-3.1 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Ormož je zaradi bogate kulturne dediščine in turizma iz leta v leto bolj prepoznavna občina

 

 

 

Piše: Andraž Grad

Foto: Ciril Ambrož

 

Občina Ormož se razprostira ob Dravi in je območje, ki ponuja številne priložnosti za oddih v naravi in tudi za raziskovanje bogate kulturne dediščine. V zadnjih letih se posveča predvsem turizmu in gospodarskemu razvoju, hkrati pa se lahko pohvali, da je letos prejela prestižni certifikat Zlati kamen.

 

Gre za priznanje, ki odraža izjemno predanost in uspešnost na področju razvoja občine v dobro občanov in podjetij. Rezultat potrjuje, da Ormož sodi med najboljše v Sloveniji na izbranih področjih meril uspešnosti, saj se je občina uvrstila med prve tri v regiji. Na slovenski ravni, analizirano na podlagi kazalnikov Informacijskega sistema slovenskih občin – Zlati kamen Sistem ISSO 2024, pa je občina Ormož v zgornji tretjini med vsemi slovenskimi občinami po učinkovitosti, izobrazbi in socialni povezanosti. Srebrni certifikat Zlati kamen ni samo simbol odličnosti, temveč je tudi uradno priznanje prizadevanjem za dvig kakovosti življenja in poslovnega okolja. O glavnih dejavnostih in investicijah v občini Ormož smo se pogovarjali z županom Danijelom Vrbnjakom.

 

Gospod Vrbnjak, nam lahko za začetek poveste, kateri so ta čas glavni projekti in investicije v vaši občini?

Ta čas se najbolj posvečamo gospodarstvu.  Prav zdaj smo končali z razpisom za komunalno opremljanje nove obrtne cone. Komunalno hočemo opremiti novih 35 hektarjev površin. To je največji projekt, ki ga želimo končati do konca septembra letos. Kar zadeva investicije na področju gospodarstva, pa je daleč najpomembnejši projekt, ki se ta čas izvaja, novi tehnološki park v obrtni coni. Gre za postavitev objekta, vrednega približno štiri milijone evrov, ki ga hočemo prav tako končati do konca letošnjega septembra.

 

Kako pa je z drugimi investicijami?

Prenavljamo grad in grajski park v mestu Ormožu in uvajamo nove turistične produktoe, povezane s kulturno dediščino. Veliko vlagamo tudi v šolsko in v predšolsko vzgojo. V Miklavžu pri Ormožu širimo vrtec. Gre za investicijo v vrednosti približno milijon evrov in pol.  Končati jo nameravamo aprila letos. S tem bomo otrokom omogočili boljše prostore. Trenutno pa se posvečamo tudi projektu modernizacije cest, ki je vreden slabih 900.000 evrov. Vključuje prenavljanje mostov in graditev novih cest. V tem letu bi prav tako radi čim več vložili v športno infrastrukturo. V zvezi s tem čakamo na razpis ministrstva za gospodarstvo, pripravljeno pa imamo že vse potrebno za gradbeno dovoljenje za širitev telovadnice v Ivanjkovcih. Gradili bomo tudi novo atletsko stezo v Podgorcih. Poleg tega je še veliko drugih, manjših projektov. Ocenjujemo, da bomo z malo manj kot 12 milijoni evrov končali zdajšnji investicijski cikel. Sam proračun pa je vreden 20 milijonov evrov.

 

Čemu se poleg teh investicij najbolj posvečate v občini?

Veliko vlagamo tudi v druge zadeve. Imamo več zavodov in organiziramo številne prireditve, med njimi take, ki spadajo med največje v Sloveniji. Tu bi izpostavil kolesarsko Dirko po Sloveniji v juniju, ki jo organiziramo že drugo leto. Veliko vlagamo tudi v športne klube, za katere moram reči, da dosegajo zavidljive rezultate. Občina dobro dela in prepričan sem, da bomo zmogli tudi več večjih finančnih projektov. V naslednjih šestih, sedmih letih hočemo prenoviti glavni trg v Ormožu. Hočemo zgraditi tudi še vsaj 25 kilometrov vodovodnega sistema in ločiti meteorno in fekalno kanalizacijo mesta Ormoža in naselja Hardek. Veliko delamo na novih kolesarskih stezah. Kar zadeva državne in regionalne ceste, bi jih radi opremili s kolesarskimi stezami. Dva velika projekta, ki bi ju radi uresničili, sta tudi osnovna šola v Veliki Nedelji in nova športna večnamenska dvorana v Ormožu, ki bi zadostila potrebam športnega turizma in izboljšala pogoje zanj v občini.

 

Omenjali ste kulturno dediščino. Nam lahko podrobneje predstavite področje kulture v Ormožu?

Imamo veliko kulturne dediščine. Vso smo označili s kodami QR, prek katerih lahko obiskovalci preprosto dostopajo do informacij o njej. Pomembna investicija v tem pogledu je že omenjeni ormoški grad z grajskim parkom. Grajski park je edinstven ne le v Slovenij, temveč tudi v Evropi. V njem je veliko dreves, ki jih boste drugje težko videli. Grofica Maria Wurmbrand-Stuppach je namreč pripeljala različne vrste dreves iz azijskih dežel. Za nas je zato zelo pomemben tako park kot tudi grajska pristava. V občini pa imamo tudi grad Velika Nedelja. Z obema gradovoma upravlja naš pokrajinski muzej. Prirejamo tudi različne razstave. V občini pripravljamo različne kulturne prireditve in festivale praktično vsak mesec. Letos pa bi radi začeli tudi z gledališkimi abonmaji. Vsem, ki jih zanima gledališče, bo tako na voljo bogat program. Imamo tudi veliko dejavnih kulturnih društev, ki organizirajo kakovostne in lepe prireditve.

 

Omenjate različne prireditve. Lahko v Ormožu v kratkem pričakujemo kakšno posebno prireditev, ki bi jo bilo vredno izpostaviti?

Izpostavil bi Ormoško poletje. Največji dogodek v sklopu slednjega bo potekal 29. junija ob grajskem parku in grajski pristavi. Gostili pa bomo zbor Perpetuum Jazzile. Skozi Ormoško poletje se bodo v štirinajstih dneh odvili različni dogodki − od nastopov komikov do glasbenih koncertov in velike ponudbe za otroke. Pri tem bi izpostavil tudi festival Rožmarinke. Ponudba je torej raznolika, pripravljamo tudi prireditve za najmlajše. Bogat dnevni program je tako primeren za vso družino. V juniju praznujemo občinski praznik, ki je prav tako zelo živahen, dogodki pa se bodo vrstili od 10. do 16. junija. Vključujejo dan mladih, dan športa, turizma in tako dalje.

 

Občina Ormož je pod vodstvom župana Danijela Vrbnjaka letos prejela prestižen certifikat Zlati kamen.

 

Kako je v občini s turizmom? Na kakšno vrsto turizma se najbolj osredotočate?

Veliko delamo na butičnem turizmu. Turistom in obiskovalcem želimo približati svoja odlična vina in kulinariko. Trudimo se pripravljati čim bolj raznovrsten program. Že prej sem omenil zanimivosti s področja kulture, predvsem ormoški grad in grad Velika Nedelja. Skozi našo občino potekata tudi Jakobova pot in Rimska cesta. Vedno bolj so obiskane naše naravne znamenitosti. Pri nas si je mogoče ogledati naravni rezervat Ormoška laguna, ki je zelo lep in zanimiv, saj v njem prebiva ogromno vrst ptic, ki tam gnezdijo. Mogoče pa je videti tudi vodne bivole, ki so glavna zanimivost za vse obiskovalce tega rezervata. Kot sem že dejal, delamo veliko tudi na športnem turizmu. Pogosto gostimo mlajše selekcije reprezentanc. Športno infrastrukturo, ki jo imamo, od telovadnic do športnih igrišč, atletskih stez, strelišč, zunanjega in notranjega bazena želimo kar najbolje izkoristiti. V tem pogledu lahko res veliko ponudimo. Izpostavil pa bi tudi celovito ponudbo naše znamenite destinacije Jeruzalem Slovenija. Na te stvari se osredotočamo, kar se kaže v tem, da je naša občina kot turistična destinacija z vsakim letom bolj prepoznavna.

 

Omenili ste šport in športne dejavnosti. Kaj nam lahko poveste o lokalnem športu v Ormožu in o uspehih na tem področju?

Ormož živi z rokometom. Naš rokometni klub že desetletja nastopa v prvi ligi. Seveda pa je treba omeniti tudi nogometni in atletski klub. Določeni člani slednjega posegajo po zelo visokih mestih tudi na državni ravni. Predzadnji konec tedna v marcu smo imeli državno prvenstvo v streljanju z zračno puško, kjer smo dobili tudi državno prvakinjo. Imamo strelke in strelce, ki se udeležujejo olimpijskih iger ter evropskih in svetovnih prvenstev. Če se vrnem k rokometu, smo imeli reprezentante veččlanske ekipe. Imamo tudi olimpijca. Na področju športa smo zelo dobro zastopani. Vsako leto organiziramo tudi razglasitev najboljšega športnika, kjer se iskreno zahvalimo posameznikom in klubom za vse njihove zasluge, ki so jih v vseh teh letih dosegli.

 

Ormož je odlična destinacija za kolesarjenje in v prihodnosti bo urejenih še več kolesarskih stez.

 

Morda bi se lahko za konec pogovora dotaknila tudi sodelovanja z drugimi občinami. Kaj nam lahko poveste o tem?

Leta 2007 se je ormoška občina razdelila na tri občine. Poleg samega Ormoža še na občini Sveti Tomaž in Središče ob Dravi. Vse tri občine vzorno sodelujejo pri skupnih projektih. Precej sodelujemo predvsem pri črpanju sredstev v sklopu dogovora za razvoj regij. Na področju naše regije sodelujemo z vsemi enainštiridesetimi podravskimi, pa tudi z nekaterimi pomurskimi občinami. Skupaj se prijavljamo na projekte s skupnimi konzorciji. Ob tem ne sodelujemo samo s slovenskimi občinami. Veliko imamo pobratenih občin iz drugih držav. Največ seveda sodelujemo s hrvaškimi. Poleg občinske uprave se tudi številni zavodi iz občine povezujejo z drugimi podobnimi zavodi iz drugih krajev in držav.

 

Vodni bivoli so glavna zanimivost naravnega rezervata Ormoška laguna.

 

Za konec nam, prosimo, povejte, kakšni so vaši načrti za prihodnost.

Radi bi dosegli gospodarski preboj. Naš paradni konj je turizem. V tej smeri bomo veliko vlagali še naprej, pa ne le na področju programov, temveč tudi investicijskega dela. Želimo namreč zgraditi kar nekaj zadev, povezanih z butičnim turizmom, da bomo še bolj prepoznavni. Trudili se bomo, da za vse generacije pripravimo ustrezno ponudbo. Radi bi razširili tudi področje zdravstva in sociale, povečali ponudbo specialističnih ambulant, zdravstvenega doma, razširili center za starejše občane. V Ormožu samem bi radi zgradili tudi negovalno bolnišnico. V šolstvu bi poleg treh srednješolskih programov radi pridobili še en program in širili srednješolski zavod. Delati hočemo tudi na stanovanjskih gradnjah, na komunalnemu opremljanju stanovanjskih sosesk. Radi bi privabili investitorje za večstanovanjske objekte. Seveda pa moramo spodbujati tudi družabno življenje, da ljudje začutijo, da občina dela za ljudi.

 

Izpostavljeni stavki:

 

Turistom in obiskovalcem želimo ponuditi svoja odlična vina in kulinariko.

 

V juniju praznujemo občinski praznik, ki je prav tako zelo bogat s prireditvami.

 

Ormoški grajski park je edinstven ne le v Sloveniji, temveč tudi v Evropi, saj je v njem veliko dreves, ki jih boste drugje težko videli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine