Piše: Andraž Grad
Lendavo obkroža prijetno podeželje, v občini pa potekajo tudi mnogi projekti. O tem smo se pogovarjali z županom Janezom Magyarjem.
Gospod Magyar, kateri so ta čas največji projekti in investicije v občini Lendava?
V Gaberju se gradi nova telovadnica. V Čentibi preurejamo za potrebe vrtca nekdanjo šolo. To sta ta čas dve največji investiciji. Prva je vredna dobrih 1,3 milijona evrov brez opreme. Za dobavo slednje bomo razpisali javno naročilo. Druga pa je vredna približno 650.000 evrov. Prav tako pa bomo razpisali javno naročilo za opremo. V Čentibi se počasi končuje rekonstrukcija ceste, kanalizacije, razsvetljave in vodovoda. Druge investicije v višini dobrih 420.000 evrov so še rekonstrukcija kanalizacije na treh lokacijah, pa tudi rekonstrukcija vodovoda v vrednosti dobrega pol milijona evrov. V romskem naselju poteka velika rekonstrukcija ceste in urejanje pločnika, ki se izvaja v dveh fazah, stala pa bo prav tako dobrega pol milijona evrov. Za to smo z ministrstva za kohezijo prejeli namenska sredstva za romsko skupnost. Končali smo en sklop rekonstrukcij cest, pred nami pa je že nov sklop.
V Lendavi pripravljate tudi veliko obnovo zdravstvenega doma, mar ne?
Intenzivno pripravljamo javno naročilo za eno največjih investicij, to je za rekonstrukcijo Zdravstvenega doma Lendava, ki jo bomo začeli izvajati letos. Vredna bo več kot 4,2 milijona evrov. Zdaj končujemo finančno konstrukcijo. Ministrstvo za zdravje tokrat ne pripravlja razpisa, temveč je dalo le poziv, iz katerega pa žal dobimo manj sredstev, kot smo jih bili deležni še v času prejšnje vlade, ko je potekal normalen razpis. Za sofinanciranje predvidevajo 80 evrov na prebivalca za vsako občino, žal pa je od posameznega župana oziroma občinskega sveta odvisno, ali bo svoj delež prispeval k investiciji ali ne. To pomeni, da bomo od ministrstva prejeli dejansko dobrih 800.000 evrov za vsako občino, ki je soustanoviteljica zdravstvenega doma. Ker pa svojega deleža ne bo prispevala vsaka, bomo morali iskati sredstva znotraj proračuna občine Lendava.
Kako gledate na to odločitev zdajšnje vlade?
Smatram, da od sedanje vlade ni korektno, da ne gre v razpis, po katerem bi na podlagi tehtnih razlogov delila sredstva, temveč jih deli tudi občinam, ki morda ne želijo izvajati tovrstnih dejavnosti. Tisti, ki imamo potrebe, smo prikrajšani. Vemo, da so pogoji za ordinacije in druge tovrstne stvari poenoteni. Projektanti morajo ordinacije projektirati na podlagi zakonov. To je povsod enako, od Lendave do Kopra. Manjše občine smo pri tem prikrajšane, saj dobi 80 evrov po prebivalcu tako manjša občina kot tudi občina, kot je recimo Ljubljana, ki ima neprimerno več prebivalcev in boljše pogoje za delovanje. To ni prav.
Kateri pa so drugi pomembni projekti, ki se zdaj izvajajo?
Hočemo energetsko sanirati knjižnico v Lendavi s sofinanciranjem po meddržavnem sporazumu o vzajemnem sofinanciranju narodnih skupnosti, madžarske pri nas in slovenske pri sosedih, ki sta ga podpisala v času prejšnje vlade Janša in Orbán. Že za leto 2022 je bilo predvideno, da bi v petih letih vsaka država primaknila pet milijonov evrov za skupnost v svoji državi, za slovensko na Madžarskem in obratno. Letos se ta projekt le začenja, sicer z veliko manjšo vsoto, le s 500.000 evri. Madžari so se hoteli držati petmilijonskega zneska, žal pa slovenska vlada ni zagotovila enakega zneska, temveč le desetino tega. Verjetno dajejo denar raje za druge stvari, kot da bi omogočili boljše pogoje Slovencem na Madžarskem in Madžarom pri nas. Izvaja se že rekonstrukcija vaškega gasilskega doma v Dolnjem Lakošu. Načrtujemo tudi graditev novih poslovilnih vežic v Dolnjem in Gornjem Lakošu. Gre za večjo investicijo. V pripravi je dokumentacijo tudi za prenovo lendavske poslovilne vežice.
Kakšne projekte pa načrtujete v prihodnosti?
Iz nekdanjih slačilnic Nogometnega kluba Nafta bomo uredili prostor za druženje mladih. Letos bomo objavili razpis za izvedbo. Iščemo tudi projektanta za prenovo gasilskega doma na Hotizi, kjer bomo prav tako prenavljali poslovilno vežico. Letos hočemo graditi tudi prostore za gasilsko društvo v Dolgi vasi. Za gasilsko društvo v Radmožancih in za PGD Dolina pa kupujemo novi vozili. V petih letih smo priskrbeli že šesto novo gasilsko vozilo. Načrtujemo tudi več novih rekonstrukcij cest in podcestne infrastrukture. Letos bomo razpisali tudi javno naročilo za nekaj odsekov rekonstrukcije kanalizacije in vodovoda. Želimo si kakovostne in varne oskrbe z vodo. Na izvedbo čaka kompletna rekonstrukcija vodovoda od Lendave do Pinc, investicija je vredna dobrih 1,4 milijona evrov. Vse je že pripravljeno, odvisni pa smo od države, saj je izvedba tega projekta odvisna od projekta rekonstrukcije Državne ceste Lendava–Pince, za katero je javno naročilo zaključeno že v letu 2023. Tripartitno pogodbo smo že podpisali mi in izbran izvajalec, le Direkcija za ceste ne, saj je ministrica Bratuškova to investicijo ustavila. Občina bi torej v sklopu te rekonstrukcije ceste poleg vodovoda zgradila tudi kolesarske steze in razsvetljavo. Ko sem bil še poslanec, sem dosegel, da so se za to cesto, za katero je sporazum z direkcijo podpisan že vse od leta 2013, predvidela sredstva v proračunu države, kar je zagotovil minister za finance. A kot sem že omenil, je Bratuškova zadevo ustavila. Sedaj čakamo na državo, preden začnemo z deli, čeprav imamo že izbrane vse izvajalce.
Trudite se torej tudi pri ustreznem opremljanju gasilcev?
Velike potrebe so zagotoviti sredstva za potrebe gasilcev. Za varnostno opremo, gasilska vozila in prenovitev objektov. V lanskih poplavah so se gasilci izkazali, zato se moramo tudi mi izkazati, da jim zagotavljamo vse potrebno in večjo varnost za njihovo plemenito delovanje. Kot vemo, gasilci ne pomagajo le pri požarih, temveč so ključni tudi pri drugih katastrofah.
Kako je v občini s kulturno dediščino in z investicijami, povezanimi z njo?
Kolikor moremo, obnavljamo našo kulturno dediščino in sakralne objekte. Obnovili smo cerkev v Petišovcih. Končujemo prenovo spomeniško zaščitenega objekta krajevne skupnosti in župnije na Hotizi. To je bila velika investicija, ki ji je občina z razpisnimi sredstvi za sakralne objekte stala ob strani. Lani smo končali prenovo kapelice v Dolnjem Lakošu. Skrbimo, da so objekti iz naše preteklosti primerno vzdrževani. Letos smo od družine že pokojnega umetnika Štefana Galiča iz Lendave kupili atelje, v katerem je ustvarjal. Pred časom je družina Galič predala občini izjemno zbirko žuželk, ki je razstavljena v Galeriji Muzeja Lendava. Njemu v čast želimo vzpostaviti center, kjer se bodo nadarjeni otroci lahko izobraževali. S tem bomo nadaljevali tradicijo izjemnih umetnikov v našem mestu.
Kaj bi v občini izpostavili na področju turizma?
Smo turistična destinacija, ki ima zelo lepo pokrajino med Muro in Lendavskimi griči. Slednji omogočajo pridelavo kvalitetnih vin. Domačini v okviru delovanja različnih društev pripravljajo izjemne kulinarične dogodke, na katerih ponujajo dobrote za domačine in goste, ki pridejo v naš kraj. 18. maja bo kulinarični in kulturni dogodek šparglijada v Dolgi vasi. Julija bo na Hotizi velika prireditev Hotiške ribe, ko se vas prelevi v kulturno in turistično središče dogajanja v naši občini. V Gaberju pripravljajo tradicionalno prireditev peke langoša. V naselju Trimlini pripravljajo peko in ocenjevanje perecev. Največji dogodek je poletni festival Vinarium, v okviru katerega bo letos 24. avgusta tradicionalni Bograč fest, tekmovanje v kuhanju bograča – tradicionalne lendavske jedi. Bograča, ki je Lendavi prinesel prestižni naslov v Guinnessovi knjigi rekordov, je bilo kar 1.801 kg. Zatem bo 31. Lendavska trgatev, etnološka prireditev kulinarike in vinarstva. Izvedena bo tudi tradicionalna povorka običajev iz preteklosti s področja vinogradništva. 7. septembra bo velika prireditev ob obletnici odprtja stolpa Vinarium. Občina izdatno materialno podpira vsa društva, ki se tega udeležujejo in skrbijo, da se ohranjajo okusi in običaji preteklosti za prihodnje rodove. Še veliko več izjemnih dogodkov je po naseljih in v mestu Lendava − od kulinaričnih do kulturnih − ki domačinom in gostom pripravijo nepozabne trenutke. V Lendavskih Goricah je turistični magnet razgledni Stolp in zipline Vinarium. Obstajajo tudi zelo obiskane steze za gorska kolesa, ki potekajo skozi gozdove in idilično pokrajino. Rad bi izpostavil odlično delo naših turističnih delavcev v Zavodu za turizem in razvoj in v Turistični zvezi Lendava Vabi ter različnih društev (turističnih, kulturnih …), ki skrbijo za izvajanje tradicionalnih in tudi novih prireditev v občini.