Piše: Jože Jan
Združene države Amerike so sklicale na sestanek zunanjuh ministrov, na katerem bi razpravljali o enakomernem dostopu do cepiv proti Covidu. Srečanje bo potekalo virtualno in bo obravnavalo vprašanja, kot so globalni odziv na pandemijo in posledice virusa.
Državni sekretar ZDA Antony Blinken je za 10. november sklical virtualno srečanje zunanjih ministrov, da bi razpravljali o enakomernem dostopu do cepiva proti Covid-19 in drugih vprašanjih v zvezi s pandemijo. »Kljub svetovnemu napredku pri cepljenju, še nismo dosegli cilja,« je dejal sekretar, ki je pandemijo označil kot »ekonomsko, humanitarno, varnostno in zdravstveno krizo«.
V vabilu na sestanek je Blinken opomnil na pet milijonov smrti, ki je povzročila pandemija in opozoril na vpliv novih različic virusa, ki povečujejo negotovost glede konca pandemije. Pojasnil je tudi, da bo srečanje obravnavalo vprašanja, kot so globalni odziv na bolezen, posledice virusa in grožnja prihodnjih pandemij. Poleg tega bodo razpravljali o prizadevanjih za spodbujanje enakomernega dostopa do cepiva in o potrebi po trajnostnem financiranju za svetovno zdravstveno varnost.
Državni sekretar je poudaril, da morajo vlade vsega sveta sodelovati v boju zoper pandemijo in v preprečevanju prihodnjih kriz. Srečanje je napovedano dva meseca po virtualnem sestanku, ki je sklical predsednik ZDA Joe Biden in na katerem je napovedal, da bodo ZDA podarile 500 milijonov odmerkov cepiva proti Covid-19 revnim državam.
Bidenova vlada napreduje pri izvajanju ukrepov za preprečevanje in zajezitev pandemije. Ta teden je Bela hiša sporočila, da morajo zasebna podjetja z več kot 100 zaposlenimi od 4. januarja prihodnjega leta jamčiti, da so vsi njihovi delavci cepljeni protu Covid-19. Delavci, ki se ne želijo cepiti, se bodo morali tedensko testirati in ves čas nositi tudi masko. Gre za najpomembnejši ukrep, ki ga je doslej uvedla ameriška vlada glede delavcev v zasebnem sektorju. Vlada želi s tem znižati število okuženih delavcev in doseči gospodarsko okrevanje.
Vir: Infobae, Argentina