0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Zaradi vojne v Ukrajini ogrožena proizvodnja čokolade

Piše: Ivan Šokić 

Zaradi vojne v Ukrajini so poskočile cene surovin in prevoza, zaradi česar bi lahko to poletje primanjkovalo čokolade v evropskih trgovinah. 

Vojna v Ukrajini in posledične sankcije proti Rusiji te dni kažejo nepredvidene posledice za evropski trg. Ogrožena je celo čokoladna industrija. Začelo se je dvigom cene nafte, kar je vplivalo na stroške prevoza in pakiranja, nadaljevalo s pomanjkanjem žita, kar je pognalo cene navzgor, višek pa je doseglo s pomanjkanjem sončničnega olja.

80 odstotkov vsega sončničnega olja in semen proizvedejo v Ukrajini in Rusiji. Iz slednjega pridobivajo sončnični lecitin, ki se v prehranski industriji uporablja kot emulzifikator za mešanje maščobe in vode. Možna alternativa sta tako lecitin iz repne ogrščice kot soje, a tudi cena teh je poskočila. Spet, zaradi povečanega povpraševanja.

Dodatno naj bi se pri menjavi sestavin potrebnih za izdelavo čokolade zapletlo pri embalaži. Nove sestavine pomenijo, da morajo proizvajalci posodobiti seznam sestavin v izdelku, to pa je veliko bolj zapleteno kot zgolj posodobitev programa. Proizvajalci naj bi embalažo v katero je izdelek zavit naročali za leto dni vnaprej, kar pomeni, da bi ob spremembi sestavin nastali novi stroški, ravno tako pa tudi zastoji v proizvodnji, saj bi se k tega morali lotiti vsi veliki prozivajalci.

Občutne podražitve so opazne tudi pri cenah mleka v prahu, sladkorja, jajc in palmovega olja. “Dosegli smo mejo,” so po poročanju Remix News prepričani pri BDSI, združenju nemških prizvajalcev sladkarij, ki vključuje velikane prehranske industrije kot so Griesson, Lorenz in Nestlé. “Obstaja tveganje, da bomo do sredie leta imeli prazne police na oddelkih s sladkarijami,” je v ponedeljek, 4. aprila 2022 v Berlinu posvaril predsednik BDSI Bastian Fassin.

Ogrožena naj bi bila tudi izvozna dejavnost. Nemški proizvajalci sladkarij so leta 2021 v Rusijo izvozili 53.700 ton dobrin v rednosti 230 milijonov evrov, kar je za osem odstotkov več kot prejšnja leta. Izvoz v Ukrajino se je po drugi strani v 2021 v primerjavi z letom poprej povečal za 22 odstotkov. To so številke, ki so zaradi vojne v Ukrajini splavale po vodi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine