5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Občina, ki ima vrtec s Plečnikovo nagrado

Piše: Petra Janša

Občino Poljčane že od ustanovitve leta 2006 uspešno vodi desnosredinski župan Stanislav Kovačič. Pred nastopom županovanja je bil zaposlen v šolstvu, v mladosti pa se je veliko ukvarjal s športom, kar mu je nedvomno pomagalo pri županovanju. Z letošnjim letom se namerava polno upokojiti, občino pa bo svojemu nasledniku prepustil v dobri kondiciji.

Občina Poljčane je nastala marca 2006 z odcepitvijo od občine Slovenska Bistrica. Obsega 18 naselij in ima približno 4.500 prebivalcev. Velik odstotek lokalnega prebivalstva se vključuje v delovanje društev, klubov in drugih prostovoljskih organizacij na kulturnem, turističnem, športnem, kmetijskem, humanitarnem ali katerem drugem področju. Prav prostovoljska društva, teh je več kot 40 in jih izdatno financira občina, so največkrat pobudniki in organizatorji lokalnih prireditev, ki poskrbijo za živahno družabno življenje v občini in privabljajo tako domačine kot obiskovalce okoliških krajev.

Lepa življenjska doba

»Ljudje imajo tukaj lepo življenjsko dobo. Kar 45 prebivalcev je starih nad 90 let, od tega 33 žensk. Imamo dva stoletnika, gospa ima 104 leta, gospod 101, letos dobimo tretjo stoletnico,« se pohvali župan, saj jih to dejstvo uvršča v slovensko nadpovprečje po starostni strukturi v kategoriji starostnikov. »Življenja s starostniki smo vajeni. Že 65 let imamo tu Dom starostnikov, tako da so ti ljudje že integrirani v našem okolju in jih samoumevno sprejemamo,« pravi župan in doda, da ti oskrbovanci niso všteti v število devetdesetletnikov, sicer bi bilo teh še več. Na vprašanje, čemu pripisuje dolgost življenja v teh krajih, župan meni, da poleg manj stresnega življenja, ki so ga nekoč imeli ljudje, imajo v občini tudi zelo kakovostno vodo. »V občini imamo velike vodne vire. Poleg svojih občanov z vodo oskrbujemo še 23.000 ljudi iz drugih občin, tudi iz Rogaške Slatine.« Poleg vode sta kvalitetna tudi zrak in zemlja, ki jo kmetje obdelujejo. »Imamo relativno ohranjeno naravo. Šestdeset odstotkov te je na varovanih in zavarovanih območjih, večina teh je vključena v Naturo 2000, kar je naša primerjalna prednost in ne slabost, kot bi morebiti na prvi pogled sklepali.«

Vrtec s Plečnikovo nagrado

Med večje projekte, ki presegajo milijonsko investicijo (ta je bil vreden 4 milijone evrov, od tega so milijon evrov pridobili iz regionalnih razvojnih programov, tri milijone je prispevala občina), župan omeni Vrtec Poljčane. Za izjemni arhitekturni dosežek so bili arhitekti nagrajeni z najvišjo mogočo nagrado v Republiki Sloveniji: Plečnikovo nagrado. Je nizko energetsko grajen vrtec z osmimi oddelki in je v neposredni bližini šole. Poleg treh igralnic za prvo starostno obdobje in petih igralnic za drugega se ponaša še z akustično sobo, namenjeno obogatitvenim dejavnostim ali skupinskemu delu z otroki. Vsaka igralnica omogoča neposredni izhod na prosto, vse pa so med seboj povezane. Tri igralnice drugega starostnega obdobja imajo funkcionalen kotiček, ki omogoča otrokom zasebnost, hkrati pa igrivo povezanost z otroki sosednjega oddelka prek prozornih kupol. Večnamenski prostor uporabnikom vrtca omogoča kulturna in športna udejstvovanja. Vrtec je sodobno opremljen, igralnice pa so odete v barve, ki ustrezajo celostni podobi projekta občine Poljčane. Pogled na Boč vabi k vsakodnevnemu bivanju na prostem s poudarkom na raziskovanju okolja in občutenju narave z vsemi čutili. V vrhunsko opremljeni kuhinji pripravljajo zdravo hrano za otroke. Moderno je opremljeno tudi igrišče, ki otroke dnevno vabi k medsebojnemu preizkušanju spretnosti in druženju z vrstniki iz vrtca. Poleg omenjenega vrtca imajo v občini še enooddelčni Vrtec Studenice, ki je tudi lepo urejen. »Ker so najmlajši tudi najšibkejša populacija in ne morejo zase ničesar izposlovati, mi je bil cilj neformalno zgraditi karkoli, ampak vprašanje vrtca urediti za nadaljnjih 100 let,« pravi župan.

Vrtec Poljčane je prejel Plečnikovo nagrado za največje dosežke pri
oblikovanju slovenskega okolja.(foto: arhiv občine Poličane)

O občinskem proračunu

Realni občinski proračun je po županovih besedah župana med 3,8 in 4 milijone evrov. »Letošnji proračun je nekoliko višji, ker smo nekaj denarja prihranili, zraven pa je prištet kohezijski projekt kanalizacije in čistilne naprave, se pravi odvajanja in čiščenja odpadne vode. To prinese dobra dva milijona evrov. Je pa ta projekt pod vprašajem, ker nimamo zagotovila za sofinanciranje iz EU ter ministrstva za okolje in prostor, čeprav imamo zbrana že vsa potrebna dovoljenja,« razloži župan glede 7,5 milijona evrov vrednega projekta. »Po vseh kohezijskih kriterijih bi morali pridobiti 6,6 milijona evrov, iz dogovora regij pa imamo zagotovljenih samo 1,6 milijona evrov. Mi pa sami ne moremo prispevati 5 milijonov evrov.« Kot nam pove župan, je to še slaba zapuščina Cerarjeve in Šarčeve vlade. Med drugim so za poslabšanje položaja njihove občine administrativno spremenili aglomeracijske kriterije. Posledično niti ne bi imeli dostopa do kohezijskih sredstev. Ker je takšnih občin več, župan predlaga, da bi pristojno ministrstvo občinam, ki še nimajo urejenega odvajanja in čiščenja odpadnih voda, za aglomeracije, večje od 2000 PE, namenilo dodatnih 60 milijonov evrov in s tem dokončno rešilo opisano problematiko za celotno Slovenijo. »Nam je pa z milijonskimi kohezijskimi sredstvi uspelo sofinancirati projekt oskrbe z vodo, in sicer smo skupaj z občino Makole in delom občine Slovenska Bistrica izvedli projekt v višini štirih milijonov evrov.«

Glavne investicije

Kovačič pravi, da je bilo v letih, odkar je župan, v občini za 32 do 33 milijonov investicij. Poleg že omenjenih je ena od njih tudi obnova osnovne šole, kjer se šola od 360 do 370 otrok. Vanjo je bilo investiranih več kot 2 milijona evrov. Poleg tega so lansko leto zraven šole zgradili novo športno igrišče s spremljevalnimi objekti v vrednosti 800.000 evrov. »Letos bodo tu postavili še balvansko steno,« nama na fotografiji pokaže župan. Kar zadeva druge večje projekte, je treba omeniti, da so pripravili vsa izhodišča za obvoznico Sp. Brežnica v smeri Slovenska Bistrica, septembra 2019 pa je bil sproščen promet skozi novi podvoz v Poljčanah, ki je bil zgrajen v okviru nadgradnje železniške proge Poljčane–Slovenska Bistrica. Prav tako je bil na območju novega podvoza omogočen tudi zunajnivojski dostop za potnike na perone, ki omogoča prehod prebivalcem z ene strani na drugo stran železniške postaje. V začetku leta 2019 je bil dokončan tudi novi nadvoz v Spodnji Brežnici, ukinjena pa sta bila dva nivojska prehoda čez železniško progo. Projekt je sofinanciran z evropskimi sredstvi v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope. »Za nas so bili ti projekti tako veliki in pomembni, da jih lahko opredelimo kot stoletne,« je prepričan župan, ki ob tem poudari, da tega projekta ne bi bilo, če ne bi bili sami tako angažirani pri odkupu zemljišč in vsem potrebnem za njegovo izpeljavo. Župan Kovačič omeni še investicijo v gasilsko društvo v višini več kot milijon evrov: »V času obstoja občine smo kupili tri gasilska vozila, med njimi tudi specialno vozilo, ki je bilo prvo takšno homologirano vozilo v Sloveniji. Gre za posebno dvižno ploščad.« Župan omeni še 15 milijonski projekt kolesarske povezave Ptuj Hajdina–Kidričevo–Majšperk–Makole–Poljčane, saj v občini stavijo tudi na izobraževalni turizem, še vedno pa imajo težave s prenočitvenimi kapacitetami.

Novi podvoz v Poljčanah je bil zgrajen v okviru nadgradnje železniške
proge Poljčane–Slovenska Bistrica. (foto: arhiv občine Poličane)

Ulice dobila nova imena

Za konec je župan opozoril še na zanimiv projekt. Občinski svet je namreč odobril preimenovanje petih ulic, ki so nosila partizanska imena oziroma imena politkomisarjev. »Ta ponedeljek (7. 2., op. p.) je zadeva postala pravnomočna.« In sicer so ulice »narodnih herojev« Tomšiča, Šlandra, Šercerja, Bračiča in Prekomorskih brigad postale Ulica Franceta Prešerna, Sončna pot, Cvetlična ulica, Ulica Ivana Cankarja in Pot k ribnikom. Pri tem je treba poudariti, da so postopke vodili transparentno v skladu z obstoječo zakonodajo. Ves čas so občani imeli možnost sodelovanja v postopkih. Razumeli so, da to ni politično vprašanje, ampak moralno-etično vprašanje in stvar intelektualnih sposobnosti posameznika. »To je bilo darilo občanom ob 30-letnici samostojnosti Slovenije.« Strošek projekta bo občinski proračun stal 10.000 evrov, na dan letošnjih državnozborskih volitev pa bodo v imenikih že naslovi z novimi imeni ulic.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine