na vrhu SDH in tudi nadzornikov Telekoma pa je pristala Lidia Glavina, ki jo je, ko so jo v SDH pozneje odstavili, naglo zaposlil Robert Golob v GEN-I. Telekom je v času Jamnika in Skobeta z družbo PRO PLUS podpisal pogodbo, ki je za 12-krat povišala nadomestilo za predvajanje petih programov največjega zasebnega medijskega podjetja v državi: POP TV. Kakšna je razlika, pokaže primerjava, da je na letni ravni nadomestilo leta 2015 znašalo manj kot pol milijona, leta 2018 po novi pogodbi pa na letni ravni 5,76 milijona evrov. Podobno je, po neuradnih informacijah, položaj na trgu, politično moč in podporo POP TV vsaj poskusil vnovčiti tudi pri drugih operaterjih. Posledica tega je bila, da se je poslovni izid podjetja PRO PLUS močno popravil. Nenadoma so poslovali s presežki. Namesto 6,3 milijona minusa leta 2015 so imeli leta 2018 13,3 milijona evrov presežka. Iz tistih časov je tudi zaposlitev Primoža Cirmana, Vesne Vuković in drugih “necenzuriranih” na Siol.net, ki ga izdaja Telekom.
Vsote, ki jih Vonta preiskuje pri Bojanu Požarju so v primerjavi s tem povsem smešne.
A o veliko večji medijskih dosežkih Vonta danes zanesljivo ne bo nič spraševala Požarja. Namen je, da ga diskreditira in ne, da bi se resno pogovarjali o obvladovanju medije in plačevanju podpore.
Zaslišanje si lahko v živo ogledate spodaj: