-2.9 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Predsednik vlade Janez Janša na Blejskem strateškem forumu o širitvi EU na Zahodni Balkan: »Skrajni čas je, da naredimo glede širitve tudi korake naprej.«

Piše: L. B.

Včeraj, 1. septembra, je potekal 16. Blejski strateški forum pod naslovom »Prihodnost Evrope«, katerega se je udeležil predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša. Namenjen je razpravi o vprašanjih, tveganjih in priložnostih naše skupne prihodnosti.

Popoldan je potekal panel voditeljev, ki je bil namenjen razpravi o vprašanju širitve EU na Zahodni Balkan. V razpravi so sodelovali predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša, predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, Željko Komšić, predsedujoči predsedstvu Bosne in Hercegovine in član predsedstva Šefik Džaferović, kosovski predsednik vlade Albin Kurti, poljski predsednik vlade Mateusz Morawiecki, predsednik Bolgarije Rumen Radev, albanski predsednik vlade Edi Rama, visoki predstavnik za Bosno in Hercegovino Christian Schmidt, evropski komisar za sosedstvo in širitev Olivér Várhelyi in predsednik vlade Severne Makedonije Zoran Zaev.

Predsednik vlade je v razpravi poudaril, da je razprava o širitvi, razprava o prihodnosti Evrope. Ustanovni očetje Evropske unije ob njenem nastajanju niso govorili o Zahodu in Vzhodu Evrope, temveč o Evropi, ki je celovita in svobodna. Poudaril je, da je širitev Evropske unije orodje za izpolnitev tega cilja. Ustanovni očetje so govorili o evropskih narodih, ki imajo kot del evropske civilizacije pravico biti del skupnega evropskega projekta. Predsednik vlade je povedal, da se je Evropa v zadnjem desetletju ukvarjala predvsem s kriznim upravljanjem, sedaj pa je nastopil čas za iskanje odgovorov na strateška vprašanja. Po njegovem mnenju mora biti proces širitve ves čas na evropski agendi. »V času tega semestra bo Slovenija storila vse, da pospeši proces širitve,« je poudaril premier.

Postavilo se je vprašanje, kako izboljšati širitveni proces, na kar je premier odvrnil, da širitev ni tehničen, temveč gre za strateški proces. Po njegovem mnenju je vprašanje širitve EU tudi politična odločitev, sam proces pa bi bilo treba začeti na začetku. »Mislim, da je skrajni čas, da naredimo glede širitve tudi korake naprej. Te korake moramo narediti mi, ne pa tisti, ki so v čakalnici. Države, ki so skeptične do širitve, pa moramo prositi, naj odkrito povedo, kakšno je stališče njihovih držav glede postopka širitve. Ne smemo namreč več dajati lažnih obljub, saj to poraja nove težave.«

Prva bilateralna srečanja z evropskimi voditelji

Predsednik vlade Janez Janša je ob robu Blejskega strateškega foruma na Bledu opravil vrsto bilateralnih pogovorov z evropskimi voditelji. Srečanja so potekala v Vili Bled, osrednja tema pogovorov pa je bilo predvsem vprašanje širitve EU na Zahodni Balkan in epidemiološka situacija po posameznih državah. Predsednik vlade se je srečal s predsednico Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) Odile Renaoud – Basso, predsednikom Vlade Slovaške republike Eduardom Hegerjem, predsednikom Vlade Republike Hrvaške Andrejem Plenkovićem in predsednico Evropskih konzervativcev in reformistov Giorgio Meloni, ter predsednikom Vlade Republike Poljske Mateuszem Morawieckim.

foto: KPV

Nadaljevanje bilateralnih srečanj

Predsednik vlade Janez Janša danes, 2. septembra, na Bledu nadaljuje z bilateralnimi srečanji. Tako kot prejšnji dan, so temelji pogovorov bili o širitvi EU na Zahodni Balkan in oktobrskem vrhu EU – Zahodni Balkan.

Janez Janša med pogovorom. (foto: KPV)

Današnji dan je slovenski premier začel z delovnim zajtrkom s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Sledilo je srečanje z nekdanjim članom Evropskega parlamenta Elmarjem Brokom in nato s predsednikom Evropske investicijske banke Wernerjem Hoyerjem.

Nazadnje pa se je predsednik slovenske vlade srečal še s Sviatlano Tihanovsko, voditeljico beloruske opozicije. V pogovorih sta spregovorila predvsem o stanju demokracije in človekovih pravicah v Belorusiji. Še posebej pa sta se dotaknila vprašanja političnih zapornikov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine