-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Tymoteusz Zych: “Naša univerza temelji na nespremenljivih idejah resnice, dobrote in lepote.”

Piše: Álvaro Peñas

Intervju s Tymoteuszom Zychom, doktorjem prava, podpredsednikom Inštituta Ordo Iuris in Združenja nevladnih pobud na Poljskem ter rektorjem Collegium Intermarium

Kaj je inštitut Ordo Iuris in kakšni so njegovi glavni cilji?

Ordo Iuris je možganski trust za človekove pravice, ki si prizadeva obnoviti pomen Splošne deklaracije o človekovih pravicah iz leta 1948 in Newyorškega pakta iz leta 1966, saj se spopada z novimi človekovimi pravicami, ki izhajajo iz mednarodnih nevladnih organizacij, in radikalno ideologijo, ki nima nič skupnega s človekovimi pravicami. Ideologija, katere cilj ni izboljšati ali pomagati družbi in ki je pogosto usmerjena proti človeku samemu in proti vsem temeljem družbe. Ordo Iuris se s to ideologijo ukvarja tako na pravnem kot tudi na znanstvenem in filozofskem področju, zdaj tudi prek Collegium Intermarium.

Njen cilj je povrniti pomen človekovim pravicam, vendar je danes v Evropi ideologija LGBT opredeljena kot temeljna evropska vrednota, vse tradicionalne vrednote pa se spreminjajo.

Da, strinjam se z vami, pomen človekovih pravic se je spremenil in ideologija LGBT z njimi zagotovo nima nič skupnega, saj ne gre za zaščito človekovih pravic določene skupine ljudi, temveč za nekaj povsem drugega. Gre za politično in ideološko gibanje, ki poskuša upravljati družbo na podlagi spolne usmerjenosti ljudi. Človekove pravice so veliko bolj zapletene kot le spolnost. Vse to ni povezano z enakopravnostjo spolnih manjšin, ki je že zapisana v zakonu, temveč s stvarmi, kot je poučevanje ideologije LGBT v šolah. Gre za ideologijo in starši imajo seveda pravico, da svojim otrokom ne dajo te izobrazbe.

Enako se je zgodilo s splavom, ki naj bi postal človekova pravica, medtem ko je najpomembnejša človekova pravica, pravica do življenja, prezrta. Zato je tako pomembno, da človekovim pravicam vrnemo njihov pomen.

Omenili ste splav. Decembra je levičarski časopis Gaceta Wyborcza objavil oglas mreže za podporo splavu, ki je poljskim ženskam ponujala brezplačen splav, ki je na Poljskem nezakonit. Organizacija Ordo Iuris je vložila pritožbo pri tožilstvu. Kaj se je zgodilo?

Trenutno se pritožba še ni obravnavala. Naše stališče v primeru Gaceta Wyborcza ni bilo motivirano le z nespoštovanjem poljske zakonodaje, temveč tudi zato, ker je šlo za nezakonit postopek in nevarno vrsto operacije. Zato smo ga želeli ustaviti, vendar ne vem, ali je poljska vlada kaj storila. Nismo se sklicevali na kazensko pravo, temveč na zakon o uporabi zdravil, saj je treba opozoriti na vse sestavine zdravila in vse negativne posledice, ki jih lahko ima njegova uporaba. To se dogaja pri vsem, vendar se zdi, da pri splavu nikogar ne zanima, saj gre za zdravila, ki imajo lahko za žensko zelo škodljive posledice. Menimo, da bi bilo treba odpreti razpravo tudi na tem področju.

Poljsko ustavno sodišče je navedlo, da ima poljsko pravo prednost pred pravom EU. Kakšno je vaše mnenje o tem vprašanju?

Mislim, da to ni sporno. V drugih državah, kot sta Nemčija in Romunija, so sodišča odločila v enakem smislu, da imajo nacionalni zakoni in ustava prednost pred zakoni EU. Evropska unija ni pristojna za poseganje v zadeve, ki so rezervirane za države članice, njen nabor pristojnosti pa je jasno opredeljen v Pogodbah ter v načelih subsidiarnosti in sorazmernosti.

Prvi tečaj Collegium Intermarium se začne oktobra. Poleg tega projekta, kot vem, ministrstvo za pravosodje izvaja še en projekt. Ali je bilo treba ustanoviti te institucije? Ali je bolezen politične korektnosti, ki se je razširila po vsej zahodni Evropi, dosegla tudi poljske univerze?

Projekt ministrstva za pravosodje se od našega razlikuje po tem, da je namenjen le študentom, ki si želijo prava in pravne kariere. Collegium Intermarium se ne osredotoča le na pravo, temveč tudi na mednarodne odnose, njegov interdisciplinarni učni načrt pa vključuje tudi druge družbene vede, kot so filozofija, ekonomija in zgodovina.

“Kultura odpovedi” (cancel culture) je dosegla tudi poljske univerze. Na Univerzi v Katovicah je bila na primer pri rektorju vložena pritožba zoper predavateljico zaradi njenih “homofobnih stališč” in spodbujanja radikalnih katoliških pogledov. V pritožbi je bilo poudarjeno, da je profesor nasprotoval splavu, ideologijo spola enačil s komunizmom in zagovarjal tradicionalno družino, zvezo moškega in ženske. Kaj je na tem radikalnega? Ordo Iuris je posredoval v korist profesorice Ewe Budzynske, vendar jo je disciplinska komisija univerze na koncu kaznovala. Gre za jasen primer napada na akademsko svobodo, vendar se zdi, da to nikogar ne zanima in da gre za zelo resno zadevo. Lahko bi navedel še več primerov. V Poznanju je Ordo Iuris dosegel, da so občinske oblasti umaknile izobraževalni projekt s “protidiskriminacijskimi” urami za šole, ki v resnici ni bil nič drugega kot indoktrinacija ideologije spola.

Collegium Intermarium je vrnitev h klasični ideji univerze, kot ste jo opredelili, “nasprotje Sorosovega projekta”. Vrnitev k uspešnosti ob soočenju z univerzami, ki spodbujajo le ideologijo?

Vrnitev k tradicionalnim vrednotam, da se povrne vloga univerz v javnem življenju. Danes so univerze to vlogo opustile in Collegium Intermarium se želi vrniti k temeljem klasične kulture, k prostoru za oblikovanje mnenj, kjer poteka izmenjava idej ter prenos znanja in vrednostnih sistemov na študente. To je nujno potrebno v času, ko je vse manj prostora za svobodno akademsko razpravo in odziv na krizo akademskega življenja. Naša univerza temelji na nespremenljivih idejah resničnega, dobrega in lepega ter ne zanika temeljev naše civilizacije: rimskega prava, grške filozofije in žive dediščine krščanstva.

Collegium Intermarium ima odličen mednarodni profesorski zbor, na predstavitvi pa so sodelovale osebnosti, kot so David Engels, Chantal Desol in Václav Havel, ter organizacije, kot je Madžarski center za temeljne pravice. Kako pomembno je mednarodno sodelovanje za Collegium Intermarium?

Eden od stebrov Collegium Intermarium je sodelovanje z znanstvenimi, socialnimi in gospodarskimi partnerji v tujini, zlasti z državami, ki so vključene v Intermarium, “Pobudo treh morij”, ki vključuje 12 držav EU na območju med Baltskim, Črnim in Jadranskim morjem. Seveda pa si prizadevamo tudi za sodelovanje z akademskimi središči, podjetniki in možganskimi trusti iz Zahodne Evrope in Združenih držav Amerike ter celo iz držav, ki niso članice Evropske unije, vendar so zgodovinsko pripadale Intermariumu, kot so Ukrajina, Srbija, Bosna in Hercegovina ter druge.

Za mednarodne študente je trenutno na voljo magistrski študij evropskega prava na področju človekovih pravic in mednarodnega reševanja sporov. Imamo mednarodno fakulteto s pravimi strokovnjaki na svojem področju, kot so profesor András Lánczi, rektor Univerze Macieja Korwina v Budimpešti, kneginja profesorica Dr. Ingrid Detter de Frankopan, ki vodi oddelek za mednarodno pravo in je na področju človekovih pravic sodelovala z Janezom Pavlom II, profesor Stephen Baskerville, ki vodi oddelek za politične vede, ali doktor Gregor Puppinck, eden najboljših strokovnjakov za postopke na Evropskem sodišču za človekove pravice. Ta magisterij je zelo dostopen za študente. S pogoji in vsebino se lahko seznanite na našem spletnem mestu.

Ta članek je bil prvič objavljen v EL CORREO DE ESPAÑA, našem partnerju v EVROPSKEM MEDIJSKEM SODELOVANJU.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine