8.8 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

V zadnji etiopijski državljanski vojni uničene tudi številne cerkve

Piše: Ivan Šokić

Stranska škoda zadnje etiopijske državljanske vojne, ki se je začela leta 2020 je tudi več srednjeveških krščanskih cerkva, ki so se nahajale na severu države.

 Na severu Etiopije v pokrajini Tigraj je bilo med državljansko vojno, ki divja v državi uničenih več starodavnih cerkva in samostanov. Eden takšnih je samostan Abuna Abraham, ki je nastal še pred 14. stoletjem. Samostan so uničili med bombardiranjem. Podobna usoda je dočakala tudi knjižnico cerkve in samostana Maryam Yerefeda, prizanešeno pa ni bilo niti cerkvi v Wugru Debre Medhanit Amanuel Ma’go, ki so jo bombardirali novembra 2020.

Po trditvah koordinatorja za kulturo in turizem v območju Hawzen v vzhodnem Tigraju Membereja Gebremedhina je bilo v državljanski vojni uničenih ali huje poškodovanih 31 cerkev in samostanov samo na tem območju. Cerkve in cerkveni objekti pa so bili izropani.

Državljanska vojna v Etiopiji je izbruhnila 4. novembra 2021, ko so pripadniki separatistične milice znane kot Tigrajsla ljudska osvobodilna fronta (TPLF) napadli vojaško bazo v Tigraju. Oblasti v Adis Abebi so se odzvale z zračno in kopensko ofenzivo proti TPLF, ki traja vse do danes.

Zaradi državljanske vojne je državo zapustilo na tisoče Etiopijcev, številni med njimi so si zatočišče našli v Sudanu. Brez strehe na glavo je ostalo dva milijona ljudi. Združeni narodi za poslabšanje humanitarne krize v državi krivijo oblasti v Adis Abebi, ker naj bi prepovedali dostavo humanitarne pomoči na prizadeta območja. Etiopske oblasti po drugi strani krivdo valijo na marksiste v TPLF.

Etiopski predsednik Abiy Ahmed je sicer leta 2019 prejel Nobelovo nagrado za mir zaradi njegovega prizadevanja za mirovni sporazum med Etiopijo in Eritrejo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine