5.2 C
Ljubljana
sobota, 28 decembra, 2024

Von Der Leyen in Biden sta zapečatila spravo med EU in ZDA

Piše: Jože Jan

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je včeraj v Beli hiši srečala s predsednikom ZDA Joejem Bidenom, kar je dokaz, da se medsebojni odnosi po napetih letih Donalda Trumpa ponovno boljšajo.

Ursula von der Leyen je izjavila, da sta govorila o trgovskih odnosih med Evropsko Unijo in Združenimi državami, o potrebi po napredku s cepljenjem (»paziti moramo, da to ne postane pandemija necepljenih«), o razmerah v Ukraniji (»v celoti podpiramo njeno ozemeljsko celovitost«) in o trenutno najbolj vroči temi za EU: krizo na meji med Belorusijo in Poljsko. »Ne gre za migracijsko krizo, ampak poskus beloruskega režima za destabilizacijo,« je za tisk ob koncu srečanja izjavila Von der Leyen.

Njen obisk v Washingtonu kaže vidno izboljšanje odnosov EU z ZDA po srečanjih na vrhu G-20 v Rimu 30. in 31. oktobra in na podnebni konferenci v Glasgowu prejšnji teden. V škotskem mestu sta Biden in Von der Leyen podprla zavezništvo za zmanjšanje izpustov metana za 30% v tem desetletju. V Rimu sta podpisala sporazum o davkih na uvoz jekla in aluminija. Pred tem sta EU in ZDA prišla do sporazuma v sporu med velikanoma letalskega sektorja Boeing in Airbus.

Srečanje je potekalo v Ovalni pisarni Bele hiše več kot eno uro in je bilo po besedah Von der Leyen »zelo produktivno«. V zvezi s krizo med Poljsko in Belorusijo je predsednica Evropske komisije obljubila, da bo »v začetku prihodnjega tedna zaostrila sankcije« in pojasnila, da se z Bidenom strinjata z možnostjo »zasledovanja letalskih družb, ki prispevajo k trženju z ljudmi« v Belorusiji. Von der Leyen je zagotovila, da se oba strinjata, da gre za »hibridni napad avtoritarnega režima, ki poskuša destabilizirati svoje demokratične sosede. Naše demokracije moramo zaščititi pred tovrstno geopolitično igro moči,« je dodala. Kriza med Belorusijo in Poljsko je izbruhnila ta ponedeljek, ko je Varšava opozorila na množičen prihod priseljencev na poljsko mejo. Države, ki mejijo na Belorusijo, obtožujejo beloruski režim, da organizira trgovino z ljudmi kot odgovor na sankcije, ki jih je uvedel Bruselj. Von der Leyen je zahtevala, naj Lukašenko »neha ogrožati življenje ljudi«. Ravnanje Belorusije z migranti je nesprejemljivo,« je dodala.

Včerajšnje srečanje je bilo zadnje v nizu znakov čezatlantske sprave tudi v obrambnih zadevah in deaktivacije tako imenovane »podmorniške krize«. Zaradi vojaškega partnerstva med ZDA, Avstralijo in Združenim kraljestvom proti vedno večji moči Kitajske v indijsko-pacifični regiji, je Avstralija brez predhodnega obvestila preklicala milijonsko komercialno pogodbo s Francijo, kar je sprožilo diplomatsko krizo. Nedavni obisk ZDA Josepa Borrella, visokega predstavnika EU za zunanje zadeve, je pokazal, da obe strani menita, da so nesoglasja končana.Biden je v Rimu francoskemu predsedniku Emmanuelu Macaronu priznal »nerodnost« Združenih držav pri vodenju te epizode.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine