3.9 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

V tujini opozarjajo na cenzuro, ki jo v Sloveniji izvajajo »preverjevalci dejstev« na Facebooku, in katerih glavne tarče so konservativni mediji

Piše: A. S.

Družbeno omrežje Facebook je že dolgo kritizirano zaradi vse večje cenzure in prilagajanja ter brisanja vsebin, ki ne odgovarjajo »standardom skupnosti«, oziroma prevladujočim liberalno-levim trendom. O tem, da se v primeru spletnega portala televizije Nova24tv to dogaja tudi v Sloveniji so nedavno poročali tuji mediji.

Evropski novičarski portal Brussels Signal (brusselssignal.eu) je opozoril na vzporednice med domnevnim vmešavanjem Facebooka v avstralske volitve in primeri omejevanja objav, češ da gre za »dezinformacije«, na Irskem in v Sloveniji. Podjetje Meta, v sklopu katerega deluje popularno družbeno omrežje, zaposluje t.i. »preverjevalce dejstev«, ki pa velikokrat prihajajo iz vrst levičarjev, kar velja predvsem za Slovenijo.

No, v primeru Avstralije, so bili ti preverjevalci dejstev obtoženi, da omejujejo doseg objav in s tem tudi legitimno novinarstvo. To naj bi počeli tako, da so brez osnov označevali določene objave za »dezinformacije«, njihov cilj pa naj bi bil preko tovrstnih manipulacij vplivati na rezultate referenduma v Avstraliji.

Sedaj pa se v tujini piše o tem, da so mnogi kritiki takšnega početja povezali ta primer z drugimi primeri na področju Evropske unije, kjer tisti, ki naj bi preverjali dejstva prav tako omejujejo ali celo brišejo objave določenih medijev.

Kot navaja Brussels Signal je na tovrstno problematiko opozoril ravno medij Nova24tv pri lastnih težavah s cenzuro iz strani teh preverjevalcev dejstev v Sloveniji, sedaj pa se o tem piše tudi v tujini, medtem ko slovenska medijska »mainstream« scena seveda tovrstne trditve ignorira. Nova24tv je sicer redno tarča t.i. Centra za preiskovalno novinarstvo, znanega kot Oštro. Slednji portal naj bi konservativne medije redno obtoževal, da »sirijo lažne informacije«.

Primer, ki ga navaja tudi Nova24tv je bil članek o operacijah spremembe spola pri otrocih, ki ga je Oštro, katerega vodi Anuška Delić, in ki obenem sodeluje s Facebook pri »preverjanju dejstev« označil za »neresničnega«, zaradi česar je imel medij Nova24tv težave s svojim profilom na omenjenem družbenem omrežju. Kot lahko preberete tukaj, nikakor ni šlo za neresnično novico. Pravzaprav so o teh operacijah spremembe spola pri mladoletnikih, ki naj bi potekale v Bostonski bolnišnici za otroke v ZDA, pisali tudi tuji mediji. Čeprav je omenjena bolnišnica kmalu na svoji spletni strani objavila, da se tovrstne operacije izvajajo le nad osebami starimi osemnajst let, je novičarskji portal Breitbart, od katerega je tudi Nova24tv povzela novico, opozoril na to, da je pred poročanjem v javnosti o tem na spletni strani bolnišnice pisalo, da morajo biti otroci »stari vsaj sedemnajst let« za operacije spremembe spola.

Jasno je, da je bilo dejanje Centra za raziskovalno novinarstvo Oštro politično motivirano, in da tudi sicer očitno izkorišča svojo vlogo za cenzuriranje konservativnih vsebin na Facebooku.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine