0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Tymoteusz Zych: “Naša univerza temelji na nespremenljivih idejah Resnice, Dobrega in Lepote.”

Piše: Álvaro Peñas

Intervju s Tymoteuszom Zychom, doktorjem prava, podpredsednikom inštituta Ordo Iuris in Združenja nevladnih pobud Poljske ter rektorjem univerze Collegium Intermarium.

El Correo: Kaj je inštitut Ordo Iuris in kakšni so njegovi glavni cilji?

Zych: V osnovi je Ordo Iuris think tank za človekove pravice, katerega cilj je obnoviti pomen, zapisan v Splošni deklaraciji človekovih pravic iz leta 1948 in v Newyorškem paktu iz leta 1966, spričo novih človekovih pravic, ki izhajajo iz mednarodnih nevladnih organizacij in radikalne ideologije, ki s človekovimi pravicami v resnici nima ničesar skupnega. Ideologija, ki si ne prizadeva izboljšati ali pomagati družbi in ki je zelo pogosto usmerjena proti človeku samemu in proti vsem temeljem, ki podpirajo družbo. Ordo Iuris se s to ideologijo sooča tako s pravnega kot tudi z znanstvenega in filozofskega področja, zdaj tudi prek Collegium Intermarium.

El Correo: Cilj je povrniti pomen človekovim pravicam, vendar je danes v Evropi ideologija LGBT opredeljena kot temeljna evropska vrednota in vse tradicionalne vrednote se spreminjajo.

Zych: Da, strinjam se s tem, kar pravite, spreminja se pomen človekovih pravic, seveda pa ideologija LGBT z njimi nima nobene zveze, saj si ne prizadeva za zaščito človekovih pravic določene skupine ljudi, temveč gre za nekaj povsem drugega. Gre za politično in ideološko gibanje, ki poskuša voditi družbo na podlagi spolne usmerjenosti ljudi. Človekove pravice so nekaj veliko bolj zapletenega kot zgolj spolnost. Vse to nima nobene zveze z enakopravnostjo spolnih manjšin, enakopravnostjo, ki že obstaja v zakonodaji, ampak s stvarmi, kot je poučevanje ideologije LGBT v šolah. To je ideologija in starši imajo seveda pravico, da tega izobraževanja ne dovolijo svojim otrokom.

Enako se je zgodilo s splavom, ki naj bi postal človekova pravica z ignoriranjem najpomembnejše človekove pravice, to je pravice do življenja. Zato je tako pomembno, da človekovim pravicam vrnemo njihov pomen.

El Correo: Omenili ste splav. Decembra je levičarski časopis Gaceta Wyborcza objavil oglas mreže za podporo splavu, ki poljskim ženskam ponuja brezplačen splav, ki je na Poljskem nezakonit. Ordo Iuris je pritožbo posredoval tožilstvu. Kaj se je s tem zgodilo?

Zych: Do zdaj se pritožba ni nadaljevala. Naše stališče do časopisa Wyborcza Gazette ni bilo motivirano le s pomanjkanjem spoštovanja poljske zakonodaje, temveč tudi z dejstvom, da gre za nezakonit postopek in nevarno vrsto operacije. Zato smo ga želeli ustaviti, vendar ne vem, ali je poljska vlada ukrepala. Naša pritožba ni temeljila na kazenskem pravu, ampak smo se zatekli k zakonu, ki se nanaša na uporabo, saj je obvezno opozoriti na vse sestavine droge in vse negativne posledice, ki jih lahko ima njena uporaba. To se počne pri vsem, vendar se zdi, da pri splavu to nikomur ni pomembno. To je še eno področje, glede katerega menimo, da bi bilo treba odpreti razpravo.

El Correo: Poljsko ustavno sodišče je razglasilo, da imajo poljski zakoni prednost pred zakoni Skupnosti. Kakšno je vaše mnenje o tej zadevi?

Zych: Mislim, da to ni sporno. V drugih državah, kot sta Nemčija ali Romunija, so se sodišča izrazila na enak način: nacionalni zakoni, ustava, imajo prednost pred zakoni Skupnosti. Evropska unija se ne sme vmešavati v zadeve, ki so pridržane državam članicam, doseg njenih pristojnosti pa je jasno razmejen v pogodbah ter z načelom subsidiarnosti in sorazmernosti.

El Correo: Oktobra se začne prvo leto Collegium Intermarium. Razumem, da poleg tega projekta poteka še en projekt ministrstva za pravosodje. Ali je bilo treba ustanoviti te institucije? Ali je bolezen politične korektnosti, ki se je razširila po vsej zahodni Evropi, dosegla tudi poljske univerze?

Zych: Projekt ministrstva za pravosodje se razlikuje od našega, saj je namenjen le študentom, ki želijo nadaljevati študij, povezan s pravom in sodniško kariero. Collegium Intermarium ni namenjen le pravu, ampak tudi mednarodnim odnosom, njegov interdisciplinarni učni načrt pa vključuje tudi druge družbene vede, kot so filozofija, ekonomija in zgodovina.

“Kultura odpovedi” je dosegla tudi poljske univerze. Na Univerzi v Katovicah je bila na primer pri rektorju vložena pritožba zoper profesorico zaradi njenih “homofobnih stališč” in spodbujanja radikalnih katoliških pogledov. V pritožbi je bilo navedeno, da se je učiteljica izrekla proti splavu, ideologijo spola enačila s komunizmom in zagovarjala tradicionalno družino, zvezo moškega in ženske. Kaj je pri tem radikalnega? Ordo Iuris je posredoval v imenu profesorice Ewe Budzyńske, vendar jo je disciplinska komisija univerze na koncu sankcionirala. Gre za jasen primer napada na akademsko svobodo, vendar se zdi, da to nikomur ni pomembno, vendar gre za nekaj zelo resnega. Lahko bi navedel še več primerov. V Poznanu je Ordo Iuris dosegel, da so občinske oblasti umaknile projekt “protidiskriminacijskega” razrednega izobraževanja za šole, ki v resnici ni bil nič drugega kot indoktrinacija ideologije spola.

El Correo: Collegium Intermarium je vrnitev h klasični ideji univerze, kot ste jo opredelili, “antiteza Sorosovega projekta”. Je to vrnitev k veščinam spričo univerz, ki spodbujajo le ideologijo?

Zych: Gre za vrnitev k tradicionalnim vrednotam, da bi se povrnila vloga univerz v javnem življenju. Danes so univerze to vlogo opustile, Collegium Intermarium pa se želi vrniti k temeljem klasične kulture, k prostoru za oblikovanje mnenj, kjer poteka izmenjava idej ter prenos znanja in vrednostnih sistemov na študente. To je zelo potrebno, saj je vse manj prostora za svobodno akademsko razpravo in odziv na krizo akademskega življenja. Naša univerza temelji na nespremenljivih idejah Resnice, Dobrega in Lepote in se ne odreka temeljem naše civilizacije: Rimsko pravo, grška filozofija in živa dediščina krščanstva.

El Correo: Collegium Intermarium ima odličen in mednarodni učiteljski zbor, predstavitve pa so se udeležile osebnosti, kot so David Engels, Chantal Desol ali Vaclak Havel, in organizacije, kot je Madžarski center za temeljne pravice. Kako pomembno je mednarodno sodelovanje za Collegium Intermarium?

Zych: Eden od stebrov Collegium Intermarium je sodelovanje z znanstvenimi, socialnimi in poslovnimi partnerji v tujini, predvsem z državami, ki so del pobude “Pobuda treh morij”, ki vključuje 12 držav EU na območju med Baltskim, Črnim in Jadranskim morjem. Seveda pa si prizadevamo tudi za sodelovanje z akademskimi središči, podjetniki in think tanki v zahodni Evropi in Združenih državah Amerike ter celo v državah, ki niso članice Evropske unije, vendar zgodovinsko pripadajo Intermariumu, kot so med drugim Ukrajina, Srbija ter Bosna in Hercegovina.

Trenutno je na voljo ponudba za mednarodne študente, program LL. M iz človekovih pravic in mednarodnega reševanja sporov. Imamo mednarodno profesorsko zasedbo z več strokovnjaki na svojih področjih, kot so profesor Andras Lanczi, rektor Univerze Macieja Korwina v Budimpešti, princesa profesorica Dr. Ingrid Detter iz Frankopana, ki vodi oddelek za mednarodno pravo in je na področju človekovih pravic sodelovala s svetim Janezom Pavlom II, profesor Stephen Baskerville, ki vodi oddelek za državne vede, ali Dr. Gregor Puppinck, eden najboljših strokovnjakov za postopke pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Ta magistrski študij je cenovno zelo ugoden za študente,ki se lahko o pogojih in vsebini seznanijo na naši spletni strani.

Vir: EL CORREO DE ESPAÑA

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine