2.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Yunior García, glavni promotor protestov na Kubi se je izselil v Španijo

Piše: Jože Jan

Glavni vodja kubanske opozicijske platforme »Archipielago« Yunior García, sklicatelj državnih pohodov za spremembe, je po poročanju agencije Europa Press v sredo prispel v Španijo.

Tuji viri pojasnjujejo, da je bila izselitev »osebna odločitev«. García je potrdil, da je v Španiji, s sporočilom na svojem Facebook profilu: »V Španijo smo prispeli živi, zdravi in z nedotaknjenimi idejami.« Nekaj ur pozneje je kubanski dramaturg v neposredni povezavi po YouTube z Ianom Padronom potrdil, da se je izselil zaradi »nešteto ur brez spanja, nadlegovanja, pomanjkanja komunikacij in groženj«, ki jih je doživel v zadnjih mesecih, ko so njegov dom v Havani oblegali agenti kubanske državne varnosti. Nasprotnik kubanskemu režimu je zagotovil, da se mu bodo »rane zacelile«, da je njegova moč v besedi in se bo še naprej boril za spremembe na Kubi.

Novica o njegovem odhodu iz države je presenetila njegove sodelavce platforme Archipielago, ki so na svoji strani Facebook sporočili, da je aktivist izginil. Diplomatski viri so navedli, da so se za Garcíino potovanje dogovarjali že več dni. Disident je v torek z letalsko družbo Iberia v družbi svoje žene Dayane Prieto odletel v Madrid.

»Morda nisem bil pripravljen na to,« je v neposrednem prenosu priznal García. Nekaj ur pred tem se je na svojem Facebook portalu zahvalil tistim, ki so skrbeli zanj ter mu pomagali priti v Španijo.

»To je bila njegova osebna odločitev. Zaprosil je za vizum in ta mu je bil odobren. Očitno kubanske oblasti niso nasprotovale, da se je izselil, ker drugače ne bi mogel zapustiti otoka. Ne vemo, ali bo želel zaprositi za azil. Z njim se bomo pogovorili, da ugotovimo, kakšni so njegovi načrti,« so dodali viri s španskega zunanjega ministrstva. Isti viri niso želeli odkriti, kje se nahaja, so pa potrdili, da je prispel na letališče Madrid-Barajas in ne izključujejo, da je še vedno v Madridu.

Vodja protestov proti havanskemu režimu je svojo državo zapustil s trimesečnim turističnim vizumom, omejenim na Španijo. Podelili so mu ga v ponedeljek, poudarjajo omenjeni diplomatski viri.

Kubanska vlada je zanikala kakršen koli dogovor med Havano in Madridom za odhod disidenta z otoka, poroča španska tiskovna agencija Efe. Predstavnik kubanske vlade je zagotovil, da kubanska oblast nima s potovanjem nobene zveze.

Garcíevi sodelavci so izjavili, da je njegova odločitev, da zapusti Kubo, posledica »brutalnih policijskih pritiskov, ki jih je utrpel v zadnjih tednih. Zdaj moramo počakati, da nam spregovori in navede svoje razloge,« je dodal eden njegovih tesnih prijateljev.

Da se ne bi mogel udeležiti manifestacije 15. novembra so ga na domu obkrožali varnostni agenti v civilu, ki mu niso dovolili zapustiti stanovanja. Zadnje  Garcíine javne izjave prek Facebooka so bile »Naredil sem samostojni pohod in nesel samo belo vrtnico iz parka Quijote do promenade. To ne krši nobene pravice ne zakona. Nasprotno, to je moja človeška in ustavna pravica, a očitno mi niti tega ne dovolijo. Na Kubi živimo zelo težke dni. Žal doživljamo take čase, ki jih kubanski umetniki zelo dobro poznajo (obdobje sedemdesetih let 20. stoletja, v katerem je bilo na stotine umetnikov preganjanih in izgnanih).« García je kritiziral, da vlada ne dovoli, da bi prebivalstvo izražalo na ulicah svoje zahteve do osnovnih državljanskih pravic, medtem ko je drugim dovoljeno demonstrirati svojo naklonjenost režimu.

Namiguje na dejstvo, da je v istem času, ko je opozicijska manifestacija za spremembe bila prepovedana, potekala v središču Havane manifestacija v podporo vladi, kateri se je udeležil celo kubanski predsednik Miguel Díaz-Canel.

Demonstracije 15-N so bile sprva razpisane v Havani in različnih mestih v državi, za kar je bilo zaprošeno uradno dovoljenje vlade. V Havani naj bi potekala v ponedeljek ob treh popoldne od promenade do Central Parka, kjer bi položili venec pred kip narodnega heroja Joséja Martíja. Vlada je manifestacijo razglasila za nezakonito, organizatorje pa so s tožilstva opozorili, da bo, če bi šli tisti dan na ulico, na njih padla vsa teža zakona.

Od tedaj so organizatorji manifestacije doživeli pritisk brez primere z medijskimi napadi za diskreditacijo, aretacijami in ustrahovanjem njihovih družin. Zaradi tega pritiska so voditelji pohoda prebivalstvo prosili, naj 15. novembra ne manifestirajo po določeni poti, ampak se samo belo oblečeni sprehajajo po ulicah. Vlada je na to odgovorila s policijskim nadzorom, ki je onemogočil prebivalstvu zapustiti svoja stanovanja. Policija je aretirala tudi več disidentov.

Na ulicah Havane je bila številčna navzočnost policije, ki je preprečila pohod.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine