Piše: A. S.
Po podatkih novega vladnega poročila naj bi bili v Belgiji, predvsem v evropski prestolnici Bruslju, zelo dejavni kitajski vohuni, ki posredno ali neposredno delajo za na Kitajskem vladajočo komunistično partijo, poroča novičarski portal Breitbart.
Belgijska varnostna služba je objavila dokument, v katerem piše, da so v upravni prestolnici Evropske unije zelo dejavni kitajski vohuni. Zaradi tega so zaskrbljeni tudi nekateri evropski politiki, saj obtožbe članov Evropskega parlamenta, da so podkupljeni iz strani tujih držav, da bi vplivali v njihovo korist znotraj EU niso nič novega. Konec prejšnjega leta je tako razburila javnost afera o podkupninah iz Katarja in Maroka, podobno se govori tudi za Rusijo in Kitajsko.
Poročilo o vohunskih dejavnostih je izdala belgijska varnostna služba VSEE. Ob tem poudarja, da so dejavnosti kitajskih državljanov še posebej zaskrbljujoče, saj je zaradi tesne povezanosti kitajske komunistične vlade s poslovnimi interesi v Belgiji še posebej težko odkriti morebitne tuje obveščevalce.
V vladnem poročilu tako piše, da kitajske dejavnosti niso omejene samo na vohuna, ki posreduje državne skrivnosti ali na hekerje, ki ohromijo podjetje ali vlado. Številni kitajski zbiralci informacij naj bi namreč delovali v “sivem območju med lobiranjem, vmešavanjem, političnim vplivom, vohunjenjem, gospodarskim izsiljevanjem in kampanjami dezinformacij”. To vključuje različne interakcije med državnimi in nedržavnimi akterji, povezanimi s Kitajsko. Kot je še zapisano v poročilu, je Kitajska, kjer vlada močna soodvisnost med poslovnim svetom in vlado, v tem zelo spretna.
Poročilo je komentirala tudi desna stranka iz flamskega dela Belgije, Vlaams Belang. Predstavnik stranke in član Flamskega parlamenta Kristof Slagmulder je izpostavil, da ko govorimo o vohunjenju, velikokrat pomislimo na Jamesa Bonda in podobne filme, vendar pa gre pri vohunih velikokrat za diplomate, lobiste, novinarje, uslužbence podjetij ali celo študente, ki zbirajo informacije in jih prenašajo vohunskim službam.