9.9 C
Ljubljana
četrtek, 9 januarja, 2025

Evropsko sodišče za človekove pravice pokazalo naklonjenost migrantom in obsodilo Grčijo, ker naj bi jih nezakonito vračala v Turčijo

Piše: A. S., STA

Evropsko sodišče v Strasbourgu (ESČP) je znova pokazalo splošno naklonjenost migrantom, ki jo opažamo v politiki Evropske unije. Grčijo je namreč obsodilo zaradi nezakonite vrnitve migrantke v Turčijo. Ob tem je ugotovilo, da naj bi obstajala možnost, da Grčija izvaja sistemsko prisilno vračanje migrantov. Grčija naj bi tako zaradi »kršenja evropske konvencije o človekovih pravicah« morala plačati 20.000 evrov odškodnine.

Migrantka je leta 2021 vložila pritožbo, ker je želela maja 2019 čez reko Marice nezakonito prečkati mejo z Grčijo. V Turčiji naj bi ji zaradi zaradi članstva v gibanju zdaj že pokojnega klerika Fethullaha Gülena, ki mu Ankara pripisuje odgovornost za spodleteli poskus državnega udara leta 2016, grozilo dobrih šest let zapora. Trdila je, da je, ko so jo grške oblasti prijele, zaprosila za azil, a naj ne bi obravnavali njene prošnje. Namesto tega so jo s čolnom vrnili na turški breg, kjer so jo aretirale tamkajšnje oblasti.

Sodišče je ugotovilo, da naj bi obstajali »močni indici«, da je v tem času v Grčiji obstajala »sistemska praksa« takšnega vračanja migrantov v Turčijo. Po mednarodnem pravu naj bi šlo za nezakonito dejanje, sodišče pa v primeru Turkinje meni, da je bil kršen tudi 3. člen, ki prepoveduje nečloveško in ponižujoče ravnanje, in 13. člen konvencije o človekovih pravicah, ki zagotavlja pravico do učinkovitega pravnega sredstva. Grčija naj bi bila dolžna preveriti tveganja, ki bi jim bila ženska lahko izpostavljena ob vrnitvi. Državi je naložilo plačilo 20.000 evrov odškodnine.

Ob tem se je treba vprašati kako je s preverjanjem tveganj za Evropejke in Evropejce, medem ko se v Evropo uvažajo množice migrantov iz tretjega sveta. Večinoma gre še vedno za mlade moške. Po zadnjih podatkih Urada visokega komisarja Združenih narodov za begunce, ki so iz januarja 2023, je bilo med tistimi, ki prihajajo po sredozemski poti kar 61,5 odstotka moških. Otrok je bilo 23,8 odstotka, žensk pa samo 14,7 odstotka. Samo v Grčijo je v letu 2024 prišlo 62.022 tujcev po tej poti. Vsega skupaj pa je v letu 2024 prišlo čez Sredozemlje slabih dvesto tisoč novih migrantov in »beguncev«. V letu 2019, ko so turško migrantko vrnili nazaj, je Grčija doživljala porast migrantov. Prišlo jih je slabih 75.000.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine