Evropski poslanci bodo danes v Strasbourgu začeli julijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo med drugim govorili o sklepih nedavnega vrha Evropske unije. Avstrijski kancler Sebastian Kurz bo predstavil prioritete avstrijskega predsedovanja Svetu EU, poljski premier Mateusz Morawiecki pa bo s poslanci razpravljal o prihodnosti EU, poroča STA.
Evropski parlament bo v torek razpravljal o rezultatih vrha EU, ki je potekal minuli četrtek in petek. V ospredju vrha so bile migracije, pri katerih so voditelji držav članic dosegli dogovor o centrih za obravnavo migrantov zunaj EU, poleg tega pa bodo lahko članice prostovoljno vzpostavile centre tudi znotraj unije. Voditelji so članice pozvali k tesnemu sodelovanju za zajezitev sekundarnih gibanj prosilcev za azil ter sprejemu vse potrebne notranje zakonodajne in administrativnih ukrepov.
Poslanci bodo govorili tudi o drugih sklepih zasedanja evropskih voditeljev, ki so jih dosegli na področjih pogajanj o brexitu, prenove območja evra in prihodnjem večletnem evropskem proračunu, napovedujejo na spletni strani parlamenta.
V parlamentu bo v torek nastopil bolgarski premier Bojko Borisov, ki bo s poslanci govoril o prvem bolgarskem predsedovanju Svetu EU, ki ga je Bolgarija predala Avstriji.
Za njim bo avstrijski kancler Kurz predstavil prioritete polletnega avstrijskega predsedovanja, ki se je uradno začelo v nedeljo. Dunaj je za prednostne naloge opredelil varnost in migracije, konkurenčnost in stabilnost na Zahodnem Balkanu.
O prihodnosti EU pa bo s člani Evropskega parlamenta kot osmi evropski voditelj v sredo razpravljal poljski premier Morawiecki. Pogovor bo verjetno nanesel tudi na sporne pravosodne reforme na Poljskem, zaradi katerih je Evropska komisija decembra lani sprožila postopek v okviru 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic.
Poslanci bodo sicer razpravljali in glasovali tudi o novem evropskem sistemu preverjanja potnikov iz tretjih držav, ki za vstop v unijo ne potrebujejo vizumov, znanem pod kratico Etias. Sistem, o katerem sta se parlament in Svet EU neformalno že uskladila, naj bi začel delovati leta 2021, veljal pa bo za več kot 60 držav.
Že danes bodo govorili o prvem programu EU, namenjenem spodbujanju inovativnosti v evropski obrambni industriji. O programu, ki za obdobje 2019-2020 predvideva 500 milijonov evrov, bodo glasovali v torek.
Na dnevnem redu plenarnega zasedanja, ki se bo zaključilo v četrtek, bo tudi glasovanje o novi volilni zakonodaji za volitve v Evropski parlament. Predlog vsebuje določilo o volilnem pragu v volilnih enotah z več kot 35 sedeži, ki bo znašal najmanj dva in največ pet odstotkov. Spremembe lahko sicer začnejo veljati šele na volitvah leta 2024, in ne že prihodnje leto.