12.7 C
Ljubljana
sobota, 19 oktobra, 2024

Izdajal se je za telekomunikacijskega delavca, uporabljal celo ponarejeno identifikacijsko kartico!

Piše: C. R. 

Čeravno policija opozarja, kako pomembno je preprečevati drzne tatvine pod pretvezo raznih “telekomunikacijskih popravil”, pa so nekateri zmikavti že naredili korak naprej. Eden od njih si je dal izdelati ponarejeno identifikacijsko kartico ter oblačila. In s tem prepričal tudi tiste bolj previdne. 

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Novo mesto so zaradi utemeljenih razlogov za sum storitve več kaznivih dejanj velikih tatvin odvzeli prostost 36-letnemu osumljencu iz naselja v okolici Novega mesta. S kazensko ovadbo so ga privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je po zaslišanju zanj odredil pripor.

Med intenzivno kriminalistično preiskavo so ugotovili, da gre za glavnega osumljenca najmanj štirih kaznivih dejanj, storjenih med julijem 2024 in oktobrom 2024. Skupaj s sostorilci je kazniva dejanja izvrševal na podoben način, za žrtve pa načrtno izbiral starejše ljudi, ki v hišah prebivajo sami ali pa je dejanje storil v dopoldanskih urah, ko so bili starejši sami doma.

Kriminalisti so tako ugotovili, da se je 36-letni osumljenec 29. 8. skupaj s sostorilci pripeljal na dvorišče stanovanjske hiše v Vavti vasi. Oškodovancu se je lažno predstavil za delavca telekomunikacijskega podjetja, v dokaz mu je celo izročil lažno identifikacijsko kartico. S pogovorom o domnevni nadgradnji telekomunikacijskega sistema ga je zadržal na dvorišču hiše, takrat pa so sostorilci skozi odprta stranska vrata vstopili v hišo, pregledali prostore in našli ter otujili denar in več kosov zlatega nakita. Po dejanju so odšli, oškodovanec pa je šele čez več ur ugotovil, da je bil iz hiše odtujen denar in nakit in o tem obvestil policiste.

Pod isto pretvezo o nadgradnji telekomunikacijskega sistema je 2. 8. dopoldne zvabil iz hiše tudi starejša oškodovanca na območju Žužemberka. Skupaj so odšli do bližnje njive, kjer naj bi v te namene opravili prekop, takrat pa so sostorilci vstopili v hišo in našli ter odtujili 1.330 evrov. Tudi v tem primeru sta oškodovanca šele kasneje ugotovila, da sta bila žrtev kaznivega dejanja.

Dne 5. 7. dopoldne so na enak način storili kaznivo dejanje v Črnomlju. Oškodovanko je osumljenec pod pretvezo zvabil iz hiše, sostorilci pa so v tem času skozi odprto okno vstopili v hišo in našli ter odtujili zlat nakit v vrednosti okoli 1.000 evrov. Oškodovanka je čez pet dni ugotovila, da je bila žrtev kaznivega dejanja in o tem obvestila policiste.

Dne 8. 10. se je 36-letnik s sostorilci pripeljal na dvorišče stanovanjske hiše v Mirni peči. Starejšo stanovalko je zvabil iz hiše, tokrat pod pretvezo, da je zaposlen v gradbenem podjetju in si ogleduje lokacijo, kjer naj bi po parceli za njeno hišo gradili cesto. V tem času so sostorilci vstopili v hišo in odtujili denar, srebrnike, zlato in večje število medalj s športnih tekmovanj v skupni vrednosti okoli 4.200 evrov.

V vseh obravnavanih primerih so policisti in kriminalisti opravili oglede krajev kaznivih dejanj, zavarovali morebitne sledi in opravili številne razgovore z oškodovanci in osebami, ki bi lahko posredovale koristne informacije. 11. 10. 2024 so 36-letnemu osumljencu odvzeli prostost. Pridobili so odredbo sodišča, pri njem opravili hišno preiskavo in zasegli mobilni telefon in več nabojev. S kazensko ovadbo zaradi kaznivih dejanj velikih tatvin so ga privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je zanj odredil pripor. Policisti in kriminalisti so ga že večkrat obravnavali zaradi istovrstnih kaznivih dejanj, ki jih je storil na območju Sežane, Ilirske Bistrice, Rogaške Slatine in Ljubljane.

Kriminalisti nadaljujejo s preiskavo, saj sumijo, da je na podoben način storil še več kaznivih dejanj na območju celotne države. O ugotovitvah obveščajo pristojno tožilstvo.

“Policisti vsem svetujemo, naj ne nasedajo goljufov in ne spuščajo neznancev v svoje domove. Ob obiskih neznancev bodite še posebej previdni in se prepričajte o namenu njihovega obiska. Če posumite, da gre za goljufe, obvestite policijo na telefonsko številko 113.

Policisti opažamo, da so žrtve tovrstnih kaznivih dejanj predvsem starejši, tatvine pa so pogostejše dopoldne. Storilci žrtve zamotijo s pogovorom in se predstavljajo kot delavci elektro, komunalnih ali gradbenih podjetij, odkupovalci železa, serviserji in podobno. Njihov glavni namen je, da žrtev zvabijo iz hiše in preusmerijo njeno pozornost, sostorilci pa v tem času vstopijo v hišo in izvršijo kaznivo dejanje. Oškodovanci največkrat šele po njihovem odhodu ali celo v naslednjih dneh ugotovijo, da so bili žrtev kaznivega dejanja.

Občanom zato svetujemo, da so ob nenapovedanih obiskih neznancev še posebej pozorni. Tujcev naj ne vabijo v hiše in naj jih imajo ves čas pod nadzorom. Tudi če hišo zapustijo le za kratek čas ali zaradi dela na bližnjem vrtu, naj vrata zaklepajo in imajo ključ pri sebi. Ob pojavu sumljivih oseb naj bodo pozorni na njihov osebni opis, si zapišejo registrsko številko vozila in o tem takoj obvestijo policiste na številko 113.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine