-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Forumu Sao Paulo teče voda v grlo: Venezuleci po ukradenih volitvah jemljejo stvari v svoje roke

Piše: Nova24TV.si

Skladno z obtožbami, da je venezuelski predsednik Nicolás Maduro ukradel nedeljske predsedniške volitve, se je na tisoče Venezuelcev odpravilo na ulice. Kljub dejstvu, da je objava preštetih glasovnic rutinski postopek, Maduro glasov ne želi objaviti. Opozicija trdi, da ima dokaze in da je po preštetih glasovih Madurov nasprotnik Edmundo González prepričljivo zmagal.

Venezuelci so preplavili ulice – nezadovoljni z rezultati volitev in prepričani, da so jih okradli. V predsedniško zmago Nicholasa Madura so podvomile tudi številne druge države. Maduro trditve zanika, po poročanju New York Timesa je iz Venezuele izgnal kar sedem diplomatskih predstavništev.

Demonstracije, ki so se začele že v ponedeljek zjutraj v Caracasu, so se čez dan stopnjevale, ko so se jezni prebivalci odpravili proti središču prestolnice in protestirali. Protestov sicer tam ni bilo več kot 20 let. Ljudje so po poročanju New York Timesa med protestiranjem vzklikali: “Okradli so nas! Druga skupina – več sto ljudi – je skušala priti do predsedniške palače in med potjo zažigala gume ter trgala Madurove plakate s panojev.

 

Ljudje so protestirali pred več vladnimi institucijami in tudi pred vojaško bazo. Provladne paravojaške enote so odgovorile s streljanjem v zrak, policija pa je za razgon protestnikov uporabila solzivec. Protestniki v mestu Cumaná, ki leži 250 milj vzhodno od prestolnice, so poskušali priti do državnega volilnega štaba, vendar jih je nacionalna garda potisnila nazaj.

V zahodni zvezni državi Falcón je skupina protestnikov podrla kip pokojnega predsednika Huga ChávezaMadurovega mentorja, ki je pred četrt stoletja sprožil levičarsko revolucijo v Venezueli. V Caracasu so se zbrali pred močno zastraženo predsedniško palačo, kjer so zapeli himno.

 

Združene države in države po svetu so izrazile močno skepso do uradnih rezultatov nedeljskega glasovanja, ki se niso ujemali s statističnimi ocenami na podlagi opravljenih anket. Ti so pokazali, da je predsednik izgubil z veliko razliko. Madurov volilni svet pravi, da je zmagal z 51 %, vendar volivcem niso zagotovili nobenih podrobnih izračunov glasov. V ostrem nasprotju s podatki volilnega sveta so predvolilne ankete, hitra štetja, izstopne ankete in seštevanja volivcev kazali na izjemno podporo Edmundu Gonzálezu. Anketa ameriškega podjetja Edison Research je pokazala, da González vodi pred Madurom, in sicer s 65 % proti 31 %. Vodja opozicije María Corina Machado je v ponedeljek zvečer sporočila, da je njeno gibanje prejelo papirnate izvide 73 % volilnih postaj v državi, po seštevkih pa naj bi Gonzales prejel 3,5 milijona glasov več kot predsednik.

Ne le opozicija in druge države – najbolj so v goljufijo prepričani ljudje, ki so se po besedah profila Višegrad24 na omrežju X “podali v pravo bitko”. Profil je objavil videoposnetek, na katerem so jezni volivci preplavili glavno ulico.

 

Odločitev volilne oblasti, da bo razglasila zmago, vendar ne bo objavila podrobnih rezultatov glasovanja, kar je rutinsko počela na preteklih volitvah, je med številnimi Venezuelci in mednarodnimi opazovalci okrepila občutek, da so volitve ukradli. Maduro se medtem ne pojavlja v javnosti, njegova vlada pa je objavila, da preiskuje najvišje voditelje opozicije, in jih obtožila vdora v volilne računalniške sisteme.

Več latinskoameriških držav Maduru ne verjame
Bidnova administracija je zahtevala, da Madurova vlada objavi preglednice glasovanja, in opozorila, da tvega diplomatsko izolacijo, saj je več držav – vključno z nekaterimi ključnimi zavezniki – dvomilo o preglednosti volitev, za katere se je zdelo, da kršijo mednarodne norme. Argentina, Čile in Peru so dejali, da ne bodo priznali Madurove zmage, medtem ko so številne druge latinskoameriške države pozvale k neodvisni reviziji glasovnic. “Madurov režim mora razumeti, da je rezultatom, ki jih objavlja, težko verjeti,” je na omrežju X dejal čilski voditelj Gabriel Boric. Do ponedeljka popoldne je venezuelski zunanji minister Yván Gil sporočil, da je Venezuela izgnala vse diplomate iz Argentine, Čila, Kostarike, Peruja, Paname, Dominikanske republike in Urugvaja.

Brazilska vlada, ki jo vodi predsednik Luiz Inácio Lula da Silva, se je v ponedeljek distancirala od Madura kljub dolgoletnim prijateljskim odnosom med levičarskima voditeljema. V previdno oblikovani izjavi je vlada gospoda Lule pohvalila “miroljubno naravo” volitev, nato pa pozvala k “nepristranskemu preverjanju rezultatov” in objavi podrobnih rezultatov z volišč.

Foto: EPA

Kolumbija, ki jo vodi Gustavo Petro (ta je v prvih mesecih svojega predsedovanja približevanje Venezueli izpostavil kot prednostno nalogo), je prav tako pozvala k objavi podrobnih seštevkov. Prav tako je mednarodne opazovalce, ki so spremljali glasovanje, pozvala, naj podajo svojo oceno. “Pomembno je razjasniti vse dvome o rezultatih,” je na omrežju X zapisal kolumbijski zunanji minister Luis Gilberto Murillo.

Madurova oblast še ni objavila rezultatov
Volilna oblast na svoji spletni strani še ni objavila rezultatov, s čimer je prekršila tradicijo. Volilnim uradnikom in vojakom so prav tako preprečili, da bi opozicijske priče volitev prejele papirni seštevek rezultatov, kar je v nasprotju s predpisi in precedensom. Papirnato štetje beleži glasove, oddane na vsakem volilnem stroju. Brez njih opozicija težko sešteje posamezne rezultate za navzkrižno primerjanje nacionalnih rezultatov in oporekanje izidu. Opozicija je tudi dejala, da so se zgodile nepravilnosti pri digitalnem prenosu rezultatov z volišč v volilni sistem, kot poroča New York Times.

Maduro opozicijo obtožuje vdora v volilni sistem
Maduro je dejal, da se Združene države Amerike ne bi smele vmešavati v zadeve drugih držav. Venezuelski pravosodni minister Tarek William Saab je v ponedeljek povedal, da vlada preiskuje dejanja vandalizma proti vladnim objektom, in poudaril, da so trije opozicijski voditelji, vključno z Machado, v preiskavi zaradi vdora v venezuelski volilni sistem. Maduro namiguje, da je šlo za goljufijo z opozicijske strani: “Ta film sem si ogledal nekajkrat,” je dejal gospod Maduro, ki je sicer prejel podporo zavezniških voditeljev s Kube, iz Srbije, Nikaragve, Rusije, Bolivije in Hondurasa. Ti so ploskali rezultatom. Maduru sta čestitala tudi Iran in Kitajska.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine