Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Peter Gregorčič je po presenetljivo visoki podpori volivcev na evropskih volitvah nov obraz, ki lahko vpliva na razplete prihodnjih volitev.
Doslej smo bili vajeni le novih obrazov z leve. Gregorčič pa sodi v sredino, po nastopu na EU volitvah za ljudsko stranko (SLS) pa celo na desno. A nikakor ni gotovo, da bo kot nov obraz v prihodnje simbol SLS, v kateri so se številni v vrhu ustrašili ambicioznega voditelja, ki jim je na seji glavnega odbora tudi z matematičnimi številkami pokazal, da s sedanjim vodstvom ne morejo dobiti naslednjih volitev. Med drugim s to preglednico:
Ponudil jim je, da bi s svojo ekipo prevzel vodenje stranke, na volitve pa bi šel kot kandidat za mandatarja. To je šokiralo del dosedanjega vodstva, ki je zadnja leta nizal poraze, zdaj pa bi lahko povsem izgubili vpliv. Pohod Gregorčiča proti vrh so zaradi tega blokirali in ga medijsko napadli. Tudi s trditvami, da bi naj bil kader Janeza Janše. Kar za diskvalificiranje praviloma uporabljajo na levi. A pred stranko ostaja dilema, kakšne alternative imajo. Gregorčič je opozoril na preprosto dejstvo, da brez sprememb nimajo možnosti. Alternativa je za del vrha SLS, kot je to opisala Bojan Požar, da bi se SLS združila z NSi:
Ta povezava ni novost. Leta 2000 sta se stranki SLS in SKD že združili, a sta potem Andrej Bajuk in Lojze Peterle, takrat premier in zunanji minister, ustanovila NSi, ker je združena SLS+SKD po združitvi takoj prelomila dogovore o podpori večinskemu sistemu volitev poslancev, v katerem bi bila združitev edino smiselna in so z levimi strankami spremenili ustavo, da še naprej izbiramo stranke in ne konkretne poslance. Po teh preobratih je združena SLS+SKD na volitvah doživela hud polom, a pristala v naslednji vladi, ki jo je z levimi strankami zadnjič sestavil Janez Drnovšek s SD.
Uspeh Gregorčiča ne EU volitvah je bil neprijetna vest za Svobodo. Predsednik programskega sveta RTVS, ki so ga s čistko odstavili, je namreč zbral več prednostnih glasov kot vsi njihovi kandidati. Z Izjemo nosilke Irene Joveve. Povsem deklasiral je, denimo, nekoč šefa vlade Marjana Šarca, ki je zbral 14.596 prednostnih glasov, Gregorčič 32.251.
Da bi bilo povezovanje med SLS in NSi pametno že pred evropskimi volitvami, a je to stvar vodstev strank, ki o tem odločajo, se je odzval Janša:
Med drugim je Gregorčič SLS na glavnem odboru opozoril, da je predsednika SLS Marka Balažica, preden bi javno razkrili, da bo Gregorčič glavni kandidat, prosil, naj dostavi predlog kandidatne liste, kjer bi vsaj pol kandidatov že izrazilo ustno soglasje h kandidaturi. Doseči je poskušal, da bi se to zgodi do 31. oktobra lani, z najavo so šli ven 14. novembra, da so prehiteli NSi. A predloga liste predsednik ni pripravil, zato ga je Gregorčič opozoril, da ga skrbi, ali bo pravočasno. Balažic je odgovoril, da je to najbolj preprosta stvar in da ni razlogov za skrb, a liste potem ni uspel sestaviti, zato mu jo je, ko je prišlo do notranjih preigravanj v stranki (o tem je poročal Bojan Požar), sestavil Gregorčič in mu rekel, naj to listo sprejme, ali pa se tega ne gre več. Balažic je listo sprejel, ker bi mu sicer Franc Bogovič pokvaril načrt o samostojnem nastopu SLS, saj bi se naj, tudi preko Primoža Jelševarja, “dilal”, da bi le on – Bogovič – nastopil na listi NSI. Dogajanje s kandidatno listo je odprlo dilemo, ali bo SLS na tak način sposobna za DZ volitve sestaviti listo 88 kandidatov, je glavni odbor opozoril Gregorčič in dodal, da so EU volitve pokazale tudi, da SLS nima kandidata, ki bi zmogel nagovoriti širše volilno telo (nad 10.000 glasov), da je predsednik dosegel katastrofalen rezultat, kar kaže, da dve leti predsedovanja ni delal nič, vsaj ne na terenu in ne na način, da bi se ljudem/volivcem predstavil kot navdihujoč politik… Namreč, če bi karkoli vidnega počel, bi dobil vsaj nekaj tisoč glasov tako rekoč “s kavča,” kot je to – prav tako “s kavča” le na račun svoje prepoznavnosti dobil Žiga Turk l. 2019 (5.051 preferenc).
Obsežen nastop, ki je vseboval tudi grafike o tem, kako močno je stranka volitve izgubila na Štajerskem in v Pomurju, od koder je predsednik stranke in kjer Gregorčiča niso resno vključevali v kampanjo, je končal tako:
Del grafik o dosežkih po državi je bil takšen:
a
a
a