1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

V Ljubljani sinoči novo zborovanje “za mir v Gazi”, levičarji pa vse bolj promovirajo peticijo, ki zahteva takojšnjo prekinitev diplomatskih stikov z Izraelom

Piše: G. B. 

Na ljubljanskem Trgu republike je sinoči potekalo zborovanje za mir v Gazi, na katerem je okoli 300 ljudi prižigalo sveče za pobite, ranjene in izginule Palestince v vojni z Izraelom, je poročala TV Slovenija. Sveče so udeleženci shoda postavili na simbolične grobove iz snega, pa tudi pod zastave držav članic EU nasproti državnega zbora. Ob tem se je oglasil tudi palestinski aktivist Hasan Alhalak, češ da je potrebno ustaviti genocid. 

Gre sicer za zadnjega v nizu shodov v podporo Palestincem v Gazi v Sloveniji. K zborovanju je med drugim pozvalo Gibanje za pravice Palestincev, ki je tudi prvopodpisana organizacija pod peticijo Dost je! za trajno končanje izraelskih napadov na Gazo, Zahodni breg in vzhodni Jeruzalem ter za zagotovitev spoštovanja in uresničevanja mednarodnega prava ter človekovih pravic. V okviru peticije podpisniki vlado pozivajo, da se pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu, ki jo je ta decembra lani vložila na Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) na podlagi konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, je razvidno iz vsebine peticije, ki jo je na svoji spletni strani objavil tednik Mladina.

Pozivajo jo tudi k uvedbi embarga na trgovanje z orožjem in vojaško opremo z Izraelom ter predlaga, da se zavzame za uvedbo sankcij na ravni EU, skupaj s prekinitvijo pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom. Ob tem od nje zahteva tudi, da prekine diplomatske stike z Izraelom in od tam odpokliče slovenskega veleposlanika. Svoj podpis pod peticijo je prek spleta doslej oddalo več kot 7000 ljudi, v glavnem trdega jedra slovenske tranzicijske levice, svoj podpis pa so prispevale številne (v glavnem levičarske) nevladne organizacije.

Pravzaprav pa je takšna peticija nepotrebna, saj se je slovenska vlada, kot smo poročali že včeraj, dejansko že pridružila podpori tožbe proti Izraelu, kar dokazuje tudi izpis v bazi podatkov Wikipedia. To pomeni, da ne gre zgolj za soliranje Tanje Fajon, ampak za odločitev celotne vlade, saj je že lani jeseni premier Robert Golob večkrat javno govoril, da je Izrael prekoračil mejo samoobrambe. Slovenija je tako postala v tem trenutku edina evropska država, ki podpira tožbo Južne Afrike proti Izraelu z obtožbo genocida in etničnega čiščenja.

A očitno bodo šli protestniki še dlje, saj zahtevajo tudi prekinitev diplomatskih stikov z Izraelom, odpoklic slovenskega veleposlanika iz Izraela ter uvedbo sankcij proti judovski državi. Takšna poteza vlade pa je samo še vprašanje časa, trdijo naši viri. Izrael sicer v Sloveniji nima svojega veleposlaništva, saj je zanjo neposredno zadolžen veleposlanik Izraela na Dunaju, ki ima sicer svojega asistenta, zadolženega za Slovenijo. V Ljubljani tako deluje samo izraelski konzularni oddelek. Izraelski veleposlanik na Dunaju je David Roet. Slednji je v nedavnem intervjuju za avstrijski časopis Kurier dejal, da sočustvuje tudi s palestinskimi civilisti v Gazi, vendar je Hamas edini odgovoren za njihovo trpljenje.

Slovensko veleposlaništvo v Tel Avivu pa od leta 2019 vodi Andreja Purkart Martinez. V Tel Avivu in v Haifi delujeta tudi častna konzula Republike Slovenije.

Za zdaj še ne vemo, kako se je na zadnja dejanja slovenske vlade glede podpore tožbi proti Izraelu odzval veleposlanik Roet, bomo pa na veleposlaništvo na Dunaju poslali novinarsko vprašanje.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine