-2.3 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

Zdaj želi tudi Poljska zapustiti Evropsko unijo?

Piše: Jože Jan

Ta četrtek je poljsko ustavno sodišče odločilo, da so nekateri zakoni Evropske Unije (EU) na Poljskem protiustavni. Odločitev ogroža poljsko financiranje s strani EU.

Poljsko ustavno sodišče. (foto: Wikipedia)

Odločitev poljskega ustavnega sodišča, da so nekateri zakoni Evropske Unije protiustavni, je prelomna odločitev, ki ogroža kontinuiteto Poljske v EU. Večina poljskega višjega sodišča – 12 od 14 sodnikov – je menila, da sta 1. in 19. člen Pogodbe o Evropski uniji nezdružljiva s poljsko ustavo, saj republika ne more biti suverena in demokratična država, če dovoli, da ima EU zadnjo besedo.

»Evropski organi delujejo preko svojih pristojnosti« je dejala predsednica ustavnega sodišča Julia Przylebska, ki je tudi obsodila vmešavanje sodišča EU v poljski pravni sistem.

Čeprav več kot 80% Poljakov  podpira članstvo v EU, je poljska vlada zašla v vse bolj zapletene spore z Unijo, v glavnem glede pravosodnih reform, svobode tiska in pravic skupnosti LGBT.

»Že nekaj let poteka odprta vojna med Varšavo, Brusljem in Luksemburgom. Evropska komisija je Poljsko večkrat postavila pred sodišče zaradi pravnih reform in zaradi poskusov odprave neodvisnosti sodnikov s prisilno upokojitvijo« je pojasnil dopisnik španskega dnevnika El Mundo Pablo Suanzes.

Anna Wojcik, raziskovalka na Poljski akademiji znanosti, je za New York Times pojasnila, da »Poljska želi ostati v EU, ker to podpira 90% Poljakov, hkrati pa se želi izogniti evropski kazni o sodstvu«.

Evropska komisija meni, da so odločitve evropskega sodišča zavezujoče za vse organe držav članic, vključno z državnimi sodišči. Ponovno je komisija potrdila, da je primat evropske zakonodaje nad državnimi zakonodajami ključno načelo evropskega povezovanja. Če Poljska tega ne upošteva, s tem ogroža svojo prihodnost v Evropski Uniji.

»Evropska komisija bo brez oklevanja uporabila pooblastila, ki so ji podeljena s pogodbami, za zaščito enotne uporabe in celovitosti prava Unije«, je dejal komisar Didier Raynders. Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je Komisijo pozval, naj ukrepa glede odločitve ustavnega sodišča Poljske.

»Današnji odlok poljskega ustavnega sodišča ne more ostati brez posledic. Primarnost prava EU mora biti nesporna. Kršitev pomeni izpodbijanje enega od temeljnih načel naše Unije« je na Twitterju zapisal Sassoli. »Evropsko komisijo prosimo, da določi potrebne ukrepe«, je dodal.

Kaj sedaj? Pablo Suanzes je v svojem članku pojasnil, da bo poljska vlada verjetno izkoristila prihodnje tedne, da bo skušala dokončati najbolj kontroverzne in kritizirane reforme. Treba pa je tudi videti, kaj bo lahko naredilo evropsko sodišče, je komentiral dopisnik.

Vir: El Espectador, Španija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine