1.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

ZDA v strahu pred izbruhom nasilja v DR Kongo v Gabon poslale vojaške enote

ZDA so v prestolnico Gabona Liberville poslale 80 pripadnikov vojske, da bi zavarovale ameriške državljane in veleposlaništvo v Demokratični republiki Kongo, če bi v tej državi po nedeljskih predsedniških volitvah izbruhnilo nasilje. V pričakovanju volilnih izidov v DR Kongo se je v petek za zaprtimi vrati sestal tudi Varnostni svet Združenih narodov.

Ameriški predsednik Donald Trump je v pismu kongresu pojasnil, da so vojaško osebje v Gabon odposlali zaradi morebitnega izbruha nasilnih protestov v DR Kongo, do katerih bi lahko prišlo zaradi predsedniških volitev, ki so potekale v nedeljo. Ob tem je dodal, da bi v regijo lahko odposlali še dodatne sile, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vojaško osebje ZDA “bo ostalo v regiji, dokler varnostne razmere v DR Kongo ne bodo postale takšne, da njihova navzočnost ne bo več potrebna”, še piše v pismu.

V pričakovanju rezultatov volitev v tej nemirni afriški državi se je v petek na pobudo Francije za zaprtimi vrati sestal tudi VS ZN, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Evropska unija in Afriška unija sta ob tem pozvali oblasti DR Kongo k spoštovanju rezultatov volitev. Ti bodo po napovedih znani v nedeljo, vendar bi njihovo objavo lahko prestavili.

VS ZN se po dvournem srečanju ni strinjal s skupno izjavo. Več držav, med njimi tudi afriške, so bile namreč mnenja, da je za takšen korak prezgodaj, so povedali diplomati. VS ZN bo o tej temi sicer ponovno razpravljal v torek.

Francoski veleposlanik Francois Delattre pa je po srečanju dejal, da se mora “utrjevanje rezultatov nadaljevati transparentno” ter da morajo biti objavljeni rezultati “skladni z glasom Kongovcev”.

Nedeljske predsedniške volitve so v DR Kongo potekale razmeroma mirno, so v preliminarnem poročilu ocenili afriški opazovalci volitev.

Volitve so sicer zaznamovale številne težave. Med drugim so zaradi pritiskov oboroženih upornikov zaprli dve volišči v provinci Severni Kivu, na okoli 60.000 voliščih po državi pa se je pokvarilo okoli 500 volilnih naprav.

Za nasledstvo predsednika Josepha Kabile se je na volitvah potegovalo 21 kandidatov, a realne možnosti za zmago naj bi imeli predvsem trije – nekdanji notranji minister Emmanuel Ramazani Shadary, Felix Tshisekedi iz opozicijske stranke UDPS in prav tako opozicijski Martin Fayulu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine