3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Tradicionalni novoletni koncert na Dunaju znova v živo

Piše: Jože Jan

Prizor lanskega novoletnega koncerta na Dunaju z dvorano brez občinstva je vsem ostal v spominu.  Milijoni, ki so koncertu sledili preko televizije in spleta, so imeli mešane občutke žalosti in upanja. Leto 2021 je s prihodom cepiva proti koronavirusu svetu obetalo vrnitev v normalno življenje. Letošnji novoletni koncert je dirigiral Daniel Barenboim, ki pa je moral odstraniti več glasbenikov, ker niso bili cepljeni.

Zlato dvorano Musikverein na Dunaju je letos napolnilo tisoč gledalcev, nekaj več kot 50% zmogljivosti dvorane. Vsi so morali nositi masko, pokazati potrdilo cepljenja vsaj dveh odmerkov in negativni PCR test. Isti pogoji so veljali tudi za orkester, zato je njen dirigent Daniel Barenboim moral odstraniti več glasbenikov, ker niso bili cepljeni.

Za ta tradicionalni in obenem posebni novoletni koncert je Barenboim izbral 15 skladb, od teh šest do sedaj nikoli izvedenih na tem koncertu. Poleg teh petnajstih je orkester zaigral tudi dva klasika, ki 1. januarja na Dunaju nikoli ne manjkata: Na lepi modri Donavi in Radetzky March.

Pred koncem koncerta je dirigent spregovoril o pomenu tega koncerta v tej zapleteni pandemiji: »Svet bi moral vzeti za zgled to združeno skupnost. Ta je način za boj proti temu groznemu virusu,« je dejal po uspešnem koncertu.

Argentinsko-izraelski dirigent, ki je koncert vodil že tretjič po svoji prisotnosti  v letih 2009 in 2014, je nekaj dni pred koncertom na tiskovni konferenci izjavil, da se čuti absolutno privilegiranega zaradi te časti. Čeprav je upal, da bo dvorana lahko polna, je izjavil: »Tisoč ljudi ni idealno, je pa več kot nič.« Dodal je, da je srečen, ker bo imel občinstvo, saj je glasbo treba uživati v živo.

Barenboim je tudi spregovoril o pomenu glasbe in majhnemu zanimanju vlad in politikov zanjo. »Svet pozablja na pomen glasbe, v šolah skoraj ni izobraževanja v glasbi za otroke. Svet moramo spomniti, da je glasba ena najpomembnejših dejavnosti,« je izjavil v upanju, da bo letošnji koncert navdihnil politike k razmišljanju o pomenu duhovne potrebe prebivalstva po glasbi, in to ne samo zaradi koronavirusa, ampak nasploh. 

Vir: El Español, Španija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine