8.4 C
Ljubljana
sreda, 27 novembra, 2024

ZDA: Evropska unija je naš primarni partner

Piše: Jože Jan

Josep Borrell, vodja diplomacije Evropske Unije in Antony Blinken, državni sekretar ZDA sta izrazila harmonijo v čezatlantskih odnosih. »Vse nesporazume moramo premagati«, je dejal Borrell.

Napetosti zaradi strateškega vojaškega in trgovskega zavezništva med ZDA, Združenim kraljestvom in Avstralijo – o čemer diplomacija EU ni bila pravočasno obveščena – so še sveže. Josep Borrell je na svojem prvem obisku kot visoki evropski predstavnik pristal v Washingtonu. V četrtek se je srečal z državnim sekretarjem Antonyjem Blinkenom. Oba sta izrazila namen, da se ta nesporazum čimprej pozabi.

»V skoraj vseh izzivih, s katerimi se soočamo na svetu, je Evropska Unija primarni partner ZDA in praktično vedno delamo skupaj. Imamo obsežen in pomemben program  v Evropi, na Pacifiku in na zahodni polobli«, je dejal Blinken. Borrell pa je dodal: »Moramo premagati vse nesporazume in še naprej sodelovati. Na Balkanu, v Afganistanu, na Kitajskem, v Rusiji, v Sahelu… Na svetu je veliko krajev, kjer lahko sodelujemo. Verjamem, da bo to srečanje pomemben korak v medsebojnem odnosu, zlasti na področju varnosti in obrambe.«

Druge teme, o katerih sta razpravljala na srečanju v Washingtonu, so bile razmere v Afganistanu in ustanovitev dveh ločenih forumov za spodbujanje dialoga na visoki ravni o Kitajski in Rusiji. Blinken in Borrell sta se tudi dogovorila za ohranitev stikov na indo-pacifiškem območju in poudarila podporo prizadevanjem »za demokratično obnovo Venezuele«. Vpliv višanje cen energije je bila tudi druga zaskrbljenost.

Sporazum med Avstralijo, ZDA in Združenim kraljestvom, ki bo omogočil, da se Avstralija opremi z ameriškimi jedrskimi podmornicami je pokopal večmilijonsko pogodbo, ki je Avstralija imela s Francijo. To je povzročilo diplomatsko krizo med Evropsko unijo in Ameriko.

O tem sporazumu je Borrell na intervjuju za El País izjavil, da ne opravičuje »odločitve Avstralije glede podmornic. To ni bila akcija proti Franciji, ampak je prizadela celotno EU. Vendar moramo razumeti, da je Avstralija pod velikim pritiskom Kitajske in je začela pogajanja z ZDA. Ne razumite me narobe: ne upravičujem odločitve Avstralije, vendar skušam razumeti. Ne morem pa razumeti ZDA, da so sklenile obrambno zavezništvo z Združenim kraljestvom brez našega znanja ali sodelovanja.«

Vsekakor je Borrell mnenja, da je »treba politični odnos ponovno uravnotežiti. Zavezniki smo. Zavezniki se pogovarjajo, se med seboj posvetujejo.«

Vir: El País – Španija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine