2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Zakaj se delavci zatekajo v Kostariko

Piše: Damian Ahlin

Srednjeameriška država je pred kratkim sprejela zakon, ki privablja več digitalnih nomadov, ti pa uživajo na obali,  v surfanju, ob jogi, v gozdovih in pustolovščinah v specializiranih hotelih.

Prijetno tropsko podnebje skozi vse leto, neokrnjene vulkanske plaže na Atlantski obali in mehak bel pesek na karibski strani, gozdni rezervati, ki vsebujejo 6 % biotske raznovrstnosti celotnega sveta, ter številne dejavnosti, vključno s pohodništvom, jogo, surfanje in pustolovskimi športi: to so nekateri od razlogov, zaradi katerih se tako imenovani digitalni nomadi začasno ali stalno zgrinjajo v Kostariko. Poleg tega je ta srednjeameriška država oktobra med prvimi v regiji sprejela zakon, namenjen privabljanju tujih delavcev na daljavo, ki vključuje oprostitev dohodnine, dostop do lokalnega bančništva in veljavnost vozniških dovoljenj, izdanih v tujini. Edini pogoj: delavci na daljavo morajo zaslužiti vsaj 3 000 USD (2 660 EUR) na mesec.

Še pred zakonodajno pobudo je Kostarika, najbolj stabilna država v regiji, ki uživa najvišji življenjski standard med enakimi državami, zaznala pritok delavcev na daljavo, ki so se med pandemijo koronavirusov odločili, da se namestijo v virtualno pisarno ob obali ali gozdu. Zdaj, ko so meje ponovno odprte, mnogi podaljšujejo trimesečni turistični vizum z obiskom sosednje države, preden se ponovno vrnejo, če še niso izkoristili novega zakona, ki omogoča izdajo enoletnega vizuma z možnostjo podaljšanja. Najbolj iskane destinacije za daljše bivanje so obala Tamarindo ali Nosara, nacionalni park Bosque Nuboso Monteverde in vas La Fortuna ob naravnem rezervatu Volcán Arenal.

Izmenjava izkušenj je ena glavnih prednosti, ki jih navajajo skoraj vsi nomadi, tako kot 24-letna Londončanka Sharon Tremble, katere delo je pozicioniranje finančnih podjetij na internetu in ki delo na daljavo izkorišča tudi za potopitev v latinskoameriško kulturo. Tremble, ki se bo po Kostariki odpravila v Panamo, svoj prosti čas preživlja tudi na valovih ali tečajih joge, ki jih organizira hotel, ki ponuja tudi pakete za nomade in dostop do skupnega delovnega prostora. Mesec dni v hotelu stane 1000 dolarjev (890 evrov) za zasebno sobo ali 800 dolarjev (710 evrov) za posteljo v skupni sobi.

Mir, tišina in narava

Hoteli, namenjeni nomadom v Monteverdeju, ponujajo tudi več pustolovskih dejavnosti: žičnice, sprehajališča s krošnjami (tu je najdaljše sprehajališče na svetu), pohode po gozdu in celo večere z živo glasbo.

Nedotaknjene obale Nosara južno od Tamarinda so nova turistična destinacija in priljubljena enklava tistih digitalnih nomadov z denarjem na pretek. Hotel Surf Simply ima 12 okusno opremljenih sob, vsaki od njih pa predseduje deska za surfanje, na kateri je eden od velikanov tega športa zmagal na svetovnem prvenstvu ali pa ukrotil največje valove na svetu, v Nazaréju na Portugalskem. Cena sobe je  zelo visoka. Vključene so ure surfanja, ki jih izvaja več učiteljev, kot imamo gostov, pravi Ru Hill, Britanec, ki je pred leti na tamkajšnji obali parkiral svoj tovornjak in začel svojo pustolovščino s poučevanjem ljudi o surfanju. Sobe so običajno 25 % zasedene z mladimi delavci iz Silicijeve doline, ki pridejo v hotel, da bi se odklopili in surfali, pri čemer učne ure snemajo z droni, da jih lahko pozneje analizirajo.

Končno spodbujajo vse podjetnike, ki želijo postati digitalni nomadi, ker je to res čudovit način življenja naj to poskusijo, splača se …

Vir: elpais.com

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine